Megkezdték a csendes leépítéseket a cégek, tarthatatlan lesz a tavalyi nagy bérmegállapodás
A Portfolio által megkérdezett szakértők szerint nagyon úgy tűnik, hogy tarthatatlan lesz a kormány, valamint a munkaadók és a munkavállalók képviselőik három évre szóló bérmegállapodása. Az újratárgyalás októberben jöhet, miután a gazdasági körülmények rosszabbul alakulnak a korábban vártnál.
Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke a gazdasági lap megkeresésére azt mondta, szakaszosan vannak leépítések a cégeknél, tömeges elbocsátásról viszont nem tudnak. A leépítések oka a kevesebb megrendelés: „A határozott idejű szerződéseket nem hosszabbítják meg, illetve a nyugdíjasokat egy-egy vállalatnál nem foglalkoztatják vissza.”
„Önmagában a vártnál rosszabb GDP-adat nem okoz leépítési hullámot, de az biztos, hogy nem javítja az amúgy sem túl rózsás vállalkozói hangulatot” – mondta Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. A tartalékkal rendelkező kis- és középvállalkozások (kkv-k) aránya rekordalacsony szintre esett, a saját üzletmenettel kapcsolatos kockázatok esetében pedig a veszteséges működést említették felmérésünkben a leggyakrabban a cégvezetők. „Mindez tehát azt jelenti, hogy egyre kevesebben és egyre kevésbé képesek továbbra is kitartani, várni a fordulatot és finanszírozni a veszteségeket.” A működő társas vállalkozások száma több mint 2 és fél éve folyamatosan csökken. A trendnek nem használ az első negyedév általános gazdasági lassulása sem.
A hároméves bérmegállapodást novemberben írták alá, a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán leütött terv alapján (amennyiben teljesülnek a makroszintű várakozások):
- 2025-ben a minimálbér 9, a garantált bérminimum 7 százalékkal nő;
- 2026-ban a minimálbér 13 százalékkal nő;
- 2027-ben a minimálbér 14 százalékkal nő.
A tavalyi VKF-megállapodás még 3 százalék feletti GDP-növekedéssel és alacsony inflációval számolt. Ehhez képest az idei GDP-növekedés inkább 1 százalékhoz lehet közel, mint a kormány jelenlegi 2,5 százalékos tervéhez. A szakértők szerint kétséges, hogy a kedvezőtlen gazdasági adatok közepette lehet-e 13 százalékkal növelni a minimálbért 2026-ban.
A VKF-megállapodás arról szólt, hogy „amennyiben az egyes mutatók eltéréseinek számtani összege a tárgyév I.-III. negyedévi átlagos tényadatai alapján pozitív vagy negatív irányban meghaladja az egy százalékpontot, a VKF tagjai a 2026-ra, illetve 2027-re vonatkozó minimálbér emelés mértékét újratárgyalják”. Amennyiben a tárgyalások során nem születik megállapodás, 2026-ra, illetve 2027-re vonatkozóan a minimálbér összege az eltérésnek megfelelően módosul – írták a felek a megegyezésben.
A héten derült ki, hogy 12,1 százalékkal elmaradt a tavalyi adattól a beruházások volumene 2025 első negyedévében. Az előző negyedévhez képest is csökkent a mutató, a beruházások értéke összehasonlító áron 3,4 százalékkal mérséklődött. A KSH összefoglalója szerint a beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, valamint a szállítás, raktározás járult hozzá. Beruházások terén már két éve mélyrepülésben vagyunk, a volumen 2022 negyedik negyedévében bezuhant, ez a tendencia pedig 2023-ban és 2024-ben is folytatódott.