Alföldi Róbert, Cserhalmi György, Gyurkó Szilvia és több mint húsz ismert szerző is tiltakozik az ellehetetlenítési törvény ellen
Súlyosan veszélyezteti a szabad gondolatot, az önálló véleményalkotást és az alkotói szabadságot a május 14-én a kormány által az Országgyűlés elé terjesztett, „a közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslat az Open Books kiadó szerint. A kiadó a Facebookra kiposztolt, A szabad alkotás, a szabad társadalom és az európai értékek védelmében című közleményében kiáll a civil társadalom szabadsága, az alkotói és véleményszabadság, a független sajtó és az európai értékek mellett, és szolidaritást vállal civil szervezetekkel, művészekkel, újságírókkal, tanárokkal, kutatókkal –, akik ezeket az értékeket képviselik.
A kiadó szerint a kritikus gondolkodás, a nyilvánosság szabadsága és a független civil társadalom nem gyengíti, hanem éppen erősíti egy nemzet szuverenitását, szerintük a héten benyújtott ellehetetlenítési törvényjavaslat a félelemkeltés és az öncenzúra világához vezet. A kiáltványt több mint húsz szerző, köztük Al Ghaoui Hesna, író-újságíró, Alföldi Róbert színész-rendező, Cseke Eszter és S. Takács András újságírók, Cserhalmi György színművész, Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója, Szentesi Éva író, újságíró, Tapasztó Orsi és Ungváry Krisztián történész is aláírta.
„Ami ma Magyarországon próbára tétetik, az nem csupán az írás és ezáltal a könyvkiadás szabadsága, hanem a képzelet szabadsága is”
– olvasható a közleményben.
Az Országgyűlés várhatóan már jövő kedden tárgyalja „a közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslatot, amelynek segítségével a kormány ellehetetlenítheti azokat az újságokat és civil szervezeteket, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását.
Szerdán élő adásban beszéltünk arról, mit jelent ez a törvény, és mi lesz a hatása. Független szerkesztőségek, a Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán közös rendkívüli élő műsorral is reagált a javaslatra, ebben a cikkben pedig arról írtunk, mivel járhat a gyakorlatban az ellehetetlenítési törvény.