Vörös festékkel öntötték le és elzárták a Szuverenitásvédelmi Hivatal bejáratát a momentumosok
Reggel 9 óra előtt nem sokkal a Momentum képviselői és aktivistái molinókkal, piros-fehér szalaggal és egy vödör vörös festékkel vonultak a Szuverenitásvédelmi Hivatal épületéhez, a Gellért-hegy lábánál található Sánc utca 7. szám alá. A párt a Facebookon élőben közvetítette az akciót, aminek során előbb egy „Kívánjuk a sajtó szabadságát” feliratú molinót feszítettek a hivatal bejárata elé, piros-fehér szalagot tekertek a kapura, majd a videón Stummer János, a párt országgyűlési képviselője azt mondta:
„Itt ma nem lesz hazaárulás, uraim!”
Ezután a videón az látszik, hogy Stummer egy fehér vödörből vörös festéket önt a hivatal bejáratának egyik oszlopára. A képviselő azt is mondta, hogy délután 5 órára tüntetést szerveznek a hivatal bejárata elé. „A gyülekezési jog után most a sajtó szabadsága van soron, és ha ezt a törvényt át fogják nyomni jövő héten az Országgyűlésen, akkor a Fidesz egy újabb lépést tesz abba az irányba, hogy a soron következő választási kampányt manipulálják” – mondta a képviselő, aki Orosz Anna mandátumát vette át a parlamentben.
A párt ezzel az akcióval a kormány által benyújtott, „a közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslatot, amelynek segítségével a kormány ellehetetlenítheti azokat az újságokat és civil szervezeteket, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását. A javaslatot az Országgyűlés várhatóan már jövő kedden tárgyalja.
Nem sokkal délelőtt 10 óra után, Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője a Facebookon reagált a momentumos akcióra, posztjában ezt írta:
„A Momentum az átláthatóság ellen küzd. Ezért rongálnak.”
A poszthoz egy fotót is mellékelt, amin az látható, hogy több rendőr és civil áll a vörös festékkel leöntött hivatal bejárata előtt.
Szerdán élő adásban beszéltünk arról, mit jelent ez a törvény, és mi lesz a hatása. Független szerkesztőségek, a Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán közös rendkívüli élő műsorral is reagált a javaslatra, ebben a cikkben pedig arról írtunk, mivel járhat a gyakorlatban az ellehetetlenítési törvény.
Cikkünk frissült a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjének reakciójával.