Levágott ujjak, kínzások – egyre durvább módszerekhez nyúlnak a kriptomilliárdosok emberrablói

Levágott ujjak, kínzások – egyre durvább módszerekhez nyúlnak a kriptomilliárdosok emberrablói
Francia csendőrök biztosítják a közép-franciaországi Mereau egyik utcáját a David Ballard, egy kriptovaluták biztosítására szakosodott cég társalapítójának elrablása után 2025. január 23-án – Fotó: Tom Masson / AFP

Megszaporodtak a kriptobizniszből meggazdagodott milliárdosok elleni támadások világszerte. Az incidensek kísértetiesen hasonlítanak egymásra: a vagyonos embereket vagy közeli családtagjaikat elrabolják, gyakran megkínozzák, szabadon engedésükért cserébe busás váltságdíjat követelnek. A történtek ellenére a kriptoközösség tagjai közül sokan még mindig nem fektetnek elég nagy figyelmet saját testi épségük és adataik védelmére.

Leginkább Franciaországban sokasodtak meg az esetek. Kedd reggel maszkos támadók ütöttek rajta a francia Paymium bitcoin kereskedelemmel foglalkozó platform társalapítójának lányán, vején és unokáján Párizs belvárosában. A három támadó egy fehér furgonból szállt ki, és megpróbálták a járműbe tuszkolni a fiatal nőt és kisfiát. A házaspár segítségért kiabált, a nő férje megsérült, miközben próbálta megvédeni családját, a maszkos támadók többször is megütötték a fején.

Szemtanúk szerint egy ponton a nő egy lőfegyvert – amiről később kiderült, hogy nem volt igazi – kapott ki az egyik támadó kezéből, és az utcára hajította. Kezdetben a járókelők túlságosan féltek közbelépni, majd egyre többen próbálták megállítani a maszkos támadókat, egy férfi például tűzoltókészüléket dobott a furgon elé. A három támadó végül feladta, és beugrottak a furgonba, majd elhajtottak. A család kisebb sérülésekkel megúszta a mindenkit megdöbbentő támadást, amiről több videó is készült.

Néhány hete egy másik francia eset járta be a sajtót, ami kevésbé szerencsésen végződött. Május 1-jén délelőtt, fél 11 körül négy ember tanúk szeme láttára furgonba tuszkolt egy férfit Párizs 14. kerületében. A túszul ejtett férfi egy kriptomilliárdos apja, aki maga is részt vett a fia máltai üzletében. Az áldozat felesége szerint az elmúlt hónapokban a családjukat többször is megfenyegették. Az emberrablók váltságdíjat is követeltek, a Le Parisien szerint 5 és 7 millió euró (kb. 2-2,8 milliárd forint) közötti összeg átutalását követelték. A lap szerint azonban fel sem merült, hogy ezt az összeget átadják a bűnözőknek.

Körülbelül 48 órányi nyomozás során a rendőrségnek sikerült beazonosítani egy családi házat Palaiseau községben, Essonne megyében, Párizstól nagyjából 20 kilométerre. A házat a média szerint a túszejtők egy olyan internetes oldalon vették bérbe, ahol rövid időre lehet kivenni ingatlant. Azt nem tudni, hogy az áldozat végig ide volt-e bezárva a közel háromnapos raboskodása alatt, de az biztos, hogy a rendőrség végül itt talált rá május 3-án este 9 körül.

A férfi nem úszta meg teljesen sértetlenül, az egyik ujját levágták. A nyomozók szerint további csonkítások is történhettek volna, ha a férfit nem mentik meg időben.

Négy embert tartóztattak le a helyszínen, és még egy férfit a ház környékén. Ő azzal az autóval menekült, amit az emberrabláshoz is használtak. Mind 18 és 26 év közöttiek, és a Le Parisien szerint többek között bűnszervezetben elkövetett zsarolással, kínzással és pénzmosással vádolják őket. A rendőrség szerint az öt gyanúsított leginkább csak végrehajtója lehetett az emberrablásnak, és nem zárták ki, hogy a megbízóik még szabadlábon vannak.

Laure Beccuau igazságügyi tisztviselő szerint a gyanúsítottak egy kivétellel Franciaországban, vagy francia fennhatóság alá tartozó területen születtek. Többüket korábban elítélték erőszakos vagy zsarolással összefüggő bűncselekményekért. Ha bűnösnek találják őket, akár életfogytiglani börtönbüntetést is kaphatnak.

A francia cápa is érintett volt

A május eleji emberrablás nem előzmény nélküli Franciaországban: januárban rabolták el a francia Ledger nevű kriptovalutákkal foglalkozó cég társalapítóját, David Ballandot és feleségét. A francia cég többek között hardveres pénztárcákat árul. Ez egy pendrive-hoz hasonló fizikai eszköz, amit a felhasználók kulcsainak biztonságos tárolásához használnak, segít kivédeni a hekkeléses, vírusos vagy adathalász támadásokat. A Le Parisiennek egy régebbi alkalmazottja úgy írta le Ballandot, mint egy kedves, érzékeny, „nagyon kocka” kriptoszakértőt, akit egyáltalán nem is érdekel a pénz.

A párt egy terepmintás ruhába öltözött csoport rabolta el. Balland ujját szintén levágták, az arról készült videót pedig elküldték az üzlettársának, Éric Larchevêque-nek, aki bejelentette az eltűnést. Larchevêque egyébként nemcsak vagyonos üzletember, hanem ismert tévés személyiség is, mivel a francia Cápák közöttben is szerepelt. Eleinte olyan pletykák is szárnyra kaptak, hogy ő lett emberrablás áldozata. A két túszért tetemes összegű váltságdíjat kértek, de a pontos összeget nem nevezte meg a francia sajtó. A Le Parisien szerint a hatóságok arra kérték a médiát, hogy az ügy érzékeny részleteit ne hozzák nyilvánosságra, mivel életek forognak kockán.

Végül Ballandot nem sokkal az elrablása után a rendőrség megtalálta és kiszabadította. A megkötözött feleségére valamivel később egy autó csomagtartójában találtak rá szintén Essonne megyében. Az ügyben kilenc gyanúsított ellen folyik büntetőeljárás, köztük a bűnszervezet 26 éves feltételezett vezetője ellen, aki egy korábbi emberrablás miatt már a rendőrség látókörében volt.

Volt, amikor nem sikerült kimenteni az áldozatot

Nem messze Franciaországtól, a szomszédos Belgiumban is nagyon hasonló eset történt még 2024 decemberében. Stéphane Winkel, egy brüsszeli kriptoinfluenszer feleségét szintén elrabolták egy rövid időre. Mivel egy szemtanú lefotózta a túszejtők kocsiját, a rendőrök nagyon hamar üldözőbe vették a furgonjukat. A banda végül balesetet szenvedett az autós üldözés során, és sikerült kiszabadítani a nőt. A kriptoinfluenszer ezután visszavonult a közösségi médiából.

Alig tíz nappal később egy másik, Dubajban élő kriptoinfluenszer apját is túszul ejtették Nyugat-Franciaországban. Miután az influenszer megkapta a váltságdíjat követelő üzenetet, értesítette a rendőrséget. A túszra egy nappal később találtak rá 500 kilométerrel odébb, de nem akárhogyan.

A férfi elrablói ugyanis kommandós maszkban álltak meg tankolni menekülés közben.

A rendőrség teljesen véletlenül szembe találkozott velük, és átnézte a kocsijukat. A csomagtartóban megtalálták a férfit, akit addigra már lelocsoltak benzinnel.

Az elmúlt bő fél év kriptovaluták megszerzésére irányuló támadásai azonban nem csak Európára korlátozódnak. Dean Skurkát, a kanadai WonderFi cég vezetőjét november elején támadták meg Torontó belvárosában. A férfit szintén egy kisbuszba kényszerítették, pár órával később az elrablása helyszínétől 20 kilométerre lévő parkban találtak rá sértetlenül. Egy névtelen forrás szerint Skurkát 1 millió kanadai dollár (kb. 260 millió forint) átutalása után engedték szabadon. Sajtóértesülések szerint viszont a férfi kiszabadulása körülbelül 3 millió kanadai dollárjába is kerülhetett a cégnek, beleértve a váltságdíjat és a biztonsági fejlesztéseket. Skurka ügyében a torontói rendőrség nem találta még meg a tetteseket.

Voltak olyan esetek is, amik kevésbé szerencsés módon végződtek. Kevin Mirshahi montreali kriptoinfluenszert 2024 júniusában rabolták el három másik személlyel együtt egy belvárosi lakásból. Őket később megtalálta a rendőrség, de a 25 éves férfi eltűnt. Mirshahi holttestét Skurka elrablása után egy héttel fedezték fel egy montreali természetvédelmi területen. Mirshahi a Crypto Paradise Island nevű Telegram-csoportot működtette, ahol kripto befektetési tanácsokat kínált. Ezenfelül az Instagramot és a Snapchatet is használta a kriptovaluták népszerűsítésére.

2021-ben Mirshahi tevékenységét vizsgálni kezdte a québeci pénzügyi hatóság (AMF), majd 2024 júliusában megtiltotta a „brókerként vagy befektetési tanácsadóként” végzett tevékenységét, ennek ellenére tovább folytatta kriptopromóciós tevékenységeit a Telegramon. Mirshahi ügyében három ember ellen emeltek vádat, de az nem teljesen tisztázott, hogy feltételezett gyilkosai tudtak-e a kriptovalutás tevékenységéről. Az ügyben elsőként letartóztatott Joanie Lepage kitart az ártatlansága mellett, és novemberben a szabadlábra helyezését kérte.

Kik az elkövetők?

Az utóbbi hónapokban elszaporodott, kriptóval kapcsolatos emberrablások között több közös motívum is van:

a túszul ejtett emberekért váltságdíjat kérnek; a foglyokat barbár módon megkínozzák.

Több esetben az áldozatok ujját vágták le, van, akin más, súlyos fizikai erőszak nyomait találták.

Korábban a kriptovaluta-lopással kapcsolatos pénzügyi bűncselekmények nagyrészt az internetes csalásokra, adathalász támadásokra és egyéb átverésekre korlátozódtak, de a Chainanalysis kriptocsalásokkal foglalkozó 2025-ös jelentése szerint a bűnözők mostanra egyre vakmerőbben térnek át a fizikai módszerekre.

A kriptovaluták könnyen mozgathatók és átadhatók, sokkal egyszerűbb kizsarolni őket valakitől, mint egy bankot kirabolni. Ráadásul az utóbbi hetekben Donald Trump amerikai elnök vámháborúval kapcsolatos enyhülése miatt körülbelül hat százalékot ugrott a bitcoin árfolyama, amivel február óta először átlépte a 100 ezer dolláros lélektani határt. Ennek ellenére sok kriptomilliárdosnak nincsenek testőrei, nem figyelnek eléggé sem a fizikai, sem a virtuális biztonságukra. A kanadai emberrablás például azon a napon történt, amikor a WonderFi bejelentette, hogy 153 százalékkal növelte bevételeit az előző évhez képest.

A kriptóval kapcsolatos bűncselekmények gyakorisága együtt nő a bitcoin árfolyamával: minél értékesebb, annál vonzóbb célpont a bűnözőknek – mondta Jameson Lopp, egy kriptobiztonsággal foglalkozó cég vezetője novemberben a CBC-nek.

A szakértő ekkorra már legalább 170 olyan esetet ismert világszerte, amikor valakit fizikailag támadtak meg vagy raboltak el, hogy ezzel digitális valutát szerezzenek.

A Le Parisien videójában kiemelték, hogy a Franciaországban és Belgiumban történt kriptoemberrablásos esetekben általában amatőr, piti bűnözők voltak az elkövetők. Az is előfordul persze, hogy az emberrablók bűnbandák tagjai, de az is lehetséges, hogy a célpontok ismeretségi köréből kerülnek ki. A lap szerint abból is látszik az amatőrség, hogy a túszejtők gyakran kriptovaluta formájában szeretnék megkapni a váltságdíjat, az egyszerű banki utalásról ugyanis tudják, hogy az könnyen lenyomozható és nem is olyan egyszerű ilyen úton nagy összeget átutalni. Az elkövetők azt hiszik, hogy ezzel szemben a kriptovaluták nem követhetők le ennyire hatékonyan – ami viszont nem igaz.

Talán az sem véletlen, hogy ennyire fiatalok az elkövetők. Az Arte szerint a fiatalok lelkesednek a legjobban a kriptóért. A digitális valuta annak is köszönheti a népszerűségét, hogy már külön influenszertípus is népszerűsíti. Aki a pénzügyi influenszerekre – úgynevezett „finfluenszerekre” – hallgat, az sokat nyerhet, de akár el is bukhat mindent, a valuta ugyanis elég nagy kilengéseket tud produkálni.

A Chainanalysis jelentése kiemelte, hogy a hagyományos bűnszervezetek egyre gyakrabban használják a kriptovalutát, de nem azért, mert jól ismerik a technológiát, hanem mert gyors, hatékony és nehezebben visszakövethetőnek hiszik. Sokan egyszerű módszereket alkalmaznak, központosított tőzsdéken váltanak pénzt, és nem használnak fejlett adatvédelmi eszközöket. Emiatt a tranzakciók könnyen nyomon követhetők a blokkláncon, ami megkönnyíti a hatóságok munkáját; valós időben, globális szinten tudják követni és feltérképezni az illegális pénzmozgásokat.

A CoinDesk nevű, kriptovalutákkal foglalkozó hírportál a Ledger társalapítójának elrablásakor szúrta ki a ZachXBT felhasználónevű blokkláncnyomozó posztját a Telegramon. „Az összes esetben a kriptoközösségben ismert szereplők estek fegyveres támadás áldozatául. (…) Különösen figyeljetek oda arra, kinek dicsekedtek a nyereségetekkel és kikkel találkoztok személyesen” – hívta fel a figyelmet.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!