Elstartolt Nagy Márton legújabb ötlete, a piperék árrésstopja

451

Hétfőtől az árréscsökkentés a nem élelmiszer-jellegű termékekre is kiterjed. A drogériákban 30 termékkategóriában, így háztartási- és vegyiáruk, tisztálkodási és szépségápolási cikkek esetében az árrés 15 százalékra csökken – jelentette be hétfőn a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A háztartási cikkekre kivetett árrésstop a nyár végéig lesz életben, az NGM szerint volt olyan termék (mosogatószer, mosópor, papír zsebkendő, tusfürdő), ahol több mint 30 százalékos árrés volt azonosítható.

Az NGM megerősítette: az intézkedés a háztartási cikkek több mint 40 százalékát értékesítő drogériákra vonatkozik – így például a DM, Rossmann, Müller, Douglas, Azúr, Estée Lauder és Yves Rocher üzletekre. A vegyeskereskedőket – ahol élelmiszer és nem élelmiszer is megtalálható – közvetlenül nem érinti a szabályozás, ugyanakkor a drogériák árcsökkenése fokozza a versenyt, így szélesebb körben is lefelé szorítja az árakat.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) korábban azt nyilatkozta, hogy nem indokolt „a piperék” árrésstopja, szakmai egyeztetés sem előzte meg a döntést. A szervezet álláspontja szerint az árrésstop meghosszabbítása és kiterjesztése „teljesen ellentétes a piacgazdaság működési logikájával, hosszú évekre tönkreteszi a hazai kiskereskedelem működését, aminek végső soron a magyar családok és nyugdíjasok isszák meg a levét”. Az OKSZ szerint ráadásul a kozmetikai, testápolási és háztartási cikkek forgalma nem több, mint 3 százaléka a teljes lakossági fogyasztásnak, ezért a várt makroszintű inflációs hatás nem jelentős, főleg, hogy kis árrugalmasságú cikkekről van szó. (Az árrugalmasság azt méri, hogy hogyan változik egy adott termék kereslete vagy kínálata, ha 1 százalékkal növekszik az ár.)

Márciusban a kormány rendeletben vezetett be árrésstopot számos élelmiszer-kategóriára, ennek folytatása a most startoló, háztartási cikkekre vonatkozó árrésstop. Az árrés egy adott termék beszerzési ára és az értékesítési ára közötti különbség, azaz nem ugyanaz, mint a haszon, a kormány azonban az árrésstop bevezetése óta előszeretettel mossa össze a két fogalmat.

A Nemzetgazdasági Minisztérium infláció elleni küzdelmének egy másik eleme, hogy az elmúlt hetekben egy sor szektorban – köztük a bankoknál, a telekommunikációs cégeknél és legutóbb a biztosítóknál is – azt kezdte el követelni a vállalatoktól, hogy önkéntesen korlátozzák a szolgáltatásaik díját, mert ha nem, kormányzati beavatkozás jöhet.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!