A Covid-oltásokat, az FDA-t és a gyógyszeripart kritizáló kutatót neveztek ki az amerikai vakcinaprogram élére

Dr. Vinay Prasad került az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának (FDA) vakcinákkal és biotechnológiai gyógyszerekkel foglalkozó programjának élére, írja az ABC News. Dr. Marty Makary, az FDA biztosa kedden jelentette be a kinevezést egy üzenetben az ügynökség munkatársainak, amiben méltatta Prasad „hosszú és kiemelkedő orvosi múltját”.
Prasad korábban nagy kritikusa volt az FDA onkológiai programjának, a koronavírus-vakcinák engedélyezési gyakorlatának, a Covid-19 alatti járványügyi döntéseknek és a gyógyszeriparnak is.
A politikai szerepkörökkel, például az FDA biztosi posztjával ellentétben a Prasad által betöltendő pozíciót korábban hagyományosan az FDA kutatói töltötték be. Ez a kinevezés új kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy vajon a vakcinák és más új terápiák a tudományos gyakorlattal ellentétben kiszolgáltatottak lesznek-e a szabályozó hatóságok akár szükségtelen extra ellenőrzéseinek is.
Jó példa lehet erre az, hogy Robert F. Kennedy Jr. egészségügyi miniszter bejelentette: az új vakcinákat mindig placebokontrollos vizsgálatoknak kell majd alávetni. Ez a legtöbb esetben teljesen jogos követelés, a koronavírus-vakcinákat is alávetették ilyen kutatásoknak, de szakértők azt mondják: ha minden új vakcinavariánsra vonatkozik a szabályozás, az nagyon lelassíthatja a védekezést a betegségek ellen.
Az egészségügyi minisztérium közleménye szerint az Egyesült Államokban ajánlott gyermekkori vakcinák egyike sem esett át „inert placebo” tesztelésen, ami azt jelenti, hogy „nagyon keveset tudunk ezeknek a termékeknek a tényleges kockázati profiljáról”. A közegészségügyi szakértők azonban azt mondják, hogy az állítás félrevezető, mivel a gyermekkori oltásokat, beleértve a hepatitis A és B, a rotavírus, a gyermekbénulás és a mumpsz elleni oltásokat is, kezdetben mind placebóval összehasonlítva tesztelték. Valójában minden új oltás átesik ilyen vizsgálatokon. A már engedélyezett oltások újabb verzióinál előfordul, hogy nem készülnek ugyanilyen kutatások, mivel etikátlannak tartják egy adott csoporttól megtagadni egy olyan oltást, amiről ismert, hogy biztonságos, és csak kis mértékben módosítják.
Prasad most dr. Peter Markst, az FDA oltási programjának korábbi, régóta pozícióban lévő vezetőjét váltja le, aki márciusban mondott le, miután összetűzésbe került Kennedyvel az oltások biztonságosságával kapcsolatban. Prasad tavaly azt mondta: az emberek valószínűleg jobban járnának az FDA nélkül, ha az ilyen formában működik, ahogyan most.
Prasad, aki egyébként a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem professzora, a rákbetegségekre és vérképző rendellenességekre szakosodott. Az akadémikusok körében először az új rákterápiák mögött álló bizonyítékokat vizsgáló tanulmányaival vált ismertté. Ezek a kutatások arra jutottak, hogy sok, az FDA által gyorsított eljárásban jóváhagyott rákgyógyszerről soha nem bizonyították, hogy javítanák vagy meghosszabbítanák a betegek életét. Ehelyett a gyógyszereket gyakran alternatív mérések alapján hagyták jóvá, például az alapján, hogy mennyire zsugorítják a daganatokat, az FDA szerint ugyanis ez előre jelzi a hosszú távú előnyöket.
Igazi népszerűséget Prasad a koronavírus-járvány alatt szerzett magának a szkeptikusok körében, mivel bírálta a maszkviselési kötelezettséget, a kijárási tilalmat, és a Pfizer és a Moderna emlékeztető oltásainak engedélyeztetését.
2022-ben Prasad és Makary társszerzői voltak egy tanulmánynak, ami a tizenévesek és fiatal felnőttek, különösen a fiúk és a fiatal férfiak emlékeztető oltásainak ajánlását támadta. Ezek a betegek különös figyelmet kaptak, mivel a korai oltások magasabb arányban okoztak náluk miokarditiszt, vagyis a szívizomgyulladás ritka, általában enyhe lefolyású formáját. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a fiatalok emlékeztető oltásainak kötelezővé tétele több kárt okozna, mint hasznot. A szerzők egyike sem specializálódott a fertőző betegségek vagy az oltási reakciók tanulmányozására, ami miatt számos egészségügyi szakértő kritizálta őket.
Prasad kinevezésének a gyógyszer- és vakcinagyártók valószínűleg nem örülnek, hiszen ők az FDA szabványainak és eljárásainak kiszámíthatóságától függenek, amikor olyan gyógyszerfejlesztési terveket készítenek, amik évekig vagy akár évtizedekig is eltarthatnak.