„Most elindult az ország egy európai, nyitott, demokratikus Románia felé. Ez nektek is jól jön: most már ti is költözhettek ide Magyarországról”
– ezzel nyitott vasárnap este egy román férfi Kolozsvár főterén, az első exit poll eredmények után, amikor a romániai elnökválasztásról kérdeztük. A helyiek óvatosak voltak, sokan nem akartak előre inni a, mondhatni, medve bőrére, inkább vártak a végleges eredményig. Aztán, ahogy éjszakába nyúlóan dolgozták fel a szavazatokat, úgy nőtt a tömeg is a Mátyás-szobor előtt. Románok és romániai magyarok együtt örültek a függetlenként induló bukaresti polgármester, Nicușor Dan győzelmének.
„A magyarok is rá szavaztak, mert Nicușor azt képviseli, hogy együtt éljünk, magyarok, románok, mind együtt építsük az új Romániát” – mondta egy román férfi. Majd egy magyar is rácsatlakozott a tömegből, megerősítve ezt az üzenetet. Ő arról beszélt: ha a magyarellenes kijelentéseiről is ismert, szélsőjobboldali George Simion nyert volna, elköltözik innen. „De nem Magyarországra. Diktatúrából nem menekül az ember diktatúrába”.

Vasárnap 1996 óta nem látott részvétel mellett tartották az elnökválasztás második fordulóját Romániában, végül Dan 53,60 százalékot szerzett Simion 46,40 százalékával szemben. A magas részvételt jelezte az is, hogy Kolozsváron például volt olyan szavazókörzet, ahol két órát kellett várni, mert elfogytak a szavazólapok. „Túl sokan jöttek el” – mondták erre nekünk a körzetben.
Az elnöki posztért két, egymástól teljesen eltérő jelölt indult: a szélsőséges és magyarellenes George Simion, illetve a liberális, nyugatos főpolgármester, Nicușor Dan. Vagy, ahogy a romániai magyarok az utóbbit leírták nekünk: „Nagyjából azt is mondhatnánk, hogy a román Karácsony Gergely”. Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnökét viszont sokan a román Orbánnak nevezik.
Nagyváradtól Maroson át egészen a Fidesz által is kedvelt Tusnádfürdőig bejártuk Románia magyarlakta részeit. „Most olyanok is elmennek szavazni, akik eddig nem. Ez most meghatározza Románia jövőjét” – mondták nekünk például a székelyföldi Csíkszeredán. Olyannal csak elvétve találkoztunk, aki nem ment el szavazni, általánosságban nagy volt a lelkesedés a választás iránt. „Most dől el Románia jövője” és „leadtam a történelmi szavazatot” mondatokkal találkoztunk mindenhol a magyar megyékben.
A magyarok elsöprő kiállása is nagyban hozzájárult a főpolgármester győzelméhez. Hargita megyében szinte minden szavazókörzetben 90 százalék fölött végzett, összességében pedig 90,13 százalékkal nyert Nicușor Dan. A magyar többségű Kovászna megyei településeken is elsöprő volt a fölénye, ahogy Maros megyében is.
A magyarok elsöprő része már a választás előtt arról beszélt nekünk, hogy Nicușor Dant fogja támogatni.
Pont emiatt lehetett érezni zavart és egy kis dühöt is amiatt, hogy Orbán Viktor a május 9-én elmondott tihanyi beszédében elismerően beszélt Simionról, akit kevesebb mint egy éve még a Fidesz több tagja is „szélsőségesen magyarellenesnek” minősített. Úgy fogalmazott: „Teljesen egyetértünk” azzal a Simion-idézettel, amely szerint „Most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje, amelyben harcolni fogunk a jogunkért, hogy európai polgárok legyünk.”
Orbán mondataival nem kis zűrzavart okozott: gyakorlatilag teljesen szembefordult a szövetségesnek számító Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) álláspontjával. „Simion nem a mi emberünk. George Simion magyarellenes. Simion nem a magyarok barátja, nem is lesz a magyarok barátja” – jelentette ki Kelemen Hunor pártelnök.
Miközben a magyar ellenzékből többen is számon kérték a miniszterelnököt, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke pedig menetelést kezdett Nagyváradig, Orbán később egyeztetett a Nicușor Dant támogató RMDSZ-szel telefonon, majd jelezte, hogy az RMDSZ szava a döntő a kérdésben. Simion eközben használta Orbán Viktor szavait és arcképét a kampányában. Ilyen szórólapokkal járta a magyar településeket is, amitől Orbán nem határolódott el.


Helyszíni beszélgetéseinkből az derült ki, hogy a romániai magyarok egy része szerint Orbán kijelentése megbocsátható neki, de sokan úgy gondolják: ha az MSZP-nek nem felejtették anno a kettős állampolgárságról szóló népszavazási kampányt, most Orbánnak se fogják.
„Összecsomagoltam otthon, átváltottam a pénzemet euróra, hogyha Simion nyer, induljak Nyugatra” – mondta egy magyar férfi Kolozsváron még az eredmények beérkezése előtt. Szerinte sok magyar állt így a mostani elnökválasztáshoz: szerintük Simion győzelme a magyar iskolák beszántását és a magyarok jogainak megcsorbítását jelentette volna, amiben nem lett volna maradásuk. Hasonlóan vélekedtek egyébként a román fiatalok is, akikkel találkoztunk: a választás napján ők is arról beszéltek, hogyha Simion nyer, már hétfőn elindulnak valahova. Mindegy, hova, csak el az országból.

A magyarok minden megyében arról beszéltek, hogy szerintük döntő pillanat a választás a magyar kisebbség jövőjét nézve. Ezt erősítette egyrészről az RMDSZ is az első forduló után felerősített Stop Simion-kampánnyal. Másrészről pedig a magyarság döntő többsége úgy vélte: magyar ember nem szavazhat le olyanra, aki nyíltan többször is felszólalt a Romániában élő magyarok ellen.
„Nem segített. Egyértelmű zavart és kellemetlenséget okozott” – mondta nekünk Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője kolozsvári irodájukban vasárnap Orbán kijelentéséről és arról, hogy Simion aztán azzal kampányolt. Hozzátette azonban, „ez egy cinikus, perverz taktikai lépés volt, hogy Simion használta az idézetet. Erre nem hiszem, hogy a tihanyi beszéd felhatalmazta őt”.

Arról is beszélt, hogy az ő dolguk a Simionnal szembeni kampány volt, nem az, hogy Orbán Viktor kijelentésére reagáljanak. Szerintük viszont sem a kereszténység, sem a szuverenitás nem igaz Simionra – pont ezekkel a jelzőkkel értett korábban egyet Orbán. Csoma kitért arra is: a magyar közösségek eltökéltségét mutatta, hogy az erdélyi magyarok részvétele adataik szerint magasabb volt ezen a választáson, mint az országos átlag. „Érezték a magyarok a tétet” – mondta Csoma.


A magyarok magas részvételi arányát mutatta az is, hogy Kolozsváron vasárnap megtelt a magyarok egyik kocsmája, a Planetárium, ahol a Partizán élő adását és a szavazatok állását figyelték a helyi magyarok. Vasárnap Kolozsváron lényegében csak képernyőt lehetett látni, akárhová léptünk: az utcán, a padokon választási élőt néztek az emberek, románok és magyarok együtt húzták le a feleseket az első exit poll után. „Egy teljesen másik világban él” – mondta az egyik magyar férfi, amikor Simion is gyorsan elmondta saját győzelmi beszédét az Nicușor Dannak kedvező első exit poll után. Végül a végeredmények ismeretében, hajnalban gratulált videóüzenetben Dannak.
A Csoma által is említett zavar nemcsak a magyar közösségben, hanem a románoknál is téma volt a legtöbb régióban. A románok inkább arról beszéltek nekünk, hogy meglepte őket Orbán kiállása, de azt látják, ez egybecseng azzal, amit Orbán az EU-ban csinál. „Kellett nyilván neki egy szövetséges, aki ugyanúgy káoszt generál” – szólt az egyik vélemény. A magyarokat megosztotta, mit kell erről gondolni. Volt, akit meggyőzött, hogy Orbán a Kelemen Hunorral való egyeztetés után visszakozott a Simionnal való egyetértésétől. De nem gondolta ezt mindenki így.

„Ezt nem lehet elfelejteni Orbánnak, ez az ő erdélyi őszödi beszéde” – mondta egy magyar férfi Kolozsváron. Ezzel később mondjuk a szintén kolozsvári magyar egyetemisták vitatkoztak: szerintük Orbánnak van egy olyan közege, amelyik el fogja neki nézni a simionozást. Csíktól Nagyváradig ez a két vélemény volt a domináns: az egyik szerint az itteni magyarság nem felejt el ilyen mondatokat. A másik úgy látja: az erdélyi magyarság megzavarodott, de el fogja ezt felejteni Orbánnak, az erdélyi magyaroknak messze van még 2026.
„Ezen a választáson láttuk, hogyan tudnak az erdélyi magyarok egyszerre Simion-ellenes posztokat kirakni, és egyszerre szidni Magyar Pétert. Mi, erdélyi magyarok így basszuk szájba magunkat” – fogalmazott Eszter Kolozsváron. Szerinte Orbán jó úton jár ahhoz, hogy kiábránduljanak az emberek belőle. Ő például örül, hogy az apja már egy ideje be sem kapcsolja otthon az M1-et.

„Székely ember nem beszél Orbán Viktor ellen” – mondta nekünk József Tusnádfürdőn a helyi szavazókör előtt. Ő nem árulásnak élte meg Orbán Simionnal egyetértő mondatát, de azért kiemelte: „Orbán Viktor azt mondta, elítéli, ha valaki külföldi választásokat befolyásol. Akkor, tisztelettel, ebbe se szóljon bele”. Az idős férfi úgy látja, környezetében továbbra is van lojalitás Orbán Viktor felé, de az szerinte senkit nem érdekelt, hogy Simion Orbán fejével kampányol-e.
„Magyar ember nem szavaz Simionra, mert Simionnal elvesznénk. Az úzvölgyi temetőt nem felejtjük”
– mondta. Ezzel az első világháborús magyar katonai temető meggyalázására utalt – a 2019-es eseményből nőtt ki Simion pártja is. Amikor az úzvölgyi temetőnél jártunk, mi is láttuk, hogy első pillanatra „román hősök” feliratú keresztek fogadnak a temetőben. Bár a magyar kereszteké a túlsúly, románból is van legalább száz: ezzel sem értenek egyet a romániai magyarok. Ők úgy látják, sem azt nem lehet megbocsátani Simionnak, hogy „magyar sírokon táncolt”, sem azt, hogy a katonai temetőt „valamennyire elvette” a magyaroktól.

Az úzvölgyi temető ráégett Simionra, Kolozsváron később a románok is erről beszéltek: „Hallottuk, mit csinált ott Simion, undorító és elítélendő. Nem lehet meggyalázni a magyarokat, a mi feladatunk, hogy együtt éljünk. Ez Nicușorral menni is fog”.
József hozzátette, a mostani szavazás persze nem a magyarokról szól, hanem Romániáról, nem gondolják, hogy bármelyik jelölt rájuk fókuszálna.
„A két rossz közül szavazunk a kisebbik rosszra. Simion magyarellenes”
– mondta. Amikor a másik jelöltről kérdeztem, annyit válaszolt: „Nicușor? Látja, a nevét sem tudtam, csak azt, hogy Simionra ne”.
József és sok másik magyar is már vasárnap kora reggel odament a szavazókörhöz, ahol kisebb csoportokban engedték be az embereket voksolni. Ide mi is megpróbáltunk bejutni, hogy lefotózzuk a szavazást, de sem magyarul, sem angolul nem értettünk szót. Amikor eljöttünk, annyit a sorból azért hallottunk, hogy egy román férfi arról panaszkodott, miért nem tudtunk románul.

Az AUR-os nacionalisták csak nagyon elszórva jelentek meg a magyarlakta településeken: Csíkszeredán láttunk magunk mellett elhajtani egy Audit, amelyik AUR-os zászlót lengetett; Kolozsváron pedig, amikor a szavazólapokat akartuk lefotózni, a szavazóbiztos letakarta Nicușor Dan nevét, hogy csak az AUR-t fotózzuk, hiszen az a jó választás. Marosvásárhely közelében, Erdőszengyelen ért minket a legnagyobb meglepetés, ahol egy székely férfi behívott minket magához kávézni, majd arról beszélt, hogy ő Simionra fog szavazni:
„Orbán Viktor nyilván ezt is jó okkal mondta. Putyin mellett is kiáll, miért ne tenné? Oroszország Ukrajnával háborúzik, nem velünk”
– fejtette ki József. Szerinte Oroszország jó gazdasági kapcsolatot jelent mindenkinek, mert „a lyukas kotont is megveszik az oroszok, persze, hogy jóban kell lenni velük”. Simion magyarellenességéről ő úgy gondolta, az kitaláció, „mese, nem lehet magyar iskolákat csak úgy megszüntetni, akkor hova járnának a magyar gyerekek?” – fejtette ki a mindent elsöprő érveket. Hosszasan mesélt nekünk a székely hímzett minták és a házi áldás mellett, miközben lefőtt a kotyogós: aztán mennie kellett, épp temették az egyik gyerekkori barátját, csak előtte meg akarta hívni a település vendégeit – azaz minket – egy kávéra.


Simion és az AUR magyar nyelvű, Orbán Viktor képét használó kampányanyagai a választások előtt Maros megyébe is eljutottak. A magyar többségű Sáromberkén és a vegyes etnikumú Erdőszengyelen is járt az AUR pár nappal azelőtt, hogy a Simiont támogató Józseffel találkoztunk. A Vásárhely.ma szerint az AUR kampánycsapata házakhoz is bekopogott, járókelőkhöz ment oda, hogy a helyi emberekhez eljuttassa az orbános szórólapokat.
A hatás érezhetően vegyes lett: Sáromberkén arról beszéltek nekünk, hogy látták ezeket a szórólapokat, „azóta arról beszélünk a szomszéddal, hogy ez felfoghatatlan. Eddig támogattam Orbán Viktor politikáját, de ennél komolyabbnak gondoltam”. Míg a sáromberkeiket a kiábrándultság jellemezte, addig pár kilométerrel arrébb, Erdőszengyelen hatottak a szórólapok. József mellett itt két nővel is találkoztunk. Egyikük Orbán Viktor politikáját hüvelykujja felemelésével jellemezte: szerinte a politika „a fejesek dolga”, így neki mindegy, kire mit mond Orbán, mert „biztos okkal teszi”. A mellette álló idős nő már nem így érezte. Ő úgy fogalmazott: „Orbán Viktort is utálom, Simion meg menjen a picsába”. Azonban abban mindketten egyetértettek az első kérdéseink után, hogy „a politika, az kutyafasza”.
„Romániában erősen nőttek a társadalmi egyenlőtlenségek. Míg az urbánus miliő, például Kolozsvár fejlődött, addig 30 kilométerre olyan, mintha visszamentünk volna az időben” – magyarázta Csoma, mi lehet részben az oka annak, hogy nőtt a Simiont támogatók száma Romániában. „Itt több Románia van, ebben az értelemben több Románia feszül egymásnak” – tette hozzá.

A kisebb településeken érezhetően nagyobb mind az elbizonytalanodottak, mind a Nicușor Dant kritizálók aránya, mint a nagyvárosokban. A magyarok általánosan abban egyetértettek, hogy Nicușor Danra kellett szavazni, de abban nem, hogy ő milyen jövőt jelent. Van, aki szerint Simion „a mínusz, Nicușor a nulla” a magyarok szempontjából. „De ennél többet nem is várnánk, nyilván a magyar választásokat sem az dönti el, hogy melyik jelölt mit ígér a romániai kisebbségnek” – mondta Eszter Kolozsváron. De ugyanezt hallottuk Nagyváradon is, ahol úgy fogalmaztak: „Simion magyargyűlölő, Nicușor legalább nem mondta, hogy gyűlölne minket”.

Abban viszont többen egyetértettek, hogy „most itt változás van, és azt se higgyétek, hogy az itteni magyarok mind Orbánra szavaznának”. Szerintük a mostani választást sokan hétfőre már el is felejtik, de „lesznek, akikben ott marad, és hatni fog. Olyan utat nem akarunk, mint az ellehetetlenítési törvény” – mondták a magyarok, de a törvényjavaslat meglepő módon téma volt vasárnap este Kolozsváron is.
A Nicușor Danról szóló, Európa-párti dalok éneklése és EU-s zászlók lengetése közben többen is megálltak velünk beszélni arról, hogy magyar újságírók vagyunk. „Most itt változás van, és talán ez mutat olyan példát, ami hat majd nálatok is” – mondta búcsúzóul egy román férfi, miután vasárnap ő már a sokadik volt, aki saját elnökválasztása mellett Orbán politikájára és az ellehetetlenítési törvényre is kitért, amint megtudta, hogy Magyarországról érkezett újságírók vagyunk.
