Magyar az RMDSZ-szel való együttműködésről: Nem várom el, hogy bárki egyik napról a másikra lecserélje a Fidesz-táblát a Tisza Pártéra
„Én nyitott vagyok egy hivatalos vagy informális találkozóra az RMDSZ vezetőivel” – mondta Magyar Péter a Transtelexnek adott interjújában. A Tisza Párt vezetője tizenegy napos menetének záróeseménye után válaszolt a lap kérdéseire.
Magyar szerint az RMDSZ-nek el kell gondolkodnia, hogy közép- és hosszú távon a jelenlegi politikájuk folytatható-e, hogy az valóban az erdélyi magyarok érdekeit szolgálja-e, és hogy van-e tényleges támogatottsága a politikájuknak. Ezután arról beszélt, hogy az elmúlt években nem Erdélyben döntöttek az ott élőket érintő helyi ügyekről, hanem Budapesten. Ezen változtatni kell, a feladathoz azonban fel kell nőni, politikai felelősségvállalás és bátorság kell – mondta Magyar.
Az Erdélybe juttatott hazai támogatásokkal kapcsolatban arról beszélt, hogy azok elosztása nem lehet az Orbán-kormány helyi embereinek a kiváltsága, legyenek akár RMDSZ-es politikusok, akár fideszes „strómanok”. Ezeket a pénzeket szakmai szempontok alapján, a helyi igények és szakemberek javaslatai szerint, a közösség érdekeit szem előtt tartva kell kiosztani és elkölteni.
A Tisza Párt vezetője kritizálta, hogy az RMDSZ nem határolódott el a Fidesztől és Orbán Viktortól, miután a miniszterelnök egy tihanyi fórumon dicsérte a román szélsőjobboldali elnökjelöltet, George Simiont. Ennek ellenére Magyar azt mondta, hogy a Tisza továbbra is nyitott a párbeszédre az RMDSZ-szel, még akkor is, ha az erdélyi párt „továbbra is a Fidesz érdekei mentén cselekszik”. „Mi nem haragszunk, nincs bennünk tüske. Készen állunk együttműködni velük is – nem miattuk, hanem az erdélyi, székelyföldi, partiumi magyar közösség érdekében.”
„Nem is várom el, hogy bárki egyik napról a másikra lecserélje a Fidesz-táblát a Tisza Pártéra” – válaszolta Magyar arra a kérdésre, hogy mennyire lehet hiteles egy jövőbeni együttműködés az RMDSZ és a Tisza között. A politikus szerint a Tiszának nem feladata beleszólni az RMDSZ belügyeibe, és nem céljuk alakítani az erdélyi politikai életet. „Az elmúlt években túl sok politikai szövetség köttetett pusztán érdekek mentén – gazdasági alku, hatalmi pozíció, lojalitás alapján. Szerintem ennek véget kell vetni” – mondta Magyar.
A Tisza vezetője szerint az erdélyi magyar közösség tudja, hogyan képviselje saját magát – és ha szükséges, ki is fogja termelni magából azokat, akik ezt hitelesen meg tudják tenni. „Hogy az RMDSZ tíz év múlva ebben a formában létezik-e, azt nem tudom. De azt igen, hogy az erdélyi magyarság itt lesz, élni fog, és virágozni – ebben egészen biztos vagyok.”
Magyar arról is beszélt, hogy nem fognak direkt pártpolitikai kampányt folytatni Erdélyben, nem fognak odamenni szavazatokért. Azonban sok olyan fiatallal találkozott az útja során, akik azt mondták neki, hogy ugyan még soha nem szavaztak magyarországi választáson, de most fognak. A politikus azt mondta, hogy nem elvenni akarják a szerzett jogokat, hanem bővíteni azokat. „Például szeretnénk, hogy a Nyugat-Európában élő magyarok is élhessenek a levélszavazás lehetőségével – vagy akár az online szavazással is, mert 2025-ben ez már nem ördöngösség.”
Magyar azért is kritikával illette az RMDSZ-t, mert annak európai parlamenti képviselői leszavazták a Tisza felvételét az Európai Néppártba. „Ez önmagáért beszél, azóta is a Fidesz kottájából játszanak, akár nyíltan, akár a háttérből, de egyértelmű, kinek az érdekeit képviselik” – mondta.
A Tisza politikusa végül azt mondta, hogy szeretné elkerülni, hogy úgy tűnjön, kívülről akarja megmondani az RMDSZ-nek, mit csináljon. „Nem az én dolgom lecserélni vagy átírni egy másik politikai közösség belső működését. De azt gondolom: minden pártban lehet változás – ha valóban demokratikus szervezetről van szó.” Magyar szerint „más politikai közösségeknél láttunk már olyat, hogy egy új irány átvette a vezetést – mert erre belső igény volt, vagy mert a választók jelezték, hogy változást akarnak. Az RMDSZ-ben is előfordulhat, hogy marad a név, de más emberek, más politikai hozzáállással, más értékrenddel alakítják a jövőt.”
„Azt is látni kell, hogy az RMDSZ-en belül ma is vannak mozgások, belső viták, és van, aki hangot is ad ennek. Elég csak Markó Bélára gondolni, aki hosszú évekig volt az RMDSZ elnöke és a román kormány miniszterelnök-helyettese. Ő ugyan nem konfrontálódik nyíltan a pártjával, de nagyon is világosan, erőteljesen fogalmazta meg a kritikáját.”