Orbán kínai párttitkárral tárgyalt a Karmelitában, aztán elutazott Vučić szerb elnökhöz

Orbán kínai párttitkárral tárgyalt a Karmelitában, aztán elutazott Vučić szerb elnökhöz
Orbán Viktor Belgrádban – Fotó: Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály / Benko Vivien Cher / MTI

597

Sűrű napja van pénteken Orbán Viktornak: reggel a Kossuth rádióban kezdte a napot, aztán délelőtt Csen Ven-csinggel, a Kínai Kommunista Párt Központi Politikai és Jogi Bizottságának titkárával tárgyalt Budapesten, később pedig Aleksandar Vučić szerb elnökkel találkozott Belgrádban.

A miniszterelnök a kínai párttitkárral való találkozásról azt mondta: a jelenlegi kihívásokkal teli világgazdasági környezetben felértékelődik a magyar–kínai kapcsolatok stabilitása. „Magyarország álláspontja, hogy Európa versenyképességét a Kínával való együttműködés és a konnektivitás erősítése, nem pedig a kelet és nyugat mesterséges szétválasztása szolgálja” – írja az MTI.

A miniszterelnök néhány hete a Bank of China elnökét is fogadta a Karmelitában. A tárgyaláson Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is ott volt, aki az eseményről a Facebook-oldalán is posztolt. Mint írta: „Hazánk két legfontosabb – az Európai Unión kívüli – gazdasági partnere Kína és az Egyesült Államok, ezért ha ők minél jobb kapcsolatban vannak egymással, az annál jobb nekünk is.”

Orbán Viktor a szerb elnökkel a magyar–szerb energetikai együttműködés fejlesztéséről tárgyalt. Naponta 20 millió köbméter földgáz érkezik Magyarországra Szerbián keresztül. „A következő stratégiai cél a két ország közötti kőolajvezeték megépítése, valamint a villamosenergia összeköttetés kapacitásainak megduplázása. Mindkét beruházás előkészítése folyamatban van” – írja az MTI.

A miniszterelnök a Kossuth rádióban arról beszélt, hogy Brüsszelben, például a németek, azért dolgoznak, hogy az energia drágább legyen, és nehezebben hozzáférhető. Az ügy előzménye, hogy az EU teljesen leválna az orosz energiaforrásokról. Az Európai Bizottság a tagállamokat felkéri, hogy év végéig készítsenek olyan nemzeti terveket, amelyekben meghatározzák, hogyan járulnak hozzá az orosz gáz, atomenergia és olaj behozatalának fokozatos megszüntetéséhez. „Nem fogjuk megengedni, hogy Brüsszel velünk fizettesse meg Ukrajna támogatását” – mondta a miniszterelnök.

Orbán szerint ha megszűnne az orosz energiabevitel, akkor Magyarországnak minden évben 800 milliárd forinttal többet kellene fizetnie az Oroszországból érkező gáz helyett. Ezt a pénzt most a családoknak osztják szét, de ha megvalósulna az ukránok terve, akkor az áramszámlája mindenkinek a duplájára növekedne, a fűtésszámlája pedig a négyszeresére.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!