Cégek, villák és vízumügyletek – így épül a dubaji Matolcsy-birodalom

Cégek, villák és vízumügyletek – így épül a dubaji Matolcsy-birodalom
Illusztráció: Somogyi Péter (szarvas) / Telex

596

A Matolcsy család gazdagodására újra ráirányította a figyelmet az Állami Számvevőszék néhány hete megjelent egyik jelentése. Eszerint Matolcsy György jegybankelnöksége idején a Magyar Nemzeti Bank alapítványa rossz befektetési döntések miatt komoly vagyonveszteséget szenvedett el. A jelentésből az is kiderült, az elfolyt összegekből milliárdok jutottak a posztjáról idén márciusban távozó jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a köreihez.

A Direkt36 most arról szerzett újabb bizonyítékokat, hogy az elmúlt években látványosan – részben az MNB-hez és más állami intézményekhez kötődő üzletek révén – meggazdagodott Matolcsy Ádám a korábban ismerteknél is kiterjedtebb üzleti tevékenységet folytat Dubajban. Az Egyesült Arab Emírségek egyik legismertebb városa népszerű azon milliárdosok körében, akik szeretnének rejtőzködve üzletelni. A helyi szabályozás ugyanis lehetővé teszi, hogy az ottani cégek és ingatlanok tulajdonosai elbújjanak a nyilvánosság elől.

A Direkt36 ugyanakkor két olyan, a sivatagi metropoliszban működő céget is talált, amelyek egyértelműen a volt jegybankelnök fiához köthetőek. Az egyik több milliárd forint értékű luxusingatlanokat vásárolt fel Dubajban, amelyek közül egyet később Matolcsy Ádám is bérbe vett. A másik pedig különböző jellegű üzleti tevékenységeket végez.

Az egyik társaság, a Future Holding Limited még 2018-ban, akkori árfolyamon 1,1 milliárd forintnak megfelelő dirhamért megvásárolt egy 286 négyzetméteres luxusingatlant Dubajban. Az apartmant a cég 2024-ben jelentős haszonnal, nagyjából 2,5 milliárd forintos áron adta tovább. A Future Holdingról, illetve az ingatlan adás-vételéről a Direkt36 korábban egy nemzetközi nyomozás keretében már beszámolt. Ekkor derítettük ki azt is, hogy a cég szorosan kötődik Matolcsy Ádám köreihez. Ezúttal arról sikerült bizonyítékokat találnunk, hogy a társaság közvetlenül is kapcsolódik Matolcsy György fiához.

A másik, szintén Dubajban működő vállalkozás a Minelley nevű cég, amelyről egészen eddig nem lehetett tudni, hogy Matolcsy Ádámhoz köthető. A Direkt36 információi szerint ez a cég szintén komoly ingatlanüzleteket bonyolít, például Dubaj üzleti negyedében kibérelt egy 115 négyzetméteres irodát, 2023-ban pedig egy évre nagyjából 200 millió forintnak megfelelő összegért bérbe vett egy közel 1200 négyzetméteres luxusvillát. A cég többek között pénzügyek koordinálásával, vízumügyletekkel foglalkozik.

Mindezzel összefüggésben írásban több kérdést is elküldtünk Matolcsy Ádámnak. Rákérdeztünk többek között arra, hogy milyen kapcsolatban áll az említett vállalkozásokkal, ezekre azonban nem reagált.

Milliárdos ingatlanüzletek

Matolcsy Ádám nevében 2024 januárjában egy ingatlanhirdetést tettek közzé az Egyesült Arab Emírségek egyik ingatlanos weboldalán. „Lépjen be egy több mint 3616 négyzetlábnyi rendkívüli térbe, ahol minden sarok a luxus történeteit suttogja” – olvasható a hirdetés szövegében, amely az ingatlan alapterületét angolszász mértékegységben adta meg.

A kép bal oldalán látható a One at Palm Jumeirah – Fotó: Ole Martin Wold
A kép bal oldalán látható a One at Palm Jumeirah – Fotó: Ole Martin Wold

A hirdetés nem véletlenül használt ilyen fellengzős szavakat. Az eladásra kínált három hálószobás rezidencia ugyanis a Perzsa-öbölre néz. Tartozik hozzá 50 négyzetméternyi terasz és erkély, illetve az ingatlanban külön helyiséget alakítottak ki a személyzet számára is. Nemcsak a 9. emeleti apartman, hanem maga az egész épület – a Dubaj híres pálmafa alakú szigetén fekvő 25 szintes, One at Palm Jumeirah – is pazar szolgáltatásokat nyújt. Az ingatlan lakói privát mozitermet, medencéket, szaunát és saját stéget is használhatnak.

Az apartmanra viszonylag hamar sikerült vevőt találni. A Direkt36 által megismert dokumentumok szerint az ingatlan 2024 márciusában el is kelt, közel 2,5 milliárd forintnyi dirhamért. Nem világos, hogy a hirdetés ezt követően miért maradt elérhető, de elképzelhető, hogy az eladás után elfelejtették törölni.

Bár a hirdetés Matolcsy nevével jelent meg, az ingatlan tulajdonosa annak feladásakor egy Dubajban tevékenykedő, Future Holding Limited nevű cég volt.

Erről a cégről és magáról az ingatlanról a Direkt36 még 2024 tavaszán, a Dubai Unlocked nevű nemzetközi nyomozás keretében írt. Ennek előzménye az volt, hogy a washingtoni központú, a nemzetközi bűnözést kutató Center for Advanced Defense Studies (C4ADS) megszerzett egy olyan adatbázist, amely több százezer dubaji ingatlan tulajdonosairól tartalmaz információkat. Ezt aztán megosztotta az E24 nevű norvég üzleti lappal és az Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) nevű tényfeltáró újságírói hálózattal, amely koordinálta a több tucat szerkesztőség részvételével zajló projektet. Magyarországról egyedül a Direkt36 vett részt a nyomozásban.

Az így megismert dokumentumok alapján írtuk meg korábban, hogy a Future Holding nevű cég 2018 őszén, akkori árfolyamon nagyjából 1,1 milliárd forintnyi dirhamért vásárolta meg a fent említett ingatlant. Korábbi cikkünkből kiderült az is, hogy a Future Holding kapcsolattartói adatainál olyan emailcímek vannak megadva, amelyek egy Matolcsy Ádám által alapított céghez, valamint az ügylet idején még vele házasságban élő előző feleségéhez, illetve egyik régi ismerőséhez és munkatársához kötődnek.

A most felfedezett hirdetésben közölt ingatlanfotók megegyeznek azokkal a képekkel, amelyeket korábban egy Matolcsy Ádám nevével ellátott, nyilvános Pinterest-fiókra töltöttek fel. Ráadásul a hirdetés szövege szerint az ingatlant „közvetlenül a tulajdonostól” lehetett megvásárolni. Mivel a hirdetésben a Future Holdingot nem nevezték meg, így tulajdonosként valószínűleg a hirdetés feladójaként megjelölt Matolcsy Ádámra utaltak.

A Matolcsy Ádámra hasonlító férfi a dubaji lakásban – Forrás: Pinterest
A Matolcsy Ádámra hasonlító férfi a dubaji lakásban – Forrás: Pinterest

Hadházy Ákos ellenzéki országgyűlési képviselő április közepén kiposztolta a Facebook-oldalára a hirdetést, erre reagálva Matolcsy Ádám a Telexszel azt közölte, hogy azt nem ő adta fel. Matolcsy Ádámtól ezt követően megkérdeztük azt is, hogyan kerülhetett akkor a neve a hirdetés mellé, de erre a kérdésünkre sem reagált.

A Matolcsy Ádámhoz köthető Future Holding a hirdetésben szereplő rezidencián kívül más ingatlanokat is vásárolt. Az egyik korábbi cikkünk szerint ilyen volt például a szintén Dubaj pálmafala alakú szigetén épült 1200 négyzetméteres, 5 szobás „Signature Villa” névre keresztelt luxusvilla is. Miután a Future Holding megvásárolta ezt a 3,5 milliárd forint értékű ingatlant, Matolcsy Ádám 2023 nyarán egyéves bérleti szerződést kötött rá. Mindez azt jelentette, hogy az évi nagyjából 56 millió forintos bérleti díjat Matolcsy Ádám egy olyan cégnek fizette, amelyhez ő maga több szálon is kötődött.

Vízumügyletek menedzselése

A Minelley DMCC nevű dubaji cég egészen biztosan nem a honlapján keresztül igyekszik ügyfeleket szerezni. A társaság weboldalán ugyanis egy dubaji belvárost ábrázoló háttérképen kívül mindössze csak egy macskára emlékeztető logó és egy dubaji cím szerepel. Az oldalon nem található semmilyen link, és arról sem közölnek információkat, hogy a cég melyik iparágban, milyen tevékenységet végez.

Eddig ezt a céget semmilyen formában nem lehetett a volt jegybankelnök fiához kötni, most azonban kiderítettük, hogy ez a vállalkozás is szorosan kapcsolódik Matolcsy Ádám köreihez.

Az általunk megismert, a dubaji cégadatbázisból származó információk alapján 2017-től, a cég megalapításától kezdődően Matolcsy Ádám akkori felesége, Matolcsy Tímea volt a Minelley tisztségviselője.

Matolcsy Ádám és a Minelley közötti szoros kapcsolatra utal a korábban említett, 2024 januárjában Matolcsy Ádám nevében közzétett ingatlanhirdetés is. Az ott feltüntetett kontaktadatok között ugyanis szerepel egy minelley.ae végződésű emailcím, amely a Minelley nevű céghez tartozik. A Matolcsy Ádám nevével feltöltött hirdetésre tehát egy minelley-s emailcímen keresztül is lehetett jelentkezni.

Ráadásul az internetes oldalak archiválását végző egyik weboldal 2024 januárjában rögzítette legelőször a Minelley honlapját, épp azon a napon, amikor a luxusingatlan hirdetése felkerült az internetre.

A Minelley-nek – a Direkt36 birtokába jutott dokumentumok szerint – más ingatlanügyletei is vannak. A cég ugyanis korábban több ingatlant is kibérelt Dubajban. Az egyik ilyen egy 115 négyzetméteres iroda, amely a város üzleti negyedének egyik toronyházában található. Ennek az irodának a címe megegyezik azzal, amely a Minelley honlapján is szerepel.

A birtokunkba került egy másik kiszivárgott, ingatlanbérléssel kapcsolatos dokumentum is. Eszerint a Minelley 2023 júliusában egy évre kibérelt egy közel 1200 négyzetméteres, 6 hálószobával és előcsarnokkal is rendelkező luxusvillát egy Dubaj külvárosában található villasoron. A bérlés egy teljes évre mai árfolyamon számolva közel 200 millió forintba került.

A Minelley rendkívül titokzatos azzal kapcsolatban, hogy mivel foglalkozik, és az Emírségek hivatalos adatbázisából is csak annyi derül ki, hogy megvalósíthatósági tanulmányokkal kapcsolatos tevékenységet végeznek.

Néhány szakmai közösségi portálra feltöltött információ azonban utal arra, hogy mi lehet a cég valódi tevékenységi köre. Egyik vezető beosztású munkatársuk például azt írja saját szakmai profiljánál, hogy az irodai folyamatok fejlesztése és a pénzügyek koordinálása mellett a feladatai közé tartozik a cégnél a vízumügyletek menedzselése és a kormányhoz kötődő szolgáltatások kezelése is. A szövegből azonban nem derül ki, hogy ez a leírás mely ország kormányára vonatkozik. (Megkérdeztük a magyar külügyminisztériumot és a dubaji kormányt, hogy a Minelley kapcsolatban áll-e velük, az állampolgáraik számára a cég intézett-e a vízumügyeket, de egyik helyről sem kaptunk választ.)

A cég tevékenységével kapcsolatban segíthet eligazodni az is, hogy a Minelley-nek az Emírségeken belül sajátos jogi státusza van. Ennek oka, hogy Dubajban több, egyedi szabályozású, speciális szabadkereskedelmi övezet található. Ezeken belül bizonyos feltételekkel külföldi állampolgárok is könnyen és gyorsan alapíthatnak kisebb cégeket, amelyeket aztán nagyon kedvező adózási feltételekkel működtethetnek. Növekedni azonban kevésbé tudnak, mivel szigorúan szabályozva van, hogy hány munkavállalója lehet az ilyen cégeknek.

Az egyik ilyen övezet neve: DMCC (Dubai Multi Commodities Centre – Dubaji Árucikk Központ). Ez a megjelölés a Minelley hivatalos nevében is szerepel. Szabó Kinga Judit, dubaji vállalkozási szakértő a Direkt36-nak azt mondta, hogy a DMCC zóna elsősorban olyan cégek számára jött létre, amelyek arannyal, gyémánttal, teával, gabonával, és egyéb, az árutőzsdén található termékekkel foglalkoznak, vagy pedig ebben a zónában üzemeltetnek kiskereskedelmi egységet. Szabó szerint azon vállalkozásoknak, amelyek nem ilyen jellegű tevékenységet végeznek, anyagilag nem éri meg itt működni. Más jellegű tevékenységekre ugyanis más zónák alkalmasabbak.

A dubaji cégalapítás együtt jár azzal is, hogy a tulajdonos befektetői vízumot igényelhet. Ezt kiterjesztheti a családjára is, sőt korlátozott számban a cég alkalmazottjait is megilleti a vízum. Szabó elmondása alapján a szabadkereskedelmi zónákban üzemelő, kisebb cégek esetében a tulajdonos mellett 3-4 alkalmazott válik jogosulttá a vízumra.

Milliárdok a barátoknak

Bár a jegybank alapítványi gazdálkodásáról szóló, idén márciusban közzétett ÁSZ-jelentés Matolcsy Ádám üzleti tevékenységére nem tér ki, részletesen bemutat több olyan jegybanki alapítványhoz köthető beruházást is, amelyekből milliárdok jutottak Matolcsy Ádám baráti körének. (A jelentésben foglaltakról még annak hivatalos közzététele előtt elsőként a Direkt36 számolt be.)

Az egyik ilyen egy balatonakarattyai ingatlanprojekt, a BOKK-beruházás volt. Az Állami Számvevőszék szerint a jegybanki alapítvány vagyonkezelője ennek a sokmilliárdos beruházásnak a lebonyolítására jelentős részben olyan cégekkel szerződött, amelyek azonos érdekkörhöz tartoznak. Az érdekkör mögött Somlai Bálint, egy Matolcsy Ádámhoz közel álló vállalkozó állt. Matolcsy Ádám korábban a Direkt36-nak is megerősítette, hogy Somlaival egy baráti társaságba tartoznak.

Az ÁSZ szerint hasonló eset történt a Budapest I. kerületében lévő Burg Hotelt érintő alapítványi beruházás esetében is. Itt a szerződések összértékének majdnem 99 százalékára, 8,5 milliárd forintra szerződtek le a Somlai Bálint érdekeltségébe tartozó cégekkel.

Az Állami Számvevőszék erre ugyan nem tért ki, de Matolcsy Ádám korábban lakott olyan ingatlanban, amely eredetileg a Magyar Nemzeti Bank alapítványi tulajdonában volt. Ezt a XII. kerületi villát 2015-ben 1,3 milliárd forintért vásárolta meg a jegybank alapítványa, hogy ott képzési és kutatási központot hozzon létre. A svábhegyi épületet végül 2019-ben egy magántőkealapnak adták el. A villáról Matolcsy Ádám 2022-ben azt mondta, korábban is lakott benne, és nem kizárt, hogy a jövőben is igénybe fogja venni.

Matolcsy Ádám a felemelkedését jelentős részben a korábban az édesapja által vezetett Magyar Nemzeti Banknak köszönhette. Még 2015-ben egy érdekeltségén keresztül, a Matolcsy György unokatestvéréhez, Szemerey Tamáshoz köthető NHB bank hitelével vett meg egy nagymúltú bútorgyárat, a veszprémi Balaton Bútort. A pénz eredeti forrása az MNB Növekedési Hitelprogramja volt. Később kiderült, hogy az MNB tulajdonában álló Posta Palotába a Balaton Bútor szállított bútorokat. Matolcsy Ádám 2018-ban egyike volt annak a szűk vállalkozói körnek is, amelynek tagjai még időben kivették a pénzüket a nehéz pénzügyi helyzetbe került NHB-ból.

Ha szeretnéd követni a Direkt36 további cikkeit, iratkozz fel a nyomozásainkról szóló értesítésekre.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!