A világ idei legnagyobb részvénykibocsátásából finanszírozza a CATL a debreceni gyárépítést

4,6 milliárd dollár bevételt hozott a CATL hongkongi részvénykibocsátása hétfőn, ezzel az év eddigi legnagyobb ilyen akciója lett – számolt be a CNBC. A napi kereskedés folyamán a részvények ára ezen a piacon 16 százalékkal emelkedett, és a sencseni tőzsdén is több mint 1 százalékos pluszban zártak a vállalat papírjai.

A világ legnagyobb akkumulátorgyártó cége, amely Magyarországon is terjeszkedik, jelentős összeghez jutott ezzel részvénykibocsátással, a bevételből pedig saját közlése szerint 90 százalékban éppen a debreceni gyárépítést finanszírozza majd. A rendkívül jó napi teljesítményt a hongkongi tőzsdén a CNBC-nek nyilatkozó elemzők úgy értékelték, ez bizonyítja, milyen nagy várakozás övezi a befektetők körében a CATL termékei iránti keresletet.

A kínai cég debreceni gyárának első ütemében ősszel kezdődik a próbagyártás, majd ráállnak a sorozatgyártásra, és indulhat a második ütem. Ez az ütemezés a magyar kormány szempontjából nem olyan szerencsés, ugyanis a CATL várhatóan idén és a jövő év elején nem fogja olyan mértékben megtolni a gyengélkedő magyar GDP-t, hogy azt eredményként lehessen felmutatni a választásokra.

A CATL szerint a második két debreceni ütem finanszírozása fog megvalósulni a most begyűjtött pénzből. Az üzemből többek között a Volkswagennek, a BMW-nek és a Stellantisnak is fognak akkumulátorokat szállítani. A debreceni gyárprojektnek különös jelentőséget ad, hogy az USA-val éleződő kereskedelmi feszültségek miatt Kína várhatóan a korábbinál is nagyobb hangsúlyt fektet majd az európai piacra, és nagy növekedés előtt áll az itteni kereslet.

A mintegy 320 milliárd forintos magyar állami támogatással épülő CATL-gyár a tervek szerint 2030-ra évente 100 gigawattórányi akkumulátor előállítására lesz képes. A kivitelezés aktuális állásáról és a várható ütemezésről itt írtunk részletesen.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!