Warren Buffett az utódjára hagyhatja a döntést, mit kezdjenek a 348 milliárd dolláros készpénzhegyükkel

Az emberiség történetében korábban soha nem látott feladattal szembesül a következő években Greg Abel, az amerikai Berkshire Hathaway befektetési konglomerátum vezérigazgatói posztjának várományosa: valamit kezdenie kell a rábízott cég 348 milliárd dolláros (átszámolva 124 ezermilliárd forintos) készpénzállományával – írja az Economist.
A Berkshire Hathawayt 1970 óta elnökként vezető Warren Buffett ugyanis nemrég bejelentette, hogy év végével távozik a több mint ezermilliárd dollárt érő cég éléről. A most 94 éves Buffett a világ ötödik leggazdagabb embere, aki már évekkel ezelőtt bejelentette, hogy távozása esetén a cég vezetését a most 62 éves kanadai Greg Abelnek adja át, aki eddig a cégcsoport biztosítási ágazaton kívüli részeit vezette.
A Berkshire Hathaway eredetileg egy textilipari cég volt, amelyet 1965-ben vett meg az akkor 35 éves, viszonylag kezdő befektetőnek számító Warren Buffett. A textilüzemeket a következő években fokozatosan bezárták, és ezek helyett elkezdtek a lehető legkülönfélébb ágazatokba fektetni, vettek például biztosítókból, energiacégekből, egy vasúttársaság részvényeiből, bankokból, ruhacégekből, tévétársaságokból és egyéb médiacégekből.
Warren Buffettet sokan a világ legjobb befektetőjének tartják, stratégiájának lényege, hogy alulértékelt cégeket keres és vesz meg, amelyek közül sokat később jóval drágábban ad el. A Berkshire Hathaway tőzsdei értéke Buffett színre lépése óta több mint negyvenezerszeresére nőtt, a cégnek komoly részesedése van a Coca-Colában, az Apple-ben, a General Motorsban, a Moody’sban, a BYD-ben és egy csomó más cégben.
A BH egy kivételesen sikeres cég, ami az elmúlt hatvan évben átlagosan évente majdnem 20 százalékkal növelte tőzsdei értékét. Greg Abelnek mégis egy rendkívül nehéz feladattal kell majd kezdenie a munkáját: ki kell találnia, mit kezd a vállalat 348 milliárd dolláros készpénzheggyel.
Bármennyire is furcsának hangzik, de a Berkshire Hathaway vagyonának egy részét készpénzben, kicsit pontosabban napi lejáratú államkötvényben tartják. Buffett vezetésével a cég ugyanis az elmúlt másfél–két évben gigantikus mennyiségű részvényt adott el, az így szerzett pénzből pedig nem vettek új részvényeket.
Azt, hogy Buffettnek pontosan mi (volt) a célja a készpénzfelhalmozással, természetesen nem árulja el, de sokatmondó, hogy a 2008-as válság előtt is a mostanihoz hasonló módon adta el a részvényeket és halmozta fel a pénzt. Ebből aztán a 2008-as válság alatt, az összeomló árfolyamok idején nagyon olcsón vásárolt be egy csomó cégből, amelyekkel később rengeteget keresett.
Mivel az elmúlt másfél–két évben ismét készpénzhegy építésébe kezdett, sokan már tavaly attól tartottak, hogy Buffett egy újabb válságra készül, amelyben majd megint olcsón bevásárolhat a részvényekből. Ez mostanáig nem történt meg, és ha december végéig sem lesz változás, akkor Greg Abelnek kell majd eldöntenie, mi legyen a magyar GDP másfélszeresét kitevő készpénzhegy sorsa.
Buffett vagyona egy részét már életében eladományozta, a maradék értékét most körülbelül 160 milliárd dollárra becsülik. Annak 99 százalékát halála esetén egy olyan jótékonysági alapítványhoz kerül, amit három gyereke felügyel, de amelyből ők a pénzt semmilyen módon nem fogják tudni kivenni. Buffett életéről és a Berkshire Hathawayről itt írtunk hosszabban.