Karácsony levélben kéri az Európai Bizottságot, hogy akadályozza meg az átláthatóságinak nevezett törvény alkalmazását

1764

Karácsony Gergely levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben arra kéri, hogy a Bizottság azonnal avatkozzon közbe, amint a magyar parlament elfogadja „a közélet átláthatóságáról” szóló fideszes törvényjavaslatot. A főpolgármester szerint a Bizottságnak tagjainak az Európai Bíróságtól kellene kérniük a törvény végrehajtásának azonnali felfüggesztését – írta Facebook-oldalán a főpolgármester.

Karácsony csütörtökön Brüsszelbe utazik, ahol az Európai Bizottság több tagjával is találkozni fog, és ígérete szerint eljuttatja hozzájuk a hírt, hogy a magyar kormány milyen törvényt tervez elfogadni. A főpolgármester szerint ez az „elfogadhatatlan törvényjavaslat” nemcsak Magyarországra tartozik, hanem az egész Európai Unió ügye is. Szerinte az Európai Bizottságnak össze kell szednie a bátorságát, és azonnali cselekvést kellene kérniük az Európai Bíróságtól, hogy ideiglenes intézkedésként tiltsák meg az új törvény alkalmazását.

„Ha ez nem történik meg, a magyar demokrácia visszafordíthatatlan károkat fog elszenvedni. Gyakorlatilag megszűnik a szabad sajtó, és megszűnnek azok a civil szervezetek is, amelyek nélkülözhetetlen munkát végeznek, hiszen az állam rengeteg területről kivonult, ahol ezek a civil szervezetek segítik a magyar társadalom működését” – mondta.

A Bizottság elnökének címzett levelében az áll: „Félő, hogy amennyiben az Európai Unió szervei nem lépnek fel jogi eszközökkel is példátlan gyorsasággal az elfogadásra kerülő törvénnyel szemben, akkor visszafordíthatatlan károsodást szenvednek el ezek a szervezetek, velük együtt pedig a demokrácia és a jogállam alapvető értékei is.”

Halász János fideszes képviselő keddről szerdára virradó éjszaka nyújtotta be „a közélet átláthatóságáról” szóló javaslatát, ami színtiszta putyini módszerekkel lehetetlenítené el civil szervezetek és független szerkesztőségek munkáját, és iktatná ki a valódi, szabad közéleti vita lehetőségét.

A javaslat lényege, hogy jegyzékbe vehetik azokat a szervezeteket, melyeknek van bevétele külföldről, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását. A listázott szervezetekre és azoknak vezetőire egy sor szankció vonatkozhat, ha megszegik a törvényt. Az új törvényjavaslatot és annak gyakorlati részeit Hüttl Tivadarral, a Telex egyik ügyvédjének segítségével értelmeztük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!