Ötszöri szavazás után Farkas Gábort választotta rektorjelöltnek a Zeneakadémia szenátusa
Farkas Gábor zongoraművészt választotta rektorjelöltnek kedden a Zeneakadémia szenátusa – írja a Hvg.
A Zeneakadémiának másfél éve nem volt rektora, mióta Vigh Andrea leköszönt a posztról és a pályázati kiírás szerint nem indulhatott el újra. Az elmúlt időszakban a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak háromszor is ki kellett írnia a rektori pályázatot. Az első pályázat azért keltett feltűnést, mert sokak szerint azt Keller András hegedűművész személyére szabva írhatta ki a minisztérium. A Zeneakadémia 171 oktatója közös levélben tiltakozott a pályázat ellen, a sajtóhírekben pedig felmerült, hogy Keller vezetői stílusa agresszív. A második pályázatra nem érkezett érvényes pályázat.
A mostani kiírásra hárman adtak be pályázatot: Farkas Gábor mellett Győriványi Ráth György karmester és Kelemen Barnabás hegedűművész, a Fesztivál Akadémia Budapest művészeti vezetője.
A szenátusnak ilyenkor szavaznia kell, hogy kinek a pályázatát támogatja, vagyis kit terjeszt fel rektorjelöltként Hankó Balázs miniszteren keresztül a köztársasági elnöknek. Csakhogy az egyetem döntéshozó testülete több mint egy hétig nem tudott dönteni.
A Hvg szerint ezt megelőzően négy alkalommal is döntetlen eredménnyel zárult a szavazás.
Most viszont 13:9 arányban nyert Farkas Gábor, aki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetője is egyben.

Farkas rektori pozíciója azért így sem biztos, mert ehhez még szüksége van a minisztérium támogatására és Hankó ajánlására. A Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltás előtt megválasztott rektorjelöltjét, Upor Lászlót például nem nevezték ki. A Hvg szerint jelen esetben miniszter Kelemen Barnabást preferálta, de nem akar olyan kínos helyzetbe kerülni, mint elődje, Csák János, akinek működése alatt a Keller Andrást támogató botrányos pályázatot kiírták.