Vége van, Viki! – skandálta Lengyel Tamással a tömeg a tüntetőkkel megtelt Kossuth téren

Vége van, Viki! – skandálta Lengyel Tamással a tömeg a tüntetőkkel megtelt Kossuth téren
Tüntetők a budapesti Kossuth téren 2025. május 18-án – Fotó: Huszti István / Telex

3796

  • Tüntetést szervezett egy magánszemély vasárnap délutánra a fővárosi Kossuth térre, a Parlament épülete elé, hogy az összegyűltekkel együtt tiltakozzon a Fidesz új, „a közélet átláthatóságáról” szóló törvényjavaslata ellen, fél 6 után nem sokkal megtelt a Kossuth tér a tüntetés résztvevőivel.
  • A Facebook-esemény szervezője szerint azért rendezték a tüntetést, mert a Halász János fideszes képviselő által benyújtott javaslat ellehetetleníti a szabad sajtó és civil szervezetek működését, és korlátozza a szólásszabadságot.
  • A kormánypárt a közélet átláthatóságáról beszél, a valóságban viszont ellehetetlenítené azokat az újságokat és civil szervezeteket, amik neki nem tetszenek.
  • A tüntetésen felszólalt Szabó Márton Csoki, youtuber, tartalomgyártó (Jólvanezígy), Pankotai Lili, diákaktivista, Mérő Vera, aktivista, jogvédő, Osváth Zsolt, youtuber, tartalomgyártó, Hodász András, volt katolikus pap és várható még Lengyel Tamás, színész, Kovács Vera, az Utcáról Lakásba! Egyesület alapítója, Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója.
  • Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő felszólalásával kezdődtek a beszédek a Parlament épülete előtt felállított színpadon. A képviselő szerint nem aludt ki az ellenállás parazsa, a tömegnek köszönhető ez a hatalmas eredmény.
  • A diáktüntetéseken ismertté vált Pankotai Lili azt mondta: „Nincs más, amit el lehet venni, mint az életünket.” Szerinte a Szuverenitásvédelmi Hivatal az új ÁVH. A miniszterelnöknek ezt üzente: „Viktor, te gyáva vagy és gyenge, aki fél. Félsz attól, hogy vége van.”
  • A korábbi katolikus pap Hodász András szerint ez a törvénytervezet a fekete autó. A volt pap azt is mondta: "ne engedjünk a haragnak, a hatalom arra játszik, hogy feladd, ne legyél politikailag aktív. “Maradj itt, és legyél politikailag aktív” – mondta.
  • Lengyel Tamás színművész szerint “nemsokára törvénybe foglalják, hogy a Tényekre aludjunk el, és Bayer Zsoltra keljünk”, majd a miniszterelnöknek üzenve skandálni kezdte a tömeggel együtt, hogy ”Vége van, Viki!"
  • A tüntetés békésen ért véget röviddel este 8 óra előtt.

Ezt a közvetítést már lezártuk.

A tüntetés zárása után nagyjából egy órával, este 9 óra előtt pár perccel megjelent a tudósítás az eseményről az állami hírügynökség, az MTI szolgáltatásában is. A kormányellenes megmozdulások MTI-s feldolgozásaihoz képest egészen korrekt, nyolc bekezdés, több felszólalótól idéznek is. Fotót nem mellékeltek hozzá.

A Harcosok klubja mai eseményéről az MTI keresője szerint ma délután 70, azaz hetven anyaggal jelentkezett a hírügynökség – igaz, ebben benne vannak a fotós összeállítások és az ellenzéki reakciók is.

Ezzel a poszttal zárjuk percről perce tudósításunkat a vasárnapi, az ellehetetlenítés elleni törvényről szóló civil tüntetésről.

Mindennél fontosabb, hogy most mellénk álljatok, hogy kiálljatok a szabad tájékoztatás mellett, hogy támogassátok a Telexet. Támogassátok a Telexet adótok 1%-ával most, mert úgy néz ki, jövőre már ezt sem tehetitek meg.

Este fél 8 után nem sokkal véget értek a felszólalók beszédei a Kossuth téren, ahol az ellehetetlenítési törvény ellen tüntettek civilek. Ezután lassan elkezdett oszlani a tömeg, a többség elindult hazafelé. A téren néhány rendőrt látni:

Fotó: Kersner Máté / Telex
Fotó: Kersner Máté / Telex

Vasárnap kora este, 17.30 és 19.30 között az MTI nem adott hírt az ellehetetlenítési törvény ellen szervezett tüntetésről, pedig a Kossuth tér a szervezők bejelentése és helyszíni tudósítóink szerint is megtelt. A közszolgálati hírügynökség eközben a Harcosok Klubja keresőkifejezésre keresve 18 találatot ad ki a kereső.

Képernyőfotó / Telex
Képernyőfotó / Telex

Vasárnap délután tartották a Harcosok Klubja első találkozóját, ami leginkább a Fidesz kampánynyitó rendezvénye volt szűk egy évvel a 2026-os választás előtt. Miniszterek, megafonos propagandisták és Orbán Viktor igyekezett feltüzelni a Fidesz táborát, amely a közvélemény-kutatások szerint meglepően inaktív az elmúlt hónapokban. Az eseményről szóló tudósításunkat itt olvashatja.



A Himnusz után együtt skandálta a tömeg, hogy „nem hagyjuk”, majd bejelentették, hogy a tüntetést lezárják. „Menjetek haza, de nem köszönünk el, hiszen még úgyis találkozunk”. Végső soron megköszönték a magyar kormánynak, mert ha ők nincsenek, a tüntetők sem lennének a helyszínen.

A többi tüntetésre is menjetek, ez nagyon fontos – mondták még.

  1. Szabad, tiszta sajtót!
  2. Alkotmányt a néptől a népnek!
  3. Független bíróságokat!
  4. Szabad oktatást!
  5. Minőségi közegészségügyet!
  6. Lakhatást mindenkinek!
  7. Erős szociális rendszert!
  8. Tiszta, igazságos választásokat!
  9. Törvényeket a rendeletek helyett!
  10. Közpénzt közérdek szerint!
  11. Védjük a természetet!
  12. Elfogadást, összetartást, ne uszítást!

A szervezők a rendezvény végén arra kérték a jelenlévőket, hogy a Facebook-oldalukat kövessék be, itt lesz majd elérhető az a petíció, amit néhány nappal a Pride előtt személyesen adnak át az Európai Parlamentnek. Az esemény végén elénekelték a Himnuszt.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Egy 21 éves egyetemista felszólalásában azt mondta: „Mióta az eszemet tudom, a Fidesz-KDNP van hatalmon”. A felszólaló szerint elértünk egy határt Halász törvényjavaslatával. „Terrorista vagyok én? Terrorista ez az ártatlan fiú?” – utalt magára, mivel a hatalom bűnösnek bélyegez, akit akar ezzel a törvényjavaslattal.

„Álljunk bele, nincs olyan, hogy túlzott szabadság (…) Eddig, és ne tovább!” – zárta sorait.

Fotó: Huszti István / TelexFotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex



A tüntetés alatt tudósítóink nem láttak több rendőrt a Kossuth téren, mint általában szokás, egy nagyobb csoportnyi rendőrt a Parlament VII. kapuja alatt. A 2-es villamos a BKK közlése szerint a tüntetés ideje alatt nem jár.

Rendőrök a Parlament VII. kapujánál – Fotó: Kersner Máté / Telex
Rendőrök a Parlament VII. kapujánál – Fotó: Kersner Máté / Telex

„Magyarország a hazánk” – mondatta ki a tömeggel Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója., aki azt kérdezte,„ugye milyen sokféle a hangunk?”. Majd kontrasztként megemlítette, hogy a Fidesz a saját hangját akarja hallatni.

Móra Veronika a civil szervezeteket méltatta, majd azt mondta, a törvényjavaslat „nem tilt be szervezeteket név szerint”, de valójában önkényesen célba vett cégeket, újságokat. Szlovákiában és Bulgáriában is sikerült megakadályozni aljas törvényjavaslatokat, itt is ezt kell tenni azzal, hogy felszólalunk – mondta Móra Veronika, aki Lánczi Tamást, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökét is megemlítette beszédében. Lánczi nevét fújolás kísérte.

„Legyetek kreatívak, találjátok meg az ellenállás legkülönfélébb módjait” – mondta Móra Veronika, majd beszórt a tömegbe Civil feliratos szívecskés matricát. „Szabad sajtó, szabad civilek!” – zárta a beszédet.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex




Kovács Vera, az Utcáról Lakásba Egyesült elnöke a civil szervezetek munkájáról és fontosságáról szólva azt mondta, a jelen hatalom kritikája nélkül nem lehet beszélni az olyan problémákról, mint a lakhatás. “Ki fog utánunk az utcán élő kiszolgáltatott emberekért dolgozni, ha a civilek hangja nem szólalhat meg? (…) “A szabad nyilvánosság elhallgattatásával mindenki veszít” – fogalmazott.

“Veszít a hatalom is, mert nem fogják megtudni, hogy mit tehetnének egy normálisabb világért”, mondta, majd azzal folytatta, szerinte a hatalom “már veszített is”. Kovács Vera szerint mindenki, aki a tüntetésen részt vesz, civil, civileket pedig nem lehet betiltani.

“Ne cenzúrázzátok magatokat, ha eszetekbe jut, hogy valamit ne mondjatok el, mondjátok el kétszer” – mondta.

„Budapest nem Moszkva, és nem is lesz soha! #Budapest” – írta a Facebookon közzétett fotója fölé Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, aki a tüntetés helyszínéről posztolt.

„Sokan vagyunk, de nem elegen” – jelentette ki a következőként felszólaló Lengyel Tamás színművész, aki felsorolta, szerinte miben hibázott a a Fidesz, és azt mondta, a kormánypárt azért tudta megcsinálni, „mert hagytuk”. A hatalom elfoglalta szerinte az Indexet, átvette a TV2-t, és „azt akarja, hogy kipeckelt szemmel nézzük a Megafont, a Patriótát” és a többit. „Nemsokára törvénybe foglalják, hogy a Tényekre aludjunk el, és Bayer Zsoltra keljünk” – mondta. „Tiborcz István Ferrari Spiderjéből több tanár fizetése jönne ki, Rogán Barbara táskájából pedig sok egészségügyi dolgozóé” – mondta Lengyel. A színész ezután elkezdte ritmusosan skandálni, hogy „VÉGE VAN, VIKI”, vele együtt ezt skandálta a tömeg is, hatszor egymás után.

Fotó: Huszti István / TelexFotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

„Ez a törvény nem hangos, nem olyan, ami lángokkal fenyeget. Éppen ezért alattomos” – mondta Takács Lara, Adom Diákmozgalom aktivistája. Arról beszélt, hogy civil szervezet tagjaként bosszantja, hogy lehet közpénzből rombolni, de külföldi segítséggel értéket teremteni nem.

Osváth Zsoltot a most coachként dolgozó, volt katolikus pap Hodász András lépett a színpadra. Felidézte, hogy még papként egy ismerősével vitázva azt mondta, szerinte diktatúra van Magyarországon, mire az ismerőse azt mondta, „dehát nem jön értünk a fekete autó”. „Ez a törvénytervezet a fekete autó” – jelentette ki Hodász az ellehetetlenítési törvényre utalva. Hodász coach üzeneteket is megfogalmazott, majd azt mondta:

„Ugye nem hagyjátok, hogy stadion épüljön az adótok 1%-ából?” – kérdezte, mire a tömeg azt skandálta, nem hagyjuk!

A volt pap coaching házifeladattal búcsúzott: "ne engedjünk a haragnak, a hatalom arra játszik, hogy feladd, ne legyél politikailag aktív. “Maradj itt, és legyél politikailag aktív” – mondta.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Osváth Zsolt youtuber, a tavalyi influenszer-tüntetés egyik felszólalója Kányádi Sándort idézve azt mondta: csak az nem fél, akit a remény végképp magára hagyott. Szerinte talán lesz egy nap, amikor nem gyűlhetünk így össze, vagy csak olyan lapokat olvashatunk, amiket a hatalom cenzúrája is jóváhagyott, vagy a Tényekben csak olyan hírekről számolhatunk be, amiket a kormány jóváhagyott – illetve ezen már túl vagyunk. De amitől ő a legjobban fél, hogy egyszer lesz egy nap, amikor igényünk sem lesz a tenni akarásra.

Osváth szerint viszont a kormány is fél, emiatt szörnyű dolgokra lehet képes. Felemlegette a tavaly februári influenszer-tüntetést, most pedig azért jött, hogy elmondja, mit tehet az emberrel, ha a kormány megpróbálja ellehetetleníteni a szabad médiát.

„Egy évvel ezelőtt ott volt az arcom a címlapokon, és nem a Vogue-én, ahogy szerettem volna, hanem minden kormányközeli szennylap megírta, az esti hírekben közölték, hogy pedofil vagyok”, mondta az influenszer, mire a tömeg pfújolni kezdett. Osváth szerint azt érezte, bemocskolták, és nem tud szembe szállni ekkora médiatúlsúllyal. Ekkor a sajtó, amit most szerinte el akarnak lehetetleníteni, az igazság után akart járni, és meg is írták az igazat. És miközben sorra nyerte a pereket, sok mindent elvesztett: motivációt, barátokat, szerelmet. „De jogban és pénzben nem mérhető, amit nekem ezzel okoztak”, mondta és hozzátette:

„Ha hagyjuk, hogy a kormány által irányított média kapjon csak teret az országban, akkor ki tudja, hogy hány magamfajta lesz, hogy hány életet fognak még tönkre tenni.”

Osváth szerint aki ezek után is hisz a kormányban, akik terjesztik az uszításokat, vagy haszon reményében beállnak mögéjük, azok egy süllyedő hajón eveznek. És egy napon nekik is el kell számolniuk majd a lelkiismeretükkel.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex


“Jóságos ég! Ezzé vált a polgári Magyarország ígérete?” “Én abban hiszek, hogy annak, akinek nehéz, annak segíteni kell! “Kedves fideszes, vagy a legutóbbi időkig fideszes honfitársaink, tudom, hogy ti is szeretitek a hazánkat" – mondta a színpadon Mérő Vera. Az aktivista, író beszédének végén Iványi Gábor üzenetét olvasta fel, a lelkész azt üzente, az idősebb generáció szereti a fiatalokra hagyni a feladatokat, hisz abban, hogy ennek a fiatal generációnak sikerülhet, ők már nem engednek szerinte.

„Már nincs mit elvennetek: a barátaim külföldön vannak, a csaladjainkat egymás ellen fordítottátok. Elloptátok azt a pénzt, amivel gyerekek életét lehetett volna megmenteni. És védtétek azokat, akik ezeket a gyerekeket megrontották. Nincs más, amit el lehet venni, mint az életünket. Ide lőjetek először” – mondta Pankotai, aki szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal az új ÁVH. A diáktüntetésekről megismert aktivista a törvényjavaslatról azt mondta, szerinte annak valódi célja:

listázás, „megfigyelés, kontroll, elhallgattatás”. Ez az új ÁVH, ami szerinte a hatalmat védi. „Ez nem védelem, ez uralom. Ez az új Rákosi-korszak.”

Pankotai a miniszterelnöknek azt üzente: „Viktor, te gyáva vagy és gyenge, aki fél. Félsz attól, hogy vége van.”

Fotó: Huszti István / TelexFotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex


„18 évesen felszólaltam egy jobb oktatási rendszerért, össztűz alá vettetek a propagandátokkal, meghurcoltak a bíróságon, a rendőreitek gumibottal vertek, kimondtátok rólam, hogy ügynök vagyok” – mondta a következő felszólaló, a tanártüntetésekről ismert Pankotai Lili egy „A thousand miles begin with a single step” pulcsiban lépett a színpadra.

„Ezeken a sajtóorgánumokon keresztül a szólásszabadságunk az, ami célkeresztbe kerül” – utalt a 444, Partizán, Telex működésére Szabó Márton Csoki tartalomgyártó, youtuber a színpadon. „A sajtószabadság, a szólásszabadság áll támadás alatt” – mondta. „Véget kell vetnünk a szorongásnak, az apátiának” – mondta, kiemelve, hogy fontos az online kiállás is, a Fidesz látja és érti ezt. Szerinte lehet, nem sikerül elérni, hogy visszavonják a javaslatot, de azt igen, hogy esetleg nem ebben a formában. „Nem hagyjuk abba” – skandálta a tömeg.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex


„Most indul majd ez a Harcosok Klubja nevű förmedvény, ami annyira titkos, hogy közleményt kellett írni róla” – mondta a színpadon felszólaló szülő, akinek szavaira a tömeg fújjolásba kezdett. A nő szerint, ha nem lesz független sajtó, akkor a szabad választás sem biztosított.

A szervező után egy támogató szülő állt a színpadra. „Ez a mai, ez nem csak egy tüntetés, figyelmeztetés a hatalomnak, hogy elég volt, elegünk van” – mondta a nő, akinek a szervezők között van a legkisebb fia is. Beszédére „elegünk van” kántálással válaszolt a tömeg. „Rengetegen vagyunk itt mi ma, és valódi arccal, hanggal, hittel. Nem félünk” – mondta a nő, mire a tömeg egyszerre válaszolta: „nem félünk”. „Ti fiatalok végre nem fogadjátok el, hogy minden jól van így, ahogy van. Tudjuk, amit nem kérdőjelezünk meg, az ránk nő” – mondta.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Hadházy után a tüntetés szervezője, Racskó Ádám állt a színpadra, azt mondta, ők, a fiatal szervezők Hadházy eseményein verődtek össze, ez pedig egy civil rendezvény, az egyetlen célja, hogy ne maradjon szó nélkül az, amit szavak nélkül nem lehet hagyni. A tömeg „Nem hagyjuk” kántálással válaszolt erre.

Nem sokkal fél 6 után Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő felszólalásával megkezdődtek a beszédek a Parlament épülete előtt felállított színpadon. A képviselő megköszönte a fiataloknak meghívást, és azzal kezdte, hogy pont 2 hónapja fogadták el a kínai típusú arcfelismerő rendszer használatát a parlamentben. Szerinte nem aludt ki az ellenállás parazsa, a tömegnek köszönhető ez a hatalmas eredmény. Sokszor hallotta, hogy ki fog fulladni, szomorúan mosolygott ezen, de végül tart a láng.

„Biztosak lehettünk benne, hogy a technofasiszta Pride-törvény csak a kezdet volt. Ma van az a nap, amikor igazán megijed a hatalom”

– jelentette ki a képviselő. „Ne hallgassanak az öreg emberekre, a mi generációnkra, akik azt mondják, hogy nincs értelme tüntetni. Rosszalkodjanak nyugodtan, de csak békésen!” – jelentette ki Hadházy.

Fotó: Huszti István / TelexFotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

„A közeljövőben, valamelyik nap” fog szavazni a parlament arról a javaslatról, amit „A közélet átláthatóságáról” címmel nyújtott be Halász János a parlamentnek – ezt mondta Pócs János, a Fidesz országgyűlési képviselője a Partizánnak, miközben a Fidesz Harcosok klubja nevű rendezvényére igyekezett.

„Sietünk” – tette hozzá, és megerősítette, hogy akár már a jövő héten elfogadhatja a parlament a törvényt. Azt mondta, ő a jelenlegi formájában is támogatja a javaslatot. Részletek ebben a cikkben.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete és a Civil Bázis képviselői sajtótájékoztatón olvasták fel közös állásfoglalásukat vasárnap délelőtt a Kossuth téren, írta az MTI vasárnap. Közös kiállásuk szerint az „éj leple alatt benyújtott törvényjavaslat a megfélemlítésről szól”. Szerintük, a javaslat nem a törvényességet szolgálja, hanem a totális kontrollt, a tövényjavaslatot pedig „bosszútörvénynek” nevezték, amely szerintük a civilek ellen irányul.

(MTI)

A tüntetők nem sokkal 5 óra előtt érkeztek meg a Kossuth térre, a menetet két rendőrautó kísérte végig a városon. A Blahán egy Putyin-figurát ábrázoló táblát szivárványos zászlóval tekertek körbe, ezzel vonultak a Parlament elé. A menetben ott volt Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is, aki az Országház előtt is maradt a tüntetőkkel.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Vasárnap délután 4 órakor kezdtek el gyülekezni a tüntetők a budapesti Blaha Lujza téren, hogy innen vonuljanak a Kossuth térre. A gyülekező közben előbb a „Még nem veszíthetek” szólt Zámbó Jimmytől, majd felcsendült az Álomhajó a Carpe Diemtől és a Nélküled is. A gyülekezőt két rendőr figyelte készenlétben, tudósítónktól balra, jobbra pedig egy rendőrfurgon és egy egy rendőrautó volt látható.

Szerdán élő adásban beszéltünk arról, mit jelent ez a törvény, és mi lesz a hatása. Független szerkesztőségek, a Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán közös rendkívüli élő műsorral is reagált a javaslatra, ebben a cikkben pedig arról írtunk, mivel járhat a gyakorlatban az ellehetetlenítési törvény.

„Ez egy egészpályás letámadás” – így értékelte Hüttl Tivadar, a Telex egyik ügyvédje a törvényjavaslatot, szerinte a mostani törvényjavaslat a 2017-es ügynöktörvénynél is jóval durvább, elsősorban a szankciók döbbenetes mértéke, a jogorvoslati lehetőségek hiánya, a személyes szintű ellehetetlenítés és az egész törvényjavaslatra jellemző átfogó szemlélet miatt.

A törvény alapján cégvezetők, civil vezetők tilthatóak el a vezetéstől és új szervezet alapításától, a NAV házkutatást tarthat akár magánlakásban is, és akkora bírság szabható ki a törvény megszegéséért, amibe néhány nap leforgása alatt egy nagyobb szervezet is belerokkanhat. Részletek itt.

Halász János fideszes országgyűlési képviselő kedden éjjel nyújtotta be a Fidesz új, „a közélet átláthatóságáról” szóló törvényjavaslatát, amivel

  • jegyzékbe vehetik a külföldről (is) támogatott szervezeteket, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint veszélyeztetik Magyarország szuverenitását.
  • Az új törvény nemcsak a szervezeteket próbálja sarokba szorítani, de eddig nem látott megfélemlítéssel próbál hatni azok vezetőire, tagjaira is, többféleképpen is lehetővé teszi a személyes szintű ellehetetlenítést.
  • Amellett, hogy a listázott újságok és civil szervezetek mostantól csak tojáshéjon lépkedve működhetnek,
  • lehetővé teszi a rajtaütésszerű razziákat akár magánlakásokon is,
  • és még a bankokat is szankcionálja, ha nem hajlandóak együttműködni a törvény által csak „engedélyköteles fizetési műveletnek” hívott külföldi támogatások ellenőrzésében.
  • A törvényjavaslat rendkívül szűken tartja a jogorvoslati lehetőségeket, és az is kirajzolódik belőle, hogy a kormány az államapparátus jelentős részét is hajlandó bevetni, hogy a vélt fenyegetéstől megvédje Magyarország szuverenitását.
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!