Féltonnás szovjet űrszonda maradéka eshet vissza a Földre a szakértők szerint

A szakértők szerint egy 70-es években kilőtt szovjet űrszonda május első hetében visszahullhat a Földre – írja a Guardian.

A Szovjetunió 1972-ben indította útjára a Kosmos 482 néven ismert űrszondát, amely egyike volt a Vénusz-missziós sorozatának, a rakéta meghibásodása miatt azonban a szonda soha nem hagyta el a Föld körüli pályát. Az eszköz nagy része az évtizedek során lepotyogott, de több szakértő szerint maga a leszálló kapszula – egy gömb alakú, körülbelül 1 méter átmérőjű test – az elmúlt 53 évben elliptikus pályán keringett a Föld körül, fokozatosan csökkenő magasságban.

Marco Langbroek holland tudós előrejelzése szerint a meghibásodott űreszköz május 10-e körül fog újra becsapódni.

Nem kizárt, hogy a közel 500 kg súlyú űrhajó nem ég el teljesen az atmoszférában, mivel úgy építették, hogy túlélje a zuhanást. Persze a hőpajzs is károsodhat ennyi idő után. Jonathan McDowell asztrofizikus szerint ez lenne a legjobb, mert akkor a szonda elégne a légkörbe való belépéskor.

De ha a hőpajzs kitart, akkor a féltonnás fémtárgy elérheti a Földet. Ezt a helyzetet súlyosbíthatja, hogy a zuhanás lassítására beépített ejtőernyő valószínűleg már nem működik. Ha épségben marad, akkor az űrszemét kb. 242 km/órás sebességgel csapódhat be. Hogy hová, azt még nem lehet tudni.

„Bár nem kockázatmentes, nem kell túlságosan aggódnunk” – mondta Langbroek. Az objektum viszonylag kicsi, és még ha nem is törik szét, körülbelül annyi kockázatot hordoz magában, mint egy véletlenszerű meteorithulláshoz, amelyből évente több is előfordul.

„Nagyobb a kockázata annak, hogy életünk során villámcsapás ér bennünket”

– mondta Langbroek. Mivel a bolygó nagy része víz, a szakértő szerint jó esély van arra, hogy a szonda valamelyik óceánban fog kikötni.

Az űrkorszak kezdete óta több mint húszezer műholdat állítottak pályára. Jelentős részük már rég nem működik, viszont egyre nagyobb veszélyt jelentenek a Föld körül még aktívan keringő műholdakra.

Oroszország a legnagyobb űrszennyező 5353 űrszeméttel, közülük jelenleg 4307 kering Föld körüli pályán. Az Egyesült Államok és Oroszország együttesen adja a jelenleg keringő űrszemét 65 százalékát, ez 10 264 objektumot jelent, Kína összesítésben a harmadik helyen áll. Ezek az űrszemetek irányíthatatlan pályákon keringenek, és egyre nagyobb veszélyt jelentenek – derül ki a Deutsche Welle videójából.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!