Az utolsó előtti akadály is elhárult az új német kormány megalakulása elől
A Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) után a Szociáldemokrata Párt (SPD) is jóváhagyta a koalíciós megállapodást Németországban, így a jövő héten megalakulhat a kereszténydemokrata Friedrich Merz vezette új kormány, írja az MTI.
A kedd este zárult online szavazáson a párttagok 84,6 százaléka mondott igent a jobbközép pártokkal létesítendő koalícióra – közölte az SPD. A részvételi arány 56 százalékos volt. Az uniópártok már korábban jóváhagyták a koalíciós megállapodást, amit hétfőn írnak alá.
A Szociáldemokrata Párt hétfőn nevezi meg, hogy kiket jelöl az új kormányba, azt azonban Matthias Miersch főtitkár már szerdán megerősítette, hogy Lars Klingbeilt, a párt társelnökét jelölik alkancellárnak, egyben a befolyásos pénzügyminiszteri tisztségre, jelölését a pártvezetés egyhangúlag jóváhagyta. A dpa hírügynökség értesülései szerint pártkörökben biztosra veszik, hogy a népszerű politikusnak számító Boris Pistorius védelmi miniszter a helyén marad az új kormányban is.
A Merz vezette új koalíciós kormány kedden teszi le az esküt, ha megkapja a parlamenti támogatást.
A leendő kancellárnak kifejezett célja a szélsőjobb erősödésének visszafordítása, miközben van olyan felmérés, amelyben már az Alternatíva Németországért (AfD) volt a legerősebb párt. Ez összefügg a Németországban nagy jelentőségű adósságfék feloldásával: Merz az előző Bundestag összehívásával megszavazott alkotmánymódosítással már kancellársága előtt erősen kezdett. Azonban többen bírálták, amiért kampánya során a kiadások visszafogását ígérte, győzelme után néhány nappal azonban bejelentette a költségvetési politika megváltoztatását. Ebben a cikkünkben elmagyaráztuk, miért vág neki szokatlan helyzetből a német fordulatnak Friedrich Merz.