Van olyan nyolctonnás űrszemét, ami csak kering a Föld körül, és reméljük, hogy nem ütközik semminek

Az űrkorszak kezdete óta több mint húszezer műholdat állítottak pályára. Jelentős részük már rég nem működik, viszont egyre nagyobb veszélyt jelentenek a Föld körül még aktívan keringő műholdakra.

A videó a Deutsche Welle és a Telex együttműködésének keretében jelent meg.

Oroszország a legnagyobb űrszennyező 5353 űrszeméttel, közülük jelenleg 4307 kering Föld körüli pályán. Az ország a pályán lévő rakétatestek tekintetében is első helyre került. Az Egyesült Államok és Oroszország együttesen adja a jelenleg keringő űrszemét 65 százalékát, ez 10 264 objektumot jelent.

Kína összesítésben a harmadik helyen áll, de a jelenleg pályán keringő törmelékek tekintetében 4579 objektummal vezet. Ez jelentősen hozzájárul az összesen 4801 pályán keringő űrszeméthez.

Az Egyesült Államok rendelkezik a legmagasabb űrkockázati pontszámmal, vagyis az amerikaiak űrszemete a legveszélyesebb, ebben a rangsorban Oroszország a második, Kína pedig a harmadik. Az Egyesült Államok vezet a pályán keringő műholdak terén is, 8474 ilyen objektuma van, ami az összes jelenleg keringő műhold 75 százaléka a listán látható toplistás 10 szereplő között.

Az Európai Űrügynökség becslése szerint jelenleg több mint egymillió, egy centiméternél nagyobb átmérőjű törmelékdarab száguld a Föld körül. Még egy ilyen kicsi űrszemétdarab is tönkretehet egy sokkal nagyobb műholdat, mivel a törmelék nagy része a puskagolyóknál is nagyobb sebességgel halad. Egyre nagyobb tehát az űrszemét veszélye, ami olyan létfontosságú szolgáltatásokat és alkalmazásokat veszélyeztethet, mint a távközlés, a navigáció és az éghajlati adatok gyűjtése.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!