A gazdaság élénkítése érdekében több fontos kamatszint csökkentését jelentette be a kínai központi bank – írja az MTI a Reuters alapján. Az intézkedéscsomag részeként több fontos kamat szintjét csökkentik, és mérséklik a bankok kötelező tartalékrátáját.
A jegybank elnöke szerdán bejelentette, hogy a kötelező tartalékrátát 0,5 százalékponttal 9 százalékra csökkentik. A május 15-én életbe lépő intézkedés várhatóan mintegy 1000 milliárd jüant (50 ezer milliárd forint) szabadíthat fel a pénzügyi rendszerben. A jegybank ezenfelül 10 bázisponttal, 1,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a hétnapos fordított repokamatot.
Ugyancsak szerdán döntöttek arról, hogy 25 bázisponttal csökkentik a jelzálogkamatokat, míg az első lakást vásárlóknak nyújtott ötéves hitelek kamata 2,85 százalékról 2,6 százalékra csökken. Csökkentik a rövid távú likviditási hitelek (Standing Landing Facility, SLF) kamatait: a látraszóló (overnight) hitelkamatot 2,25 százalékra, a hétnapos rátát 2,4 százalékra, az egy hónapos hitelek kamatát pedig 2,75 százalékra.
Ezeken felül a jelenlegi 5 százalékról fokozatosan nullára csökkentik azt a készpénzmennyiséget, amelyet az autófinanszírozó cégeknek tartalékban kell tartaniuk.
A kínai jegybank vezetői azt is bejelentették, hogy kis- és középvállalkozásokat támogató intézkedések bevezetésén dolgoznak. A kínai vezetés elsősorban az amerikai–kínai vámháború által sújtott vállalatoknak szeretne segíteni – írja a CNBC.
Az Egyesült Államok és Kína közötti vámháború állásáról és esetleges kimeneteléről itt írtunk hosszabban.