Kinevezték a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorát

Farkas Gábor Liszt-díjas zongoraművész, a Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek tanszékének vezetője látja el a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori feladatait május 15-től öt éven át a köztársasági elnök határozata értelmében – olvasható az intézmény honlapján.

Sulyok Tamás köztársasági elnök a kultúráért és innovációért felelős miniszter javaslatára bízta meg Farkas Gábor egyetemi tanárt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori teendőinek ellátásával 2025. május 15-től 2030. május 14-ig terjedő időtartamra.

A Zeneakadémiának másfél éve nem volt rektora, mióta Vigh Andrea leköszönt a posztról és a pályázati kiírás szerint nem indulhatott el újra. Az elmúlt időszakban a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak háromszor is ki kellett írnia a rektori pályázatot. Az első pályázat azért keltett feltűnést, mert sokak szerint azt Keller András hegedűművész személyére szabva írhatta ki a minisztérium. A Zeneakadémia 171 oktatója közös levélben tiltakozott a pályázat ellen, a sajtóhírekben pedig felmerült, hogy Keller vezetői stílusa agresszív. A második pályázat során Keller András visszalépett, más érvényes pályázat pedig nem érkezett.

Az intézmény rektori feladatainak ellátására a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium 2025. február 13-án hirdetett pályázatot március 17-i benyújtási határidővel. A tárca március 25-én továbbította a pályázatokat az egyetemre, kérve, hogy szenátusa április 15-ig véleményezze azokat, és hozza meg a rektorjelölt személyére vonatkozó döntését.

Farkas Gáboré mellett még két érvényes jelentkezés érkezett: Győriványi Ráth György (Győriványi György Sándor) karmester, a győri Széchenyi Egyetem docense, valamint Kelemen Barnabás hegedűművész, a Zeneakadémia Vonós Tanszékének docense pályázott.

A rektorjelölteket és programjukat a döntéshozó testület és az egyetem belső nyilvánossága részletesen megismerhette, április 7-én fórumon kérdezhettek tőlük. A szenátus április 15-i rektorválasztó ülésén a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény (2011. évi CCIV. törvény) szerinti eljárásban és titkos szavazással született a döntés. Az eredményt megküldték a munkáltatói jogkör gyakorlójának, a fenntartó minisztériumnak, a kinevezést az államfő Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter úr javaslatára tette meg.

Az 1981-ben született Farkas Gábor Liszt-díjas világhírű zongoraművész 2005-ben diplomázott a Zeneakadémián Falvai Sándor és Némethy Attila tanítványaként. Doktori fokozatát is itt szerezte 2014-ben, konzulensei Vásáry Tamás és Kocsis Zoltán voltak.

A művész 2017-től a Steinway Artist cím birtokosa, s ebben az évben vált a Tokyo College of Music kinevezett professzorává is, amelynek első európai és legfiatalabb tanára lett. Az intézménybe az utóbbi években már mint vendégoktató jár.

A Zeneakadémián a Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszéket 2020 óta vezeti, a közelmúltban pedig az egyetem Doktori Iskolájában a billentyűs alprogram irányítója lett.

Több lemezt készített, egyebek mellett a Warnernél és a Hungarotonnál, ezek között vannak válogatások Liszt, Schumann és Chopin műveiből, a Liszt-év nyitókoncertjének felvétele és Farkas Ferenc Concertinója.

Rangos koncerttermekben lép fel, mint például a New York-i Carnegie Hall és Lincoln Center, a velencei La Fenice és a berlini Konzerthaus. Világszerte tart mesterkurzusokat, és rendszeresen vesz részt kiemelkedő nemzetközi versenyek zsűrijének munkájában.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!