Hibázhatott Lázár minisztériuma, amikor külföldre engedte az értékes Klimt-festményt, nem valószínű, hogy visszakerül
Szerdán derült ki, hogy Gustav Klimt néhai osztrák festő Afrikai herceg portréja Magyarországról került Ausztriába, miután az értékes műalkotást a bécsi székhelyű Wienerroither & Kohlbacher Galéria márciusban nyilvánosan bemutatta a festményt. Az osztrák sajtóból kiderült, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) engedte ki az országból a képet, a kikerülés körül azonban sok a kérdőjel. A minisztérium szerint nem adtak engedélyt a kép kivitelére. A kép sorsáról újabb részleteket derített ki a Hvg, minderről pénteki cikkükben írnak.
Az Afrikai herceg portréja 1897 készült, a képet művész Bécsben festette, majd haláláig magánál tartotta. A Hvg szerint az a tény is megerősítést nyert, hogy a kép 1928-ban már szerepelt egy bécsi emlékkiállításon, majd csaknem száz év lappangás után bukkant fel Magyarországon 2021-2022 környékén, a közte történt események azonban továbbra is feltáratlanok. A lap szerint a festmény ekkor nagyon koszos volt, vastag lakkréteg, por és pókháló borította.
A képen ekkor a budapesti Festményvizsgálati laboratóriumban bevizsgálták az alkotást, erről a laborban dolgozó Végvári Zsófia is beszámolt saját blogján. Írásában technikai részleteket közölt a festmény állapotáról és az elvégzett infravörös vizsgálat eredményéről, és leírja, pontosan hogyan bizonyították be, hogy valóban egy eredeti Klimt-festményről van szó. Végvári fedezte fel azt is, hogy Klimt hagyatéki pecsétje is megtalálható a festményen. A kép anyagának vizsgálata is arra utalt, hogy a 19. század végén készült.
A bécsi Wienerroither & Kohlbacher Galéria szerint 2023-ban érkezett hozzájuk egy házaspár egy fotóval, amely az eladásra szánt festményről készült. Ekkor a kép hivatalosan még Magyarországon volt, ami felveti annak a gyanúját, hogy úgy bocsáthatták piacra a képet, hogy annak az országból történő kivitele még nem volt biztosított.
Az a szerdai hírekből is kiderült, hogy a képre ismeretlen festményként szereztek kiviteli engedélyt, mivel a hatóságok figyelmét vélhetően elkerülte Klimt hagyatéki bélyegzője, amely a kép állapota miatt alig volt látható rajta. A kép 2024-ben a hollandiai Tefaf művészeti vásárra is kikerült, de egyelőre nem kelt el. A Hvg szerint csekély annak az esélye, hogy a kép valaha újra Magyarországra kerül, amiért vélhetően a minisztériumot terheli felelősség.