Több mint 100 millióra bírságolt biztosítókat az MNB problémás fedezetek miatt
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt, írja a jegybank közleménye. Az MNB a kilenc biztosítánál témavizsgálatot végzett a banki csatornán értékesített csoportos hitelfedezeti biztosításokról – ezek olyan biztosítások, amelyeket bankok kínálnak fel hitel mellé, ilyenkor baj esetén a biztosító fizet helyettünk a kölcsönt nyújtó banknak). Az MNB által vizsgált biztosítók:
- a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.,
- a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.,
- a Generali Biztosító Zrt.,
- a Groupama Biztosító Zrt.,
- a K&H Biztosító Zrt.,
- az NN Biztosító Zrt.,
- a Signal Iduna Biztosító Zrt.,
- az Union Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.,
- az Uniqa Biztosító Zrt.
A 2022. január 1-től folytatott vizsgálat négy hitelfedezeti típusra (személyi kölcsönökhöz, hitelkártyákhoz, babaváró hitelhez, illetve ingatlanhitelekhez kapcsolt törlesztési biztosításokra) fókuszált, és díjbevétel-arányosan több mint a piac felét, biztosítottak szempontjából a piac egyharmadát fedte le.
Az MNB azt állapította meg, hogy a piaci szereplők döntően gyenge ár-értékarányú termékeket kínálnak, és – az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) figyelmeztetése ellenére – elégtelen intézkedéseket tettek ennek megváltoztatására. „A vizsgált hitelfedezeti biztosítások kárhányada alacsony (átlagosan 11,5 százalék), azaz portfóliószinten az ügyfelek a befizetett díjak tizedét kapják vissza. Az alacsony szolgáltatási szint mellett magas, egyes piaci szereplőknél 40 százalék feletti az elutasított károk aránya.” A jegybank azt is megállapította, hogy bár a hitelbiztosítások közvetítőknek (jellemzően bankoknak) adott jutalékhányada magas (akár a díj 40-70 százaléka), a biztosítók mégsem elemezték az emiatt potenciálisan felmerülő káros összeférhetetlenséget.
A feltárt problémák miatt az MNB összesen 103 millió forint bírságot szabott ki a vizsgált biztosítókra és 2026. március 31-i határidővel kötelezte őket arra, hogy írásban beszámoljanak a hiányosságok kijavításáról.
Az elmúlt napokban több biztosító is vállalta, hogy jövő nyárig nem emel a díjain. A Nemzetgazdasági Minisztérium az elmúlt hetekben egy sor szektorban – köztük a biztosítóknál is – azt kezdte el követelni a vállalatoktól, hogy a jövő tavaszi választás utánra tolják ki a díjemeléseiket, az Allianz, az Alfa, az Union és a Colonnade már vállalták a díjstopot.