Az ÉKM rábólintásával vihettek ki egy nagyon értékes Klimt-festményt az országból

Két bizonyítékot is talált a Hvg.hu arra, hogy Gustav Klimt néhai osztrák festő Afrikai herceg portréja Magyarországról került Ausztriába. Az értékes műalkotást a bécsi székhelyű Wienerroither & Kohlbacher Galéria márciusban mutatta be a festményt nyilvánosan.

Az osztrák Der Standard közben kiderítette, hogy a 15 millió eurót (6 milliárd forintot) érő festményt az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) engedte ki az országból mint különösebb örökségvédelmi értékkel nem rendelkezőt, mulasztást követve el ezzel. Az ÉKM válasza szerint nem adtak a Klimt-képre kiviteli engedélyt. Korábban a festmény lappangónak minősült, rajta volt Klimt hagyatéki bélyegzője, ugyanis a művész halálig magánál tartotta – írja a Hvg.hu. Persze lehet, hogy a magyar hatóságok nem ismerték fel az alkotót, ezért nem került védelem alá a műkincs.

A Standard szerint a magyar hatóságok 2023. július 21-én úgy nyilatkoztak, hogy a festmény – három másik művel együtt – a műemléki hatóság engedélye nélkül kivihető az országból. Erről dokumentuma is van a lapnak. Valószínű, hogy nem ismerték fel a magyarok, hogy Klimt-képről van szó, és figyelmen kívül hagyhatták a rajta szereplő „Gustav Klimt Estate” feliratot, ami a hagyatéki tárgyaira is rákerült. Mindenesetre így a kép kivitele legális volt. A festmény a Standard szerint az ötvenes években került Magyarországra, és legalább 2021-ig itt volt.

A Hvg.hu arról ír még, hogy az Afrikai herceg portréja kapott 2022-ben Végvári Zsófia Festményvizsgálati Laboratóriumából egy szakértői jelentést, ami Klimt festményeként azonosította a képet. Ha az ismeretlen tulajdonos 2023-ban kért engedélyt a kivitelre, akkor már nem ismeretlen képet vitt ki ezek alapján.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!