A romániai magyar egyházak vezetői közösen kérik a híveket, hogy „a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására” alkalmas elnökjelöltet válasszanak
„Románia történelmi vízválasztóhoz érkezett. A megismételt államelnök-választás kimenetele hosszú távon befolyásolja a demokratikus jogállami keretek és a társadalmi állapotok alakulását, a vallásszabadság és a közösségi jogok érvényesülését, valamint az ország nemzetközi irányultságát.”
Így indul az a felhívás, amelyet nyolc romániai magyar egyház vezetője tett közzé közösen tíz nappal a román államelnöki választás második fordulója előtt. Az egyházvezetők úgy látták, az államelnöki választás első fordulója után kialakult helyzettel, azaz George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökével szemben nem maradhattak közömbösek, ezért arra kérték híveiket:
„2025. május 18-án hiánytalanul vegyenek részt a második választási fordulóban és szavazatukkal támogassák azt az államelnökjelöltet, aki figyelembe veszi minden állampolgár – így a mi közösségünk – jogait, értékeit, és hozzájárul a békés együttéléshez.
Azt, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására, a társadalmi élet fejlődésének és az államigazgatás hatékonyságának elősegítésére, Románia európai úton való megtartásának biztosítására.”
A felhívást többek között Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke; Böcskei László püspök, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye vezetője; Schönberger Jenő püspök, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye vezetője és a Temesvári Római Katolikus Egyházmegye részéről Pál József Csaba, valamint több református püspök is aláírta, köztük Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület és Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület vezetője is.
Orbán Viktor viszont az erdélyi történelmi egyházak vezetőitől eltérően ítéli meg a magyar-ellenes, nacionalista George Simion szerepét. A miniszterelnök pénteken a tihanyi apátságban inkább elismerően szólt a szélsőjobboldali vezetőről, amikor így fogalmazott: „nem szólunk bele a most folyó román elnökválasztási küzdelembe, de annyit üzenünk innen, a Kárpát-medence közepéről, e szimbolikus helyről, hogy
biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk, ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőjével szemben.
Mind a magyarok, mind a románok teljes jogú tagjai az Európai Uniónak és azok is maradnak. A kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben számíthatunk egymásra.”
Orbán Tihanyban elhangzott szavaira Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke egy Facebook-videóban reagált, amelyben arról beszélt, Simion nem a magyarok barátja, és nem is lesz az, mert minden porcikájában azt az elvet képviseli, hogy Romániában a magyaroknak nincs helye. Orbán Viktor ezután szintén a Facebookon közölte, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunorral, és egyértelművé tette számára, hogy Magyarországról semmilyen módon nem kívánják befolyásolni a romániai elnökválasztást. „Románia mindenkori vezetőivel azon dolgozunk, hogy az erdélyi magyarság életét és megmaradását előremozdítsuk”, írta.
Az egyházvezetők a felhívásukat azzal zárták, hogy az erdélyi magyar nemzeti közösség jövője szempontjából és egyházaik „zavartalan működéséhez, akárcsak a román testvéreinkkel és más nemzetű polgártársainkkal való békés és egyenrangú együttélés érdekében” a szavazatuk létfontosságú.