A Fidesz pápai veresége után új pozíciót kaphat a helyi országgyűlési képviselő

Az egyik veterán országgyűlési képviselőjét, Kovács Zoltánt jelöli a Fidesz-KDNP a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottsági tagjának, értesült a Telex. Információnkat az Országgyűlés Sajtóirodája is megerősítette. A parlament jövő kedden titkos szavazással dönt a felügyelőbizottság hatodik tagjáról.
A határidőre három jelölés érkezett:
- a Fidesz-KDNP Kovács Zoltán országgyűlési képviselőt,
- a Jobbik és az MSZP Róna Péter közgazdászt, az ellenzék korábbi államfőjelöltjét,
- a Mi Hazánk pedig Csath Magdolna közgazdászt javasolta a posztra.
Az eredmény már most borítékolható a Fidesz kétharmados parlamenti többsége mellett. A felügyelőbizottsági tagok mandátuma a jegybank elnökének megbízatásának időtartamára, hat évre szól.
A képviselői megbízatás az országgyűlési törvény szerint összeférhetetlen minden más állami, önkormányzati és gazdasági tisztséggel vagy megbízatással, így Kovács Zoltánnak a felügyelőbizottság tagjaként le kell majd mondania a képviselői mandátumáról. Bár egyéni körzetben jutott mandátumhoz Veszprém vármegye 4. választókerületében, egy korábbi törvénymódosítás alapján a 2026-os választás előtt egy évvel már nem írhatnak ki időközi választást.
Mindez azt is megmagyarázza, hogy februárban a parlament miért nem töltötte fel az MNB felügyelőbizottságát. A jegybanktörvény szerint a felügyelőbizottság három, az országgyűlési frakciók által jelölt tagjáról „az Országgyűlés egyszerre, egy csoportban szavaz”, februárban azonban csak két kormánypárti jelöltet választottak meg. Valószínűleg el akarta kerülni a Fidesz, hogy Kovács Zoltán megválasztásával időközit kelljen tartani a pápai választókerületben. Április 1-jétől már nem lehet időközit országgyűlést kitűzni, így Kovács helyére a Fidesz küldhet új listás képviselőt.
Kovács felügyelőbizottsági tagsága azt jelzi, hogy a Fidesz új képviselőjelölttel vághat neki a 2026-os kampánynak a pápai választókerületben. Nem előzmény nélküli, hogy új pozíciót kerestek a 67 éves képviselőnek. Bár 1998 óta minden választást megnyert a pápai körzetben, és a legutóbbi választáson is a szavazatok 62,7 százalékát kapta, a tavaly júniusi önkormányzati választáson a választókerület három nagyobb településén, Devecserben, Zircen és Pápán is kikapott a Fidesz jelöltje. A választókerületi elnökök felelőssége a helyi kampányok irányítása, így nem valószínű, hogy megdicsérték Kovácsot a választás után.
„Nem túlzás azt állítani, hogy vasárnap Kovács Zoltán politikai jövője a tét” – jósolta a márciusi időközi választás előtt Grőber Attila, Pápa DK-s polgármestere, aki tavaly nagy meglepetésre legyőzte a Fideszt a Veszprém vármegyei városban. A Fidesz 34 év után bukta el a polgármesteri széket, és a márciusi időközi választáson végül a testületi többséget is megszerezte a baloldali vezetés. A kormánypárti képviselőjelölt a szavazatok negyedét sem kapta meg, ami azt jelezte, nem áll jól a Fidesz a korábban betonbiztos bástyának számító kisvárosban.
A jegybanki törvény alapján „felügyelőbizottsági tagnak hitelintézeti, pénzügyi, illetve számviteli kérdésekben kiemelkedő szakmai ismeretekkel rendelkező, valamint az országgyűlési képviselők választásán választható magyar állampolgárt lehet jelölni.” Hivatalos életrajza szerint Kovácsnak nem igen lehet ilyen tapasztalata. Az ELTE jogi karán végzett, majd 1985-ben ügyvédi szakvizsgát tett. Nem sokáig maradt a szakmában, 1990-ben már Pápa polgármesterének választották. 21 évig vezette a várost, és 1998-től a Fidesz parlamenti képviselője, 2011-2014-ig Veszprém megye kormánymegbízottja. A legutóbbi választáson hetedszer választották meg Pápa és környéke egyéni képviselőjének.
A Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának a jogszabály alapján hat tagja van. A bizottság elnöke Papcsák Ferenc korábbi fideszes országgyűlési képviselő, elszámoltatási biztos és Zugló volt polgármestere. Az Országgyűlés korábban már a bizottságba választotta Madarász Lászlót és Szényei Gábor Andrást, melléjük jön még várhatóan Kovács. A nemzetgazdasági miniszter képviselője a felügyelőbizottságban Kisgergely Kornél államháztartásért felelős államtitkár, a miniszter által megbízott szakértő pedig Hoffmann Mihály, az Államadósság Kezelő Központ vezetője.
Az Országgyűlés kedden választja meg alkotmánybírónak Polt Péter legfőbb ügyészt és Hende Csaba fideszes országgyűlési képviselőt. Ugyancsak kedden döntenek a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriuma új tagjáról is, Kövér László Sasvári Szilárdot, a Fidesz egyik alapítóját javasolta a posztra.
Kérdéseinkkel megkerestük Kovács Zoltánt, a Fidesz-frakciót és a KDNP-t, de cikkünk megjelenéséig nem reagáltak.