„Túl könnyű volt, LOL” – filmbe illően szökött meg tíz rab egy amerikai börtönből

„Túl könnyű volt, LOL” – filmbe illően szökött meg tíz rab egy amerikai börtönből
Cellafalba vágott lyuk, amelyen át tíz fogvatartott megszökött egy New Orleans-i börtönből 2025. május 16-ra virradóra – Fotó: AP / MTI

Az IMDB filmes adatbázisban a nézői értékelések alapján már sok éve a Remény rabjai című hollywoodi film uralja a 100 legjobb film listáját. A film egy börtönbe zárt bankárról szól, aki a végsőkig abban bízik, hogy az életfogytiglan ellenére egyszer még kiszabadul. Most kellene azt írnom, hogy vigyázat, SPOILER következik a filmből, de egyrészt kevesen vannak, akik nem látták vagy tudják a film végét, másrészt, ha rákattintott erre a cikkre, akkor a cím alapján bizonyára összerakta, hogy miért is kezdtem a Remény rabjai példájával ezt az írást.

Egy New Orleans-i börtönben ugyanis megismétlődött az, ami a kultfilmben, csak kicsit több rabbal: 10 fogoly kivágta egy cella falát a vécé mögött, és megszökött.

Még az is a filmhez hasonló volt, ahogy a szökés kiderült. Csak a reggeli létszámellenőrzés során, hét órával a szökés után vette észre a börtön személyzete, hogy mi történt. Egyesek a helyi seriff lemondását követelik, szerinte viszont a pénzhiány vezetett oda, hogy egy sor biztonsági résnek köszönhetően megszöktek a veszélyes bűnözők. Hajtóvadászat indult, és több szökevényt már elfogtak, de az egykori áldozatok és korábban tanúskodó szemtanúk az életüket féltik.

Még gúnyolódó búcsúüzenetet is hagytak

Május 15-én, múlt csütörtök este az érintett New Orleans-i büntetés-végrehajtási intézetet fél 11 körül szokás szerint lezárták. Ahogy minden este, a rabok ekkorra már a bezárt celláikban várakoztak. Az este csendesnek ígérkezett, a fegyenceket felügyelő technikus pedig éjfél körül elment ételért. A Delta 1006-os cella rabjai ekkor azonnal elkezdték elmozdítani a cellaajtót. Miután kijutottak, átszöktek egy másik cellába, ott pedig nekiláttak véghezvinni a mestertervet.

Először is eltolták a cella falához erősített fém vizesblokkot. A lefolyó mögött pedig már várta őket egy korábban kivágott lyuk, amin szépen sorban mind a tízen kifértek. A csoport még csak nem is különösebben sietett: olyan szemtelenek voltak, hogy falfirkákat hagytak maguk után.

„Túl könnyű volt, LOL”

– olvasható a lyuk fölé írva egy rajzocska, az ártatlanságukat vélelmező üzenetek és néhány orális szexre utaló, obszcén felszólítás mellett.

A rabok mindenre fel voltak készülve. Megint csak a filmhez hasonlóan letépték magukról a rabruhát, és mindennapi öltözéket vettek fel. A celláikból magukkal hozták a takaróikat is, hogy amikor a kerítésen átmásznak, ne vagdossa össze őket a pengés drót. A kerítésen túl aztán átszaladtak egy autóúton, és szétszéledtek.

A börtön személyzete csak reggel fél 9-kor, a rutinszerű körletellenőrzéskor vette észre, hogy valami nem stimmel. Az sem volt nekik egyből világos, hogy pontosan hány ember tűnt el. Azt hitték, hogy 11-en szöktek meg, de egy embert pont a szökés előtt áthelyeztek egy másik cellába, csak ezt nem iktatták a rendszerben.

Minden összejött a szökéshez

„Itt nem csak a kajaszünetről van szó” – jelentette ki Jason Williams kerületi ügyész, aki szerint több egybeesés is kellett ahhoz, hogy a 10 rab sikeresen meg tudjon szökni. Azonban sok kérdés felmerül a helyi seriff által működtetett intézménynél. A New Orleans-i börtön több mint egy évtizede szövetségi felügyelet alatt is áll az erőszak, a rossz állapotok, a szökések és a halálesetek miatt.

Először is érthetetlen, hogy a raboknak hogy volt lehetőségük észrevétlenül egy akkora lyukat vágni a vizesblokkjuk mögötti falon, amin egy felnőtt ember is kifér. Williams szerint a lyuk maga is a létesítmény folyamatos hiányosságainak egyik jele. „Valakinek észre kellett volna vennie a WC tönkretételét, a fal kifúrását és a kijutást, mert ezt nem mind egy nap alatt vitték véghez” – mondta. Egyébként az is bizonyos volt, hogy valaki korábban elzárta a vizet, ugyanis ha ezt nem tették volna meg, akkor azonnal beázott volna a cella, és kiderül a turpisság.

Képkocka a szökésről a börtön egyik térfigyelő kamerájának felvételéből – Fotó: Orleans megyei seriffi hivatal / Reuters
Képkocka a szökésről a börtön egyik térfigyelő kamerájának felvételéből – Fotó: Orleans megyei seriffi hivatal / Reuters

Az is komoly probléma, hogy egész éjszaka nem tűnt fel az őröknek, hogy két cella is kiürült. Folyamatosan figyelni kellett volna a biztonsági kamerák felvételeit. Csakhogy a New York Times szerint a kamerák harmada nem is működött. Azokon, amelyek viszont működtek, elég látványos volt, ahogy a narancssárga és fehér ruhás férfiak olajra lépnek. Arra, hogy hogyan nem vették észre a szökést, az egyik magyarázat, hogy a szóban forgó börtönben komoly létszámhiány van az őrök között. A CNN szerint az intézményből 150 őr, vagyis a szükséges létszám 40 százaléka hiányzik.

Emellett az is kérdés, hogy miután a Delta 1006-os cella ajtaját kifeszítették, hogyan tudtak bemenni abba a cellába, ahol előzőleg kivágták a falat. Valószínűleg eleve nem is működött megfelelően a cellák ajtaján lévő zár. A rabok a börtön első emeletéről jutottak ki, ahol a cellákban olyan tolóajtók vannak, amelyeket erővel ki lehet siklatni a pályájukról, hogy aztán „az egyének tetszés szerint járjanak ki-be” – mondta Jay Mallett, büntetés-végrehajtási tisztviselő pénteken.

Ráadásul a szökevények némelyikéhez hasonlóan veszélyes bűnözőket nem is szabadott volna az első emeletre helyezni, ahol minimálisak a biztonsági óvintézkedések – mondta Williams. Egy vizsgálat során kiderült, hogy egy sor ilyen rab került az első emeletre. Ráadásul a létesítményben egyébként papíron csak rövid ideig tarthatnák ott azokat a rabokat, akik várják a bírósági ítéletet. A New Orleans-i börtönben azonban több olyan fogoly is volt, akiket már elítéltek, és évek óta ott ragadtak. Így tudták kifigyelni a biztonsági hiányosságokat.

Louisiana állam egyik képviselője a szökés után lemondásra szólította fel a seriffet. „Susan Hutson seriff legalapvetőbb felelőssége az, hogy a rabokat őrizetben tartsa – és ő kudarcot vallott” – mondta Aimee Adatto Freeman. Williams szintén azon a véleményen volt, hogy a seriff és a börtönigazgató is a legalapvetőbb feladatát szúrta el.

Hutson jelezte, hogy nem áll szándékában lemondani, inkább reformokat akar bevezetni. Szerinte a börtön egyes alkalmazottai segítették a szökevényeket. Három alkalmazottat már fel is függesztett a munkájából. Hutson azt állítja, egyikük látta is, ahogy a rabok épp megszöktek, de nem szólt senkinek.

Hétfőn letartóztatták a börtön egyik karbantartóját, Sterling Williamst. A vád szerint ő volt az, aki elzárta a vizet a szaniterben, amit aztán a rabok eltoltak a faltól. A férfi ezt nem is tagadta, de állítása szerint az egyik rab egy összetákolt késsel fenyegette meg. Az érintett Anthony Massey 2019-ben egyszer már megszökött egy másik börtönből, így az újabb lelécelése nem lepte meg a hatóságokat. Sterling Williams ellen hivatali visszaélés és szökésben való segédkezés miatt emeltek vádat.

Hutson azt is kijelentette, hogy mióta seriffnek választották, többször is jelezte, több pénz kellene a cellaajtók javíttatására, de süket fülekre talált. Állítólag meg kéne duplázni a költségvetést ahhoz, hogy minden hibát kiküszöböljenek.

Az életüket féltik a tanúk és az ügyvédek

Az is komoly hiba volt, hogy több óra telt el a szökés és aközött, hogy az intézmény értesítette volna a szökött rabok ellen tanúskodó szemtanúkat és áldozatokat. Egy ilyen esetben ugyanis könnyen ők lehetnek a bosszúszomjas bűnözők elsődleges célpontjai. Hutson seriffet is csak reggel értesítették, míg az amerikai rendőrbírókat fél tíz körül riasztották. Williams ügyész már a médián keresztül értesült.

Az ügyészség azonnal elkezdte áthelyezni azokat, akik veszélybe kerülhettek. Nem túlzó az aggodalom: a szökött elítéltek között többen is emberölésért kerültek börtönbe. Az egyik szökevényt, Derrick Grovest 2018-ban két férfi meggyilkolása miatt ítélték el többszöri újratárgyalás után.

Úgy tűnik, hogy a szökevények nem fognak olyan emlékezetes sztorit kreálni, mint azok az Alcatrazból megszökött rabok, akik azóta sincsenek meg.

Öt embert ugyanis már sikerült elkapni.

A 20 éves Kendell Mylest például még aznap lefülelték a közelben. Emellett újra a rácsok mögé került Corey Boyd, Dkenan Dennis, Robert Moody és Gary Price. Price a sajtó szerint gyilkossági kísérlet, családon belüli erőszak és súlyos testi sértés miatt ült.

Az Orleans megyei seriffi hivatal felvételén Robert Moody szökevényt fogja Charles Morgan (b) és Bryant Parish nyomozó, miután elkapták a férfit New Orleansban 2025. május 16-án – Fotó: Orleans megyei seriffi hivatal / AP / MTI
Az Orleans megyei seriffi hivatal felvételén Robert Moody szökevényt fogja Charles Morgan (b) és Bryant Parish nyomozó, miután elkapták a férfit New Orleansban 2025. május 16-án – Fotó: Orleans megyei seriffi hivatal / AP / MTI

A továbbra is szökésben lévő öt rabot többek között lőfegyverrel elkövetett súlyos testi sértés és gyilkosság miatt ítélték el. Több mint kétszázan keresik őket fő, a hajtóvadászatba az FBI is beszállt. Mivel felmerült, hogy a szökevények más államokba is eljuthattak, a louisianai főügyész felkérte texasi, mississippi, arkansasi, georgiai, oklahomai és tennessee-i kollégáit, hogy riadóztassák bűnüldöző szerveiket. Az FBI New Orleans-i irodája 10 000 dolláros (kb. 3,5 millió forintos) nyomravezetői díjat ajánlott fel.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!