Kocsis Máté meg van róla győződve, hogy Magyarország demokrácia marad

Kocsis Máté meg van róla győződve, hogy Magyarország demokrácia marad
Fotó: Huszti István / Telex

2852

„Ha az Egyesült Államokat demokráciának lehet nevezni, akkor Magyarországot is. Ez a meggyőződésünk” – mondta Kocsis Máté a Telexnek a kedd éjjel benyújtott törvényjavaslatról, amivel ellehetetlenítenék azokat az újságokat és civil szervezeteket, amik nem tetszenek a Fidesznek, amik a Fidesz szerint veszélyeztetik Magyarország szuverenitását.

A Fidesz frakcióvezetője a nemzetbiztonsági bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatót a parlamentben, ahol előbb a Tisza Párt és az ukránok vélt kapcsolatáról beszélt, majd a kedd éjjel benyújtott törvényjavaslatról is kérdeztük.

Kocsis szerint a törvény a közélet átláthatóságáról szól, mivel „2022 óta folyamatosan az történik” az országban, hogy külföldi államok más országok szuverenitását sértő tevékenységet folytatnak, ehhez civil szervezeteket pénzelnek, vagy épp médiát finanszíroznak arra, hogy segítsenek kormányokat megbuktatni – „önök közül jópárat”, mondta a Telexnek. De szerinte „akinek nincs takargatnivalója, aki nem a közélet befolyásolására, külföldi pénzből, az ország szuverenitásának sérelmére végzett tevékenységet, annak nincs izgulnivalója”.

Konkrét példákat nem akart mondani, kiket érinthet majd a törvény, helyette azt mondta: erre a Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz javaslatokat az igazságügyi miniszteren keresztül, a kormány pedig majd eldönti, hogy ki kerül bele a jegyzékbe. Ami nyilvános lesz majd.

„Minden szervezetről beszélünk, ami a következő három feltételnek megfelel: először is, a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, külföldi pénzből teszi ezt, akként, hogy az a magyar szuverenitásra veszélyes lehet. Akit ez nem érint, annak nincs mit kérdeznie”.

Arra a kérdésre sem válaszolt, hogy akkor a sajtót, például a közéleti kérdésekkel foglalkozó cikkek miatt érinti-e majd ez a törvény. Szerinte ugyanakkor a politikusok „sokszor kisebb hatással vannak a magyar közéletre, mint mondjuk egy nagy olvasottságú, vagy nagy megtekintésű külföldről finanszírozott külföldi vállalat vagy állam által finanszírozott portál”.

A frakcióvezető arra a kérdésre, hogy visszamenőlegesen is megvizsgálják, melyik szervezet kapott külföldi pénzeket, azt felelte: „Visszamenőleg mindenképp vizsgálni kell, a következményei nem vonatkozhatnak rá. Hiszen a visszaható hatály tilalma ismert az önök számára”.

Jó reggelt, Oroszország

A fideszes Halász János kedd éjjel nyújtotta be a parlamentnek „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatát, ami rendkívüli módon megnehezítené a külföldi támogatásokat kapó szervezetek munkáját és létezését. A javaslat szerint ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet.

Ez azzal jár, hogy az adott szervezet a listára kerülés után nem gyűjthet adó 1%-ot, és köteles minden támogatójától és minden támogatásról „teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni” arról, hogy a pénz nem külföldről jött.

Emellett a listára került szervezetek vezető tisztségviselői, alapítói és felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni, és kiemelt közszereplőkké válnak.

Ha felmerül, hogy a szervezet mégis külföldi támogatást fogadott el, akkor a pénzmosás elleni szerv a támogatás 25-szörösét szabja ki bírságnak, amit 15 napon belül ki kell fizetni. Az így befizetett összegek és a törvény alapján megszüntetett szervezetek teljes vagyona a Nemzeti Együttműködési Alapba kerül be.

A szerv helyszíni ellenőrzést is tarthat, ami azt jelenti, hogy kivonulhat a listázott szervezetekhez, ahol belenézhet minden iratba és számítógépbe, adathordozóba, és ezekről másolatot is készíthet. Ehhez a rendőrség segítségét is kérhetik.

De mi veszélyezteti az ország szuverenitását? A javaslat szerint bármi, ami sérti, negatív színben tünteti fel

  • az ország független, demokratikus jogállami jellegét;
  • a nemzet egységét, a határon túli magyarokért való felelősséget;
  • a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét;
  • a békét, a biztonságot és a más országokkal való együttműködést;
  • az ország alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját.

A javaslat szerint az ország szuverenitását olyan tevékenységekkel lehet veszélyeztetni, amelyek alkalmasak a közvélemény befolyásolására – minden olyan tevékenységet ilyennek neveznek meg, amely alkalmasak lehetnek a választói akarat vagy a demokratikus vita befolyásolására.

A törvényjavaslatot itt elemeztük bővebben.

A Telex működéséhez mindennél fontosabb az olvasóink támogatása. Ha fontosnak tartod a munkánkat, akkor – még egy darabig biztosan – itt megteheted, és ha tudod, akkor adód 1%-át így tudod nekünk felajánlani.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!