Orbán biztosan nem lesz ott, de kiket várnak Trump beiktatására?

Orbán biztosan nem lesz ott, de kiket várnak Trump beiktatására?
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a Village People amerikai zenekart hallgatja a washingtoni Capital One Arénában a beiktatásának előestéjén, 2025. január 19-én tartott nagygyűlésen – Fotó: Carlos Barria / Reuters

Hétfőn iktatják be Donald Trumpot az Egyesült Államok 47. elnökének, aminek a ceremóniáját a Washingtonban várható hideg időjárás miatt áttették a törvényhozás, a Capitolium épületébe. Ez nem változtat azon, hogy a meghívottak között ott lesznek a volt amerikai elnökök, amerikai politikusok és az ország milliárdosai és techvezérei is, akik közül többen is 1-1 millió dollárokkal támogatták meg a beiktatási alapot.

Trump szereti az unortodox megoldásokat, ezért nagyon úgy tűnik, hogy szakít azzal a hagyománnyal, hogy az elnök beiktatásán nem vesznek részt külföldi vezetők. Így aztán az elmúlt hetekben az is az érdeklődés középpontjába került, kik lehetnek ott a világ vezető politikusai közül az eseményen. A belpolitikai lap, a Hill nem lacafacázott, egy hete szinte egy súlycsoportban emlegette a Trumppal jó viszonyt ápoló Orbán Viktor magyar kormányfőt és Hszi Csin-ping kínai elnököt, mint akiket szerintük meghívtak, de akkor még nem jelezték, elmennek-e.

Azóta már kiderült, hogy Orbán nem vesz részt a beiktatáson, egy budapesti konferencián tart előadást hétfőn, a kormány szerint pedig „hivatalos” meghívót egyetlen kormánytag sem kapott.

Orbán marad Budapesten

Orbán Viktornak a Donald Trumppal kialakított jó kapcsolata miatt sokan, így az amerikai sajtó egy része is okkal számított arra, hogy a magyar miniszterelnök ott lesz a beiktatáson az állam- és kormányfők között.

Az Orbán esetleges részvételével kapcsolatos kérdés először egy novemberi kormányinfón hangzott el, miután elterjedt a hír, hogy a kormányfő Andrzej Duda lengyel elnökkel együtt mehet majd Washingtonba. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hírlapi kacsának nevezte, hogy Orbán a lengyel elnökkel részt venne Trump beiktatásán. Hozzátette, hogy folyamatosak az egyeztetések, de Orbán és Trump csak az új amerikai elnök beiktatása után találkozhatnak. A miniszterelnök végül decemberben találkozott Donald Trumppal és Elon Muskkal az elnök Mar-a-Lago-i rezidenciáján.

A decemberi kormányinfón újra előkerült a kérdés, de Gulyás ekkor azt mondta: nem szokás, hogy külföldi vezetők vegyenek részt amerikai elnöki beiktatásokon. „Nem tudunk arról, hogy Trump ezen változtatni akarna” – fogalmazott a miniszter. Januárban aztán kétszer is kerestük a miniszterelnök sajtófőnökét, Havasi Bertalan második alkalommal, öt nappal a beiktatás előtt röviden azt válaszolta, hogy Orbán Viktor január 20-án Budapesten lesz, ahol a magyar EU-elnökség eredményeit értékelő konferencián vesz részt.

Később Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár azt írta a Facebookján: „Az amerikai elnök január 20-ai beiktatására – bármely más külföldi vezetőhöz hasonlóan – a magyar kormány egyetlen képviselője sem kapott »hivatalos meghívást«”. Majd arról írt, hogy aki részt vesz az eseményen, az személyes meghívásra vagy az elnöki stáb meghívására teszi, nem pedig hivatalos minőségében: „Mivel ez nem hivatalos megbeszélések vagy találkozók alkalma, hanem teljesen más célt szolgál”. Abban Kovácsnak akár igaza is lehet, hogy „hivatalos” meghívót senki nem kapott, de a reakció inkább játék a szavakkal, mert a hírek szerint

állam- és kormányfők is ott lesznek az eseményen, akiket ettől még lehet, hogy valamilyen „nem hivatalos” formában invitáltak az eseményre.

A Politico Kovács magyarázata után arról írt, hogy Orbán Viktor szerintük kaphatott meghívást. „Donald Trump beiktatására a meghívottak listáján szerepel Orbán Viktor miniszterelnök is, akit az európai politikai életben Vlagyimir Putyin tisztelőjeként emlegetnek, és Európa rosszfiújának tartanak. Orbán Viktor azonban nem tudja megoldani a részvételt, közölte a magyar miniszterelnök hivatala a sajtóval” – írta a Politico. Azt a lap is elismeri, hogy hagyományosan nem szokás külföldi vezetőket meghívni ezekre a ceremóniákra, de szerintük Trump nem is ezeknek a szokásoknak az embere, így több külföldi vezetőt is invitált. Az ügyben kerestük a miniszterelnök sajtófőnökét, arra voltunk kíváncsiak, hogy Orbán Viktor kapott-e bármilyen meghívást Donald Trump beiktatási ünnepségére, de nem kaptunk választ.

Annyiban nem lett volna meglepő Orbán részvétele, hogy kormánya régóta keresi a minél szorosabb kapcsolatokat a Republikánus Párttal és Trump köreivel. A választási kampányban Trump többször is hivatkozott Orbánra, és nem véletlen járt az elnökválasztás után Orbán Floridában, ahova vele tartott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Jászai Gellért, a 4iG elnöke is. A találkozókon részt vett Elon Musk techmilliárdos, akit Trump az állami költések megnyirbálásával bízott meg, valamint Michael Waltz, Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadója is.

Szombaton kiderült, hogy a Fideszt végül Gál Kinga EP-képviselő, a Patrióták Európáért pártszövetség alelnöke fogja képviselni Washingtonban. A frakciójából ott lesz még a spanyol Vox vezetője, Santiago Abascal is.

Államfők, kormányfők

1874 óta nem vett részt külföldi állam- vagy kormányfő amerikai elnök beiktatásán, de most valószínűleg más lesz a helyzet. Általában az Amerikába akkreditált nagykövetek és diplomáciai képviselők szokták képviselni országaikat, de Trump számos lap beszámolója szerint szakít a hagyománnyal.

A korábban láncfűrésszel kampányoló Javier Milei argentin elnökről az elsők között derült ki, hogy azt tervezi, részt vesz a beiktatáson. Ő volt az első külföldi vezető, aki Trump győzelme után találkozott az új elnökkel még tavaly novemberben – áll a Forbes összefoglalójában. Az amerikai kontinensről Nayib Bukele, a keménykezű és ellentmondásos salvadori államfő is megjelenhet, legalábbis úgy tudni, meghívták az eseményre. Ugyanígy ott lehet a választási kampányát megszakító Daniel Noboa ecuadori elnök. Jair Bolsonaro volt brazil elnök az X-en írta meg, hogy ha az ellene folyó vizsgálatok miatt bevont útlevelét visszakapja, elmegy. Ügyvédje azonban hiába kérvényezte ezt a brazil legfelsőbb bíróságon, az elutasította a kérvényt.

Javier Milei egy láncfűrésszel hadonászik egy politikai gyűlésen a Buenos Aires tartománybeli La Platában 2023. szeptember 12-én – Fotó: Marcos Gomez / AFP
Javier Milei egy láncfűrésszel hadonászik egy politikai gyűlésen a Buenos Aires tartománybeli La Platában 2023. szeptember 12-én – Fotó: Marcos Gomez / AFP

Európából Giorgia Meloni is ott lesz, az olasz kormányfő hivatala a Guardian szerint megerősítette a részvételét. A Mar-a-Lagóban január 5-én szintén megfordult olasz miniszterelnök korábban jelezte, ha időbeosztása engedi, elrepül Washingtonba. Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök, a Jog és Igazságosság egyik fontos politikusa is Washingtonba repül. A hírek szerint a francia szélsőjobb egyik alakja, Éric Zemmour és EP-képviselő partnere Sarah Knafo is elmennek Amerikába, de a portugál Chegát és a német AfD-t is képviselik politikusok. Úgy tudni, dacára annak, hogy Elon Musk már háttérbe szorítaná, Nigel Farage, a brexit atyja, a brit Reform Párt vezetője is ott lesz.

Hogy az Európai Uniót ki képviseli, azt nem tudni, annyi biztos, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nem lesz ott. A szóvivője, Paula Pinho egy sajtótájékoztatón azt mondta, Von der Leyen nem kapott meghívást, és amúgy sem szokták ilyenkor Washingtonba hívni a Bizottság vezetőjét.

Ázsiából a legnagyobb és legtöbbet emlegetett név Hszi Csin-ping kínai elnök volt, dacára Trump acélkemény hozzáállásának Kínához és a vámháborúhoz. A New York Times szerint Hszi helyett végül Han Cseng alelnök lesz ott Washingtonban. Japán és India végül alacsonyabb szinten, külügyminiszterekkel képviselteti magát: Indiából Subrahmanyam Jaishankar, Japánból pedig Ivaja Takesi külügyminiszter lesz ott, Ausztráliát szintén a külügyet vezető Penny Wong képviseli.

A szomszédos országok vezetői sincsenek a listákon, így nem olvashattuk Justin Trudeau távozó kanadai miniszterelnök vagy a Trumpot térképpel provokáló Claudia Sheinbaum mexikói elnök nevét sem.

Karoline Leavitt, Trump leendő sajtótitkára azzal indokolta Hszi meghívóját kommentelve más nevek említése nélkül a meghívásokat, hogy mindez jó példa arra, ahogy Trump nyílt párbeszédet akar folytatni nemcsak a baráti országokkal, hanem azokkal is, amelyekkel ellenséges vagy versengő a viszony.

Amerikai potentátok

Ami biztos, hogy Joe Biden részt vesz utódja (és egyben elődje) beiktatásán, dacára annak, hogy Trump és felesége, Melania is kihagyták Biden 2021-es ünnepségét. Barack Obama, aki 2009 és 2017 között vezette az Egyesült Államokat, szintén elmegy, ellenben felesége, Michelle nem tervez ott lenni. A Hill felidézte, hogy Jimmy Carter nemrég meghalt amerikai elnök búcsúztatásán – amin a korábbi first lady nem vett részt – Barack Obama és Trump egymás mellett ültek, és jót beszélgettek, nevetgéltek. George W. Bush és felesége Laura, Bill és Hillary Clinton szintén ott lesznek a beiktatáson. Úgy tudni, a legyőzött demokrata elnökjelölt és távozó alelnök, Kamala Harris is megjelenik.

Mint említettük, a Trump-kampányt jelentős összegekkel és közösségi médiás nyomulással is támogató Elon Musk kormányzati szerepet is fog kapni, így nem csoda a részvétele. Az X, a SpaceX és a Tesla tulajdonosa mellett Jeff Bezos Amazon-vezér és Mark Zuckerberg Facebook/Meta-vezető, a Google-vezér Sundar Pichai, az Apple-t vezető Tim Cook, a Ubert irányító Dara Khosrowshahi, sőt a TikTok körüli viharok ellenére a platformot vezető Shou Zi Chew is megjelenik majd. A hírek szerint az első sorok valamelyikében foglalnak majd helyet.

Természetesen a helyszínen lesz a Trump család, a kabinet várható tagjai, szenátorok, képviselők, főbírók, nagykövetek is. Az is kiderült azonban, hogy Nancy Pelosi korábbi demokrata házelnök is kihagyja a beiktatást, és így tesz több demokrata képviselő is, akikről a New York Times írt.

Elon Musk köszönti Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, amikor megérkezik a SpaceX Starship rakéta hatodik tesztrepülésének megtekintésére a texasi Brownsville-ben 2024. november 19-én – Fotó: Brandon Bell / Getty Images
Elon Musk köszönti Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, amikor megérkezik a SpaceX Starship rakéta hatodik tesztrepülésének megtekintésére a texasi Brownsville-ben 2024. november 19-én – Fotó: Brandon Bell / Getty Images

Carrie Underwood énekel majd

Magát a beiktatást a négy éve megostromolt Capitoliumban, tehát a törvényhozás épületében tartják, majd az elnök és családja egy kongresszusi ebéd után végigparádézott volna a Pennsylvania Avenue sugárúton a Fehér Házig, de a parádét a hideg idő miatt a Capital One Arenába tettek be. A rendezvényen több professzionális és amatőr fegyveres testület, tűzoltóegylet, civil szervezet tagjai részt vesznek, így Butlerből, a Trump elleni merénylet településéről is érkeznek vendégek az NBC New York-i kiadása szerint. Sőt még az a kukásautó is megjelenhet, ami a kampányban is szerepet kapott.

A beiktatáson és az azt kísérő rendezvényeken zenészek is fellépnek majd, a legtöbb híradás Carrie Underwood country-énekesnőt és a Y.M.C.A.-ről ismert Village People-t emelik ki (akik sokáig berzenkedtek, hogy Trump gyűlésein lejátszották híres dalukat, de végül belementek). A Trump-kampánygyűléseken gyakran lejátszott zenéi miatt nem meglepő, hogy egy másik country-sztár, Lee Greenwood is fellép, de emlegették a különböző portálok Jason Aldeant, Rascal Flatts-t, Kid Rockot, Billy Ray Cyrust és az operaénekes Christopher Macchiót is.

A névlista a Forbes szerint erősebb, mint Trump 2017-es beiktatásán, ahova alig tudtak ismert előadókat szerződtetni. Ezzel szemben Obama második beiktatásán többek közt Beyoncé és Kelly Clarkson, Bidenén pedig Lady Gaga, Garth Brooks és Jennifer Lopez léptek fel.

A beiktatás várható menetrendjét és a hideg miatt némileg módosult programját itt olvashatják el bővebben.

Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!