Lázár szerint Magyarországon nem csak egy-két embernek van Ferrarija, megnéztük, mi a valóság

Hiába évtizedek óta a világ egyik legismertebb autómárkája, és hiába szerepel a Forma–1-ben, az utóbbi években elsősorban a kormányközeli vállalkozók autós ízlése miatt találkozhatott Ferrarikkal a gyakran a tizenéves Opelek, Suzukik, illetve Volkswagenek perspektívájára kárhoztatott magyar közvélemény. Mire vágynak és mit üzennek nekünk a NER sikeremberei? Miért nem elég nekik egy közönséges Mercedes-Maybach, mint Rákay Philipnek? Provokálnak vagy ennyire szeretik a sebességet? Esetleg mennyiségi kedvezményt kaptak Maranellóban?
Autós szempontból is erősen kezdte az idei tavaszt Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, aki április közepén Tiborcz Istvánról hozott nyilvánosságra egy olyan fotót, amelyen Orbán Viktor veje egy német rendszámú Ferrariból száll ki a spanyolországi Marbellán. A milliárdos vállalkozó cége később azt nyilatkozta, hogy csak bérelték a 250 millió forintot érő autót. Később Hadházy Mészáros Lőrinc és felesége, Várkonyi Andrea, előzőleg pedig az ország leggazdagabb emberének fia által használt Ferrarik képeivel folytatta a sort. Bár az ifjabb Mészáros autójának fotójáról utóbb kiderült, hogy 2021-ben készült, Lázár János ATV-nek adott szerdai interjújában mégis szóba került a márka.
Az építési és közlekedési miniszter arról beszélt, hogy a barátoktól és harcostársaktól visszafogottságot várnak el. Korábban kifejtette: megelégelte a NER-közeli luxizást, igaz, akkor nem az autókat, hanem a repülőket és jachtokat hozta fel példaként, később pedig cáfolta, hogy Mészárosék életvitelére célzott volna, amikor kullancsokhoz hasonlította a NER közelében meggazdagodott és ezzel kérkedő, illetve lehetőségeikkel visszaélő embereket.
Lázár a tévéinterjúban ugyanakkor azzal tompított, hogy Magyarországon nem egy-két embernek van Ferrarija, és szerinte meglepetést okozna, ha kiderülne, hogy hány darab ilyen autó van itthon forgalomban. A Fidesz vezetésében hetek óta téma lehet, hogy a NER-es vállalkozói körökben felülreprezentált ez az autómárka. Erre utal az is, hogy Kósa Lajos Fidesz-alelnök az MNB alapítványainál eltűnt közel 500 milliárd forint sorsáról a 444-nek adott interjúban megjegyezte, hogy hat Ferrarit tartani bolondság.
Érezhető, hogy a Ferrari jelenleg Magyarországon sokkal több mint legendás autómárka, inkább erős szimbóluma annak a korábban soha nem látott, fényűző életmódnak, ami a NER köreinek jutott. A Ferrari nem Porsche, mert a két márka eltérő történetén, illetve műszaki hagyományain túl az olasz típusok sokkal radikálisabbak, jobban sugallják a versenypályák hangulatát és kevésbé hétköznapi közlekedési eszközök. Bár nem Lázár tárcájához tartozik az állami járműnyilvántartás, a közlekedési szakterület igen, ezért is szeretnénk segíteni néhány konkrétummal a magyar rendszámú Ferrarik számát illetően.
Mint azt kérésünkre a Datahouse adatelemző cég kiderítette, idén januárban 343 Ferrarinak volt magyar rendszáma a 4,2 milliós hazai autóállományból, vagyis legalább ennyi példány lehet, amellyel kisebb-nagyobb rendszerességgel találkozhatunk a forgalomban. Torzító hatások persze vannak, hiszen akinek hatvanas évekbeli 330-asa vagy nyolcvanas évekbeli Mondialja van, az feltehetően ritkábban fogja be napi használatra a háklis veteránt, mint az, aki egy-két évente átpörget a cégén egy-egy új, vagy fiatal példányt.

Erre is van ellenpéldánk, hiszen az állami kommunikációs tenderek örök nyertese, Balásy Gyula, egy 1991-es, tehát veteránkorú Ferrari Testarossával kívánt rajthoz állni a 2023-as Balaton Classic versenyen, ám a 444 riportja szerint az autó elromlott, ezért végül kénytelen volt beérni egy Lamborghinivel. A javításra nyilván megvolt a pénz, hiszen Balásy cégei álltak egyebek mellett a migránsozó, a Soros György-ellenes, és még számtalan állami propagandakampány mögött, így 2023-ig több tízmilliárd forint osztalékot vehetett ki ezekből.
A lerobbant sportautó kora talán leggyakoribb Ferrarija volt, nagyjából 10 ezer példány készült belőle a nyolcvanas évektől kezdve, itthon viszont mindössze öt szerepel a nyilvántartásban. A konstrukció egyik érdekessége, hogy az utastér mögé, de a hátsó tengely vonala elé épített 390 lóerő körüli teljesítményű, tizenkét hengeres motorjának hengersorai 180 fokos szöget zárnak be egymással, vagyis a motor lapos, ami segít a súlypont alacsonyan tartásában.
Amikor éppen működik a kézi sebességváltóval szerelt autó, akár 290 km/óra sebességre képes, és álló helyzetből kevesebb mint 6 másodperc alatt gyorsul 100 km/órás tempóra. Ilyen Ferrarink jelenleg körülbelül 60 millió forinttól lehet, de ennek másfél-kétszeresét is elkérik a ritkább, újabb (tehát a kilencvenes évek első felében gyártott) és kevesebb kilométert futott kivitelért a német és magyar hirdetések szerint. Ez, illetve a cikkünkben szereplő további árak csak hozzávetőlegesek, mert a ritka autók piacának dinamikája egészen más, mint a hagyományos modelleké.

A Magyarországon közlekedő Ferrarik pontos darabszámát nem tudhatjuk, mert bármilyen autó forgalomban lehet a kereskedéseknek, gyártóknak, fejlesztőknek és szervizeknek kiváltható ideiglenes rendszámmal is, miután kitöltötték a menetnaplót, amelyben a próbaút útvonala és időpontja szerepel. A másik ok prózaibb: akár tartósan is lehetnek itthon olyan Ferrarik, amelyeket például az ebből a szempontból rendkívül népszerű Szlovákiában vagy Németországban helyeztek forgalomba, majd használójuk tartós bérleti szerződést kötött az autó valódi tulajdonosával.
A felsorolt kivételektől eltekintve is szembetűnő, hogy az összes magyar rendszámú Ferrari több mint fele az utóbbi tizenöt évben, vagyis a nemzeti együttműködés rendszerének kezdete után gördült le a szerelőszalagról, és ezek közt van néhány kifejezetten értékes és érdekes darab is. Ezzel persze semmiképpen nem szeretnénk azt állítani, hogy az ilyen autók gazdáinak többsége a Jóistennek, a szerencsének és Orbán Viktor személyének köszönheti, hogy behuppanhatott az olasz sportautó vezetőülésére.
Először 2021 februárjában, a milánói Bulgari Hotel parkolójában fotóztak le magyar rendszámmal egy vajszínű SF90 Stradalét, vagyis az akkori áron 160 millió forint értékű, közútra szánt Ferrari-csúcsmodellt, derült ki a Direkt36 cikkéből. Ez a típus hibrid hajtású, három villanymotorja közül kettő az első kerekeket hajtja. Turbós V8-as benzinmotorjával együtt összesen több mint 1000 lóerő a rendszerteljesítménye, a végsebessége pedig 340 km/óra és mindössze 2,5 másodperc alatt gyorsul álló helyzetből 100 km/órára.
A feltűnő SF90 darabonként 7 millió forintért kapható, szénszálas felnijeit speciális titáncsavarokkal szerelték fel, és mint hamarosan kiderült, a sportautó és Somlai Bálint szoros kapcsolatban állnak. Nem kellett sokat várni, hogy a többszörös Porsche-tulajdonos Matolcsy Ádám köréhez tartozó vállalkozót közös fotón láthassuk a Ferrarival, miközben beszállt, majd elindult vele a budai Csévi utcából, de ez csak egy példa az autó és Somlai közös kalandjaira. Ezek a kalandok 2023-ban értek véget, amikor a 444 egyik olvasója kiszúrta, hogy Somlai egyik cége 179 millió forintnak megfelelő összegért meghirdette a Mobile.de oldalon és feltehetően el is adta az autót.

Ebből a típusból cikkünk írásakor tizenhárom darab szerepelt a magyar nyilvántartásban. Volt köztük szürke, piros, sárga, fekete, sőt, zöld is. A Mobile.de német autóhirdetési portál szerint a használt SF90-ek kínálati ára jelenleg 368 ezer euróról, vagyis középárfolyamon 149 millió forintnak megfelelő összegről indul. A különleges Ferrari piaci értékét nagymértékben módosítja a futásteljesítmény, a beépített extrák, a konkrét példány állapota, valamint az, hogy visszakövethető-e a szerviztörténete, illetve persze a legendás szénszálas felnik, amelyek egyenként annyiért kaphatók, mint egy jól felszerelt új Dacia Sandero.
Teljesen más olvasata van annak, ha olyasvalaki ferrarizik a tragikus állapotú úthálózat és a 390 ezer forint alatti havi mediánkereset országában, akire Lázár János aligha gondol a harcostársaként vagy barátjaként. Jákob Zoltán, a Crystal Nails nevű műkörmös cég tulajdonosa az on- és offline térben évek óta megszállottan gyűjti a lájkokat azzal, hogy megszállottja az olasz sportautógyártó típusainak. Jákob korábban egy egyedi magyar rendszámú Ferrari 458 Italiát használt, amellyel gyakorlatilag bárkit szívesen elvitt egy körre, akinek ez volt a vágya.
Ezt a típust 2009-ben mutatták be és gyártását 2015-ben fejezték be, így ma nagyjából 60 millió forintot kell kicsengetnie annak, aki venne egyet, és jelenleg kilenc darab szerepel a nyilvántartásban. A hátsókerék-hajtású autó megfelelő kezekben alkalmas a 300 km/óra fölötti végsebességre, ráadásul aligha érheti kritika a V8-as, 570 lóerős benzinmotorját, amelynek hangját egyszer érdemes meghallani, mielőtt valaki beéri valamilyen vacak villanyautóval. Jákob két éve országjáró turnét szervezett kifejezetten 18 év alattiaknak, hogy profi sofőrök mellett ülve, utasként próbálhassák ki az autóját, és pár éve már dal is készült Jákob Zoli és a tűzpiros Ferrari címmel.
Ezzel még távolról sincs vége a Jákob típusú, tehát kicsit tukmált Ferrari-észlelés lehetőségeinek. A műkörmös király TikTok-csatornája szerint nemrég vette át legújabb autóját, egy nagyjából 200 millió forint értékű Ferrari SF90 Spidert a budapesti szalonban, ezt szintén Magyarországon regisztrálták. Ugyanerről a felületről derül ki az is, hogy Jákobnak van egy Purosangue típusú Ferrari szabadidő-autója is, amely ugyancsak itthon került forgalomba. Utóbbi azért különleges, mert egyrészt ez az első sorozatban gyártott négyajtós Ferrari, másrészt óriási üzleti sikert jelentett a gyártónak, amikor 2022-ben piacra dobta a tizenkét hengeres, 715 lóerős SUV-t, harmadrészt mindössze hat példánynak van magyar rendszáma. Ez nem is meglepő, hiszen jelenlegi ára körülbelül 300 millió forint, szintén a kiviteltől, illetve a feláras extráktól függően.

Megnyugtató, hogy Mészáros Lőrinc és fia a jelek szerint ismeri a fokozatosság elvét, ha telivér olasz sportkocsikról van szó. Erre utal, hogy a Hadházy által posztolt 2021-es fotón az ifjabb Mészáros egy olyan 488-as Ferrari abroncsnyomását ellenőrizte apja benzinkútján, amely az eddig felsorolt modellekhez képest szinte nem is különleges. Bármilyen furcsa, a cég gondol a kevésbé tehetős vásárlókra is, ezért fejlesztették a 458-as modellt váltó 488-ast, amelyet 2015 és 2019 közt gyártottak, piaci értéke pedig a Használtautó.hu hirdetési portál szerint nagyjából 80-120 millió forint körül mozog. Ebbe a típusba részben az új idők tendenciája, részben pedig az Európai Unió környezetvédelmi előírásai miatt nem szívó, hanem 3,9 literes, nyolchengeres turbómotor került, teljesítménye 670 és 720 lóerő közt változik a kivitel szerint. Talán ennél is fontosabb, hogy nagyjából 8 másodperc alatt gyorsulhat 200 km/óra sebességre, amennyi idő alatt a Magyarországon poroszkáló átlagautók erős koncentráció mellett a 80-at érik el.
Amikor az ifjabb Mészáros Lőrinc által 2021-ben használt Ferrari 488-at rendszáma alapján ellenőriztük a Jármű Szolgáltatási Platformon, kiderült, hogy az jelenleg ki van vonva a forgalomból, de így is szerepel összesen tizenegy példány a nyilvántartásban. Viszont az a nagyjából 160 millió forint értékű kék Ferrari 296 GTS, amelyet a világ 1015. leggazdagabb embere, a jelenleg több mint ezer milliárd forintos vagyonnal bíró Mészáros Lőrinc vezetett egy pár nappal ezelőtt napvilágot látott fotó szerint, egyelőre elég ritka. A 2023-ban forgalomba helyezett típusból és a zárt karosszériával gyártott GTB-verziójából tizennégynek van ugyan magyar rendszáma, ezek közül azonban csak három nyitható tetejű példányt gyártottak ebben a színben, amelyek közül mindössze egyet helyeztek forgalomba két évvel ezelőtt Magyarországon.
A típus nemcsak azért különleges, mert motorját a hátsó tengely vonala elé építik be, vagyis farközépmotoros, de azért is, mert az 1974-ben bemutatott Dino óta az első hathengeres közúti Ferrari. A plug-in hibrid típus háromezer köbcentis, turbós benzinmotorja önmagában is 663 lóerős, ám a szintén hátsó kerekeit hajtó villanymotorral együtt már minimum 830, a Speciale kivitel esetében pedig 880 lóerő a rendszerteljesítménye.
A kis Ferrari kevesebb mint három másodperc alatt ugrik álló helyzetből 100 km/óra sebességre és 330 km/óra a végsebessége, miközben a vezetési élmény még a márka egyéb modelljeihez viszonyítva is különlegesen sportos. Miért érdekes még ez az autó? Azért, mert pontosan megmutatja, hogy a márka gondol a 40 évesnél fiatalabb vevőkre is, márpedig, ahogy azt a vezérigazgató, Benedetto Vigna a CNBC-nek a közelmúltban elmondta, az új vevők negyven százaléka ebből a korosztályból kerül ki. De miért kellene ezzel foglalkoznia Mészáros Lőrincnek?
Csak találgathatjuk, miért használnak Ferrarikat a NER legsikeresebb vállalkozói, de ez a tendencia a maga abszurditása ellenére beleillik a több tízmilliárd forintos jachtok, vagy éppen Mészáros egyik cégének 22 milliárd forint értékű Bombardier Global 6500 típusú magánrepülőgépe alkotta mintázatba. Aki százmillió forintot, vagy ennek többszörösét költi bármilyen feltűnő autóra, amellyel kihajt a forgalomba, az magabiztos, esetleg nem tartja fontosnak, hogy milyen reakciókat vált ki ezzel az Európai Unió második legszegényebb országában, ahol a lakosság harmadának megoldhatatlan nehézséget okoz egy 100 ezer forintos váratlan kiadás is. Az autókedvelő kormányközeli vállalkozók ezt az összeget hetek alatt eltankolják.