Boris Johnson is felbukkant Trump beiktatásán, ahol Milei és Meloni nagyokat röhécseltek

Amellett, hogy Donald Trump hétfői beiktatása kisebb sztárparádét is hozott, a világ és Amerika ismert politikai és gazdasági vezetői is tiszteletüket tették a Capitoliumban és/vagy valamelyik kapcsolódó eseményen. Mint korábban írtuk, olyan ismert neveket vártak külföldről, mint Javier Milei argentin elnök, Giorgia Meloni olasz kormányfő, több ország külügyminisztere és sok, ideológiailag Trumphoz közel álló politikus.
A Washington Post az eskütételi ceremónia vendégein végigtekintett, és megírta, kik mentek el valóban. A külföldi vezetők közül a három legfontosabb a már említett Milei és Meloni, valamint a kínai alelnök, Han Zseng voltak. Milei és Meloni nevetgélős beszélgetéséről remek fotók születtek, ellenben Han komoly államférfi benyomását keltette.

Ez annak tükrében nem meglepő, hogy az előző Trump-kormány komoly kereskedelmi és vámháborút hirdetett Kínával szemben, és ez most is benne van a pakliban. Trump egyébként Hszi Csinping elnököt hívta meg, de Hszi – Trump beszéde alapján nem véletlenül – nem jött el, alelnökét küldte Washingtonba.
Az egyik meglepetésvendég, akiről a sajtó korábban nem cikkezett, Boris Johnson brit miniszterelnök volt, aki egy Covid idején tartott buliba bukott bele 2022-ben.

A brit színeket képviselte még a felívelőben lévő Reform Párt brexitbarát vezetője, Nigel Farage is.

Az Express Priti Patel and Suella Braverman korábbi konzervatív brit minisztereket is említi, mint akik jelen voltak. Érdekesség, hogy az Egyesült Királyság munkáspárti kormányfőjét, Keir Starmert nem hívták meg.
Magyar szempontból a legfontosabb az volt, a Trumppal jó viszonyt ápoló Orbán Viktor kormányfő jelen lesz-e, de még a múlt hét elején kiderült, ő az EU-elnökséget értékelő rendezvényen vesz részt meghívása ellenére. Magyarországról Gál Kinga utazott a Fidesz európai pártcsaládja, a Patrióták nevében (a spanyol Santiago Abascallal a Voxból). Gál alaposan tudósított Facebook-oldalán látogatásáról, amin még Mileivel is lefotózták.
Előzetesen felmerült még Nayib Bukele salvadori, Daniel Noboa ecuadori elnökök, Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök, a francia szélsőjobb több alakja, így Marion Maréchal és Éric Zemmour, több európai populista vagy szélsőjobbos politikus, valamint a japán, indiai és ausztrál külügyminiszterek részvétele is.

A Le Monde említi még Santiago Peña paraguayi elnököt, aki az egyik beiktatási bálon tette tiszteletét – mivel a Politico szerint képtelen volt bejutni a Rotundába. A lap szerint egy republikánus képviselő meghívására a nemrég leköszönt grúz (újabban georgiai) elnök, Szalomé Zurabisvili is elment Washingtonba.
Megjelentek a korábbi, még élő elnökök, így Bill Clinton, George W. Bush és Barack Obama, valamint Hillary Clinton egykori first lady és elnökjelölt, valamint Laura Bush volt first lady. A szokásoknak megfelelően az első sorban ült a leköszönő vezetés: Joe és Jill Biden, azaz az elnöki pár, valamint Kamala Harris és Doug Emhoff, az alelnöki pár.

Az eseményen persze jelen voltak az Egyesült Államokban tevékenykedő, globális méretű techcégek vezérei is: Mark Zuckerberg (Meta) a feleségével, Priscilla Channel, Jeff Bezos (Amazon) a jegyesével, Lauren Sánchezzel, Sundar Pichai (Google) és persze a kormányzati hatékonyságnövelési hivatal leendő vezetője, Elon Musk (Tesla, X, SpaceX). Külföldről is jött fajsúlyos techcár a beiktatásra: Shou Zi Chew, a kínai TikTok szingapúri vezérigazgatója.

Akit még az is érdekel, az eskütételi ceremónián ki hol ült, annak ajánljuk a BBC infografikás cikkét.