Medián: Kétharmada van a Tiszának Budán, de Magyar Péternél van egy népszerűbb politikus

Medián: Kétharmada van a Tiszának Budán, de Magyar Péternél van egy népszerűbb politikus
A Tisza Párt 56-os megemlékezése a budapesti Széna téren 2024. október 23-án – Fotó: Bődey János / Telex

1683

A budaiak négyötöde kormányváltást szeretne jövőre, Magyar Péterék tarolhatnak a választáson, de a Tisza nélkül nagy fölénnyel újrázhatna Tordai Bence regnáló országgyűlési képviselő is. Ez derült ki az idei első nyilvános választókerületi felmérésből, amit március 28. és április 4. között készített a Medián Tordai Bence megrendelésére Budapest 4. választókerületében, amelyhez a teljes II. kerület és a III. kerület egy része tartozik.

A 2022-es választáson az akkor még párbeszédes Tordai Bence a szavazatok abszolút többségével (51,9 százalék) behúzta a körzetet, a fideszes Gór Csaba 40,6 százalékot tudott begyűjteni. A választókerületet minimálisan átrajzolták tavaly decemberben, de itt nem jelentős a változás. Tordai már bejelentette, hogy 2026-ban ismét elindul egyéni képviselőjelöltként, míg a Fidesz jelöltet cserélhet: Gór helyett Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára lett a választókerületi elnök, így ő esélyes a jelöltségre. Fülöp Attila tavaly arról lett ismert, hogy Magyar Péterrel vitatkozott gyerekotthonok előtt. A Tisza Párt jelöltje még nem ismert, de Magyar Péter eddigi megszólalásai alapján szinte teljesen ki lehet zárni, hogy beállnának Tordai mögé.

A felmérés szerint masszív többségben vannak itt a kormányváltást akarók: a válaszadók négyötöde (78 százalék) kormányváltást szeretne, és csak minden ötödik budai elégedett azzal, ahogy jelenleg mennek a dolgok az országban.

Mindez jól látszik a pártpreferenciákon is. A választókerületben élők több mint fele (56 százalék) a Tisza Pártra szavazna egy most vasárnapi választáson,

a pártot választani tudók (65 százalék) és a választásukat biztosra ígérők között (66 százalék) pedig már kétharmados többsége lenne Magyar Péter pártjának.

A Fidesz mára teljesen elvesztette Budát, a választókerületben a teljes népesség körében mindössze 18 százalékon állnak Orbán Viktorék, a pártválasztók és a választásukat biztosra ígérők körében pedig 21-21 százalék a kormánypártok támogatottsága. A többi párt közül egyedül a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak lenne esélye a parlamentbe jutásra (5 százalék), ha a II-III. kerületieken múlna a választás, a DK, Mi Hazánk és Momentum 2-2 százalékon áll mindhárom csoportban.

Érdekesség, hogy a kormányváltást támogatók kétharmada (68 százaléka) koalíciós kormányt szeretne, és csak a negyedük válaszolta azt a felmérésben, hogy egypárti kormányt látna szívesebben a 2026-os választás után. Még a Tisza Párt szavazóinak 63 százaléka is a koalíciós kormányzás pártján van Budán.

Hiába a Tisza Párt vitathatatlan fölénye, a választókerületben van olyan politikus, aki népszerűbb Magyar Péternél. Magyart a választókerületben élők 66 százaléka látná fontos politikai szerepben, míg Őrsi Gergely II. kerületi polgármestert a válaszadók 74 százaléka. Hadházy Ákosnál 67, Karácsony Gergelynél a válaszadók 66 százaléka válaszolta ezt.

A volt MSZP-s Őrsi Gergelyt 2019-ben választották meg először polgármesternek a II. kerületben, tavaly júniusban pedig nagy felhatalmazással, a szavazatok 69,72 százalékával tudott újrázni. Az eddigi hírek szerint nem tervez elindulni a 2026-os országgyűlési választáson.

A II-III. kerületiek a Fidesz mellett leváltanák Orbán Viktort is. A választókerületben élők alig negyede látná szívesen a miniszterelnököt a jövőben fontos politikai pozícióban, 73 százalék már nyugdíjba küldené Orbánt.

A felmérésből az is kiderült, hogy ha csak ketten indulnának egy most vasárnapi választáson, akkor Tordai Bence közel háromnegyedes többséggel (73 százalék) győzne a fideszes Fülöp Attila (21 százalék) ellen. Sokkal magasabb a népszerűségi és ismertségi mutatója is a regnáló képviselőnek, mint a Fidesz választókerületi elnökének. Itt azonban fontos megjegyezni, hogy a felmérésbe nem került be a Tisza Párt még ismeretlen jelöltje, mint ahogy kimaradt a többi ellenzéki párt is, így ez az eredmény nem ad valós képet az erőviszonyokról.

Az biztos, hogy egy az egyben könnyedén legyőzhető a Fidesz Budapest 4. választókerületében. A következő hónapok egyik fontos kérdése így az lesz, hogy mit tud kezdeni az ellenzék egy ennyire masszívan ellenzéki választókerületben, és előfordulhat-e olyan forgatókönyv, hogy több jelölt is egymás ellen indul. Magyar Péter a megjelenése óta következetesen azt mondja, hogy semmilyen formában nem működik együtt azokkal a képviselőkkel, akik az elmúlt húsz évben benne voltak a politikában. A Tisza Párt mind a 106 választókerületben önállóan tervez elindulni, de a jelölteket csak később választják ki.

„Nem kell, sőt, nem szabad mindenkinek levonulnia a pályáról” – reagált Tordai Bence, miután a szomszédos választókerület momentumos képviselője, Hajnal Miklós bejelentette, hogy nem indul el jövőre Magyar Péter ellen. A Párbeszéd frakcióvezetője szerint „2026-ban is szükség van hiteles baloldali, liberális, zöld képviseletre”, és a monolit hatalmi tömb helyett jobb lenne a koalíciós kormányzás.

„A következő egy évben az ellenzék egyik legfőbb feladata, hogy létrehozza azt a szerkezetet, amelyben a többségi választói akaratot minél nagyobb parlamenti többségre váltja” – írta Tordai, és azt is hozzátette, hogy a pártversenyben a Tisza a Fidesz legerősebb ellenfele. Szerinte az egyéni választókerületekben azonban nem mindenhol az ismeretlen, nem beágyazott tiszás jelölt lesz a legerősebb, hanem „van, ahol a hiteles és sikeres, hosszú évek óta a választókerületben dolgozó ellenzéki képviselő a magától értetődő választás”.

A felmérés eredményeit hétfő este Karácsony Gergellyel és Őrsi Gergellyel mutatta be Tordai Bence.

Módszertan: A Medián felmérése Tordai Bence megrendelésére telefonos megkérdezéssel készült 2025. március 28. és április 4. között Budapest 4. számú országos egyéni választókerületének 800 fős véletlen mintáján a 18 éves és idősebb lakosság körében. A véletlen minta kisebb torzulásait a KSH adatai alapján statisztikai eljárással, többszempontú súlyozással korrigálták. A korrekciót követően a minta pontosan tükrözi a 4. OEVK felnőtt népességét életkor, nem, kerület és végzettség szerinti összetételét. Az adatok hibahatára a teljes népességre vonatkozóan maximum +/- 3,5 százalék.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!