Nemzetközi Sajtóintézet: Az ellehetetlenítési törvény a legsúlyosabb támadás a magyar média ellen
A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) közleménye szerint komoly veszélyt jelent a független újságírásra és a sajtószabadságra a Halász János által jegyzett, ellehetetlenítési törvény néven elhíresült tervezet, ezért az ellen fel kell lépni az uniós jog alapján.
Az IPI szerint a benyújtott törvényjavaslat lehetővé tenné a külföldi támogatásban részesülő médiaorgánumok és civil társadalmi szervezetek feketelistára helyezését, pénzügyi korlátozását és esetleges bezárását is. Ez évek óta
a legsúlyosabb támadást jelenti a magyar média ellen,
és a kormány több mint egy évtizede tartó, a független újságírás megbélyegzésére, üzleti modelljének aláásására és a médiapluralizmus szisztematikus felszámolására irányuló kampányának legújabb lépése.
A szervezet arról ír, hogy amennyiben a jogszabályt elfogadják, az gyakorlatilag az első külföldi ügynök típusú törvény lenne az Európai Unióban, ami újabb mérföldkövet jelentene „Magyarország demokratikus hanyatlásában”, és tovább fokozná a média szabadságának elnyomását az EU ebből a szempontból régóta a legrosszabb helyzetben lévő országában.
A törvényjavaslat közvetlenül veszélyezteti a média szabadságának és a médiapluralizmusnak az EU Alapjogi Chartájában meghatározott alapvető uniós értékeit. Azzal, hogy a törvény az EU-n belülről származó médiafinanszírozást célozza meg, szöges ellentétben áll az EU mint közösség és egységes piac elképzelésével. Ez az autokratikus jogszabály teret adna a független média orosz mintára történő megfojtásának, méghozzá az EU-n belülről.
Mivel a törvényjavaslat a következő hetekben emelkedhet törvényerőre, szervezeteink ma arra kérik az európai vezetőket és az Európai Tanácsot, hogy ismerjék fel, milyen komoly veszélyt jelent ez a törvény mind Magyarország, mind az EU számára, valamint vitassanak meg minden lehetséges intézkedést a fenyegetés kezelésére.
A közleményt aláírta az International Press Institute (IPI), a European Federation of Journalists (EFJ), a European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), a Free Press Unlimited (FPU) és az Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT) is.
Szerdán élő adásban beszéltünk arról, mit jelent ez a törvény, és mi lesz a hatása. Független szerkesztőségek, a Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán közös rendkívüli élő műsorral is reagált a javaslatra, ebben a cikkben pedig arról írtunk, mivel járhat a gyakorlatban az ellehetetlenítési törvény.