Év végéig távozik 60 éve fillérekért vett, most egybillió dolláros cége éléről Warren Buffett

Év végéig távozik 60 éve fillérekért vett, most egybillió dolláros cége éléről Warren Buffett
Warren Buffett 2023-ban üzleti konferenciára tart Idahóban – Fotó: Kevin Dietsch / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP

472

Az év végén távozik a Berkshire Hathaway éléről Warren Buffett – írta a CNN. A világ leggazdagabbjainak listáját is többször vezető – jelenleg 165 milliárd dolláros vagyonával a hetedik helyen álló –, 95. évében járó üzletember 1965-ben fillérekért vette meg a csőd szélén álló textilgyárat, a Berkshire Hathawayt, elindítva ezzel a cég legendásan sikeres történetét. Persze nem textilgyárként – bár 1985-ig működött textilüzeme is, hanem befektetési társaságként, amely ma 1000 milliárd dollárt ér. Ez a teljes magyar társadalom ingatlanokon kívüli vagyona, de ha a 9,7 millió magyar fejben való megjelenítése nem olyan egyszerű, legyen képzeljük el akkor az összeget úgy, hogy az háromszázszor annyi, mint a Mészáros Lőrinc neve alatt jegyzett vagyon. A Berkshire Hathawayről és Buffett befektetési karrierjéről ebben a cikkünkben olvashat bővebben.

Buffett nagy altruista is, dollártízmilliárdokat fordított élete során jótékonysági célokra és mellesleg ellenzi a dinasztikus vagyonok felhalmozását is, elvégre ő maga is a nulláról teremtette meg vagyonát Nebraskából indulva, újságkihordó volt, majd első kétezer dolláros megtakarításából 40 hektáros földet vett a középnyugati államban. A dinasztikus vagyonnal szembeni fenntartásainak megfelelően 2006-ban megfogadta, hogy vagyona 99 százalékát még életében, vagy halála után jótékony célokra adományozza el. Az alapítványt némi hezitálás és a végrendelet változtatása után Bill Gates alapítványa helyett gyerekeire bízza.

A Berkshire Hathaway értéke 60 év alatt negyvenezerszeresére nőtt, átlagosan évi csaknem 20 százalékos növekedést ért el – miközben persze voltak veszteséges befektetései is –, így érdemes figyelni, mit vesz vagy ad el a cég, amely a múlt év végén a gazdasági válság jelét érzékelve inkább eladott és 325 milliárd dolláros készpénzhegyet növesztett. Figyelnek is rá, nem véletlenül hívják a nebraskai származására utalva Omaha Orákulumának.

Cégének egyébként öt fő érdekeltsége van számtalan kisebb mellett: az American Express, a Bank of America, Coca-Cola, Chevron és az Apple az öt főszereplő.

Buffett szerint Trump vámháborúja nagy hiba – igaz, ezzel a gondolattal messze nincs egyedül –, ami általában is árt az üzleti világnak, de magának az Egyesült Államoknak is, megjósolhatatlan helyzetet teremt a vállalkozásoknak, ami befolyásolja az ő befektetési stratégiáját is.

Az üzletember helyét a cég élén az év végén a kanadai Greg Abel veszi át, aki 18 éve van kapcsolatban a céggel, most 62 éves, így nem sokkal előbb született, mint amikor Bufett felvásárolta a Berkshire Hathawayt.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!