Szájkarate: „Keményen dolgozó kisemberek” vs. „Igényes újságírók a másik oldalon”

Szájkarate: „Keményen dolgozó kisemberek” vs. „Igényes újságírók a másik oldalon”

Ez itt a Szájkarate, a Telex cikksorozata, amiben az olvasók szavazhatják meg a NER tizenöt évének ikonikus mondatát. Arról, hogy miért és hogyan működik ez, itt írtunk.

Az előző meccsen a háttérben húzódó Gyurcsány-szál és a reménytelen helyzetben lévő kétségbeesett emberek csaptak össze, a győztes idézet pedig a Szájkarate eddigi legszorosabb összecsapásán az

„Ami azonban sokkal lényegesebb, az a történetben meghúzódó Gyurcsány-szál”

lett, úgyhogy az megy tovább a következő fordulóba.

Innentől pedig kezdődjön az aktuális forduló két, mindenki által ismert és sokat idézett mondattal!

„Keményen dolgozó kisemberek” vs. „Igényes újságírók a másik oldalon”

„Keményen dolgozó kisemberek” – Rogán Antal, 2015

Orbán Viktor 2015. februári évértékelőjében arról beszélt, hogy a következő évek a keményen dolgozó emberekről fognak szólni. Kik azok? Orbán szerint a rendszerváltás vesztesei, bérből és fizetésből élők vagy éppen melósok. A „keményen dolgozó magyarok” olyan volt, mintha egy génlaborban fejlesztették volna ki, hiszen tulajdonképpen bárkire illik a leírás, aki dolgozik az országban.

Mint a génlaborban fejlesztett dolgok a horrorfilmekben, ez is mutálódni kezdett: alig két héttel később Rogán Antal már következetesen, és nagyon sűrűn úgy használta a kifejezést Baló György műsorában, hogy „keményen dolgozó kisemberek”. Kocsis Máté nem sokkal később már azt nyilatkozta, hogy annyira ő sem kedveli a kifejezést, amit aztán szépen ki is vezettek a köztudatból, de egy örök emléke marad annak, hogyan is tekint olyanokra a hatalom, akik fizetésből élnek.

„Igényes, jó tollú újságírókat, és nem kell megsértődni, nyugodtan mondhatom, inkább a másik oldalon látok” – Varga István, 2019

Amikor 2018-ban létrejött a KESMA, a Fidesz médiabirodalma, majd a kezdő lépéseket a kormány nemzetstratégiai jelentőségűvé nyilvánította, simán azt lehetett gondolni, hogy a gigantikus propaganda-konglomerátumnak a feje feddhetetlen lesz. Belép a színre Varga István, egykori MDF-es politikus, akinek amúgy sem teljesen makulátlan a múltja, már ami a nyilvános megszólalásokat illeti, és valószínűleg összehozta a békéscsabai Behir.hu legnagyobb következményű anyagát: egy videóinterjúban ugyanis arról beszélt, hogy ha jó cikkeket akar olvasni, ő a Magyar Narancsot, az Élet és Irodalmat és a Népszavát veszi kézbe, az (akkori) Indexet előbb olvassák emberek mint az Origót, és legfőképp, de nem ezekkel a szavakkal, hogy az a nagy büdös helyzet, hogy nincsenek jó újságírók a jobboldalon.

Erős szavak voltak egy olyan embertől, akit éppen a jobboldali médiabirodalmi alapítvány fejének neveztek ki. Az interjú megjelenésének napján Varga bejelentette a lemondását, a mondata viszont örök helyzetjelentésként itt marad közöttünk, hét év távlatából is. Varga a magas szintű fideszes kirúgások egyik példája lett, azóta ügyvédként aktív, ő képviseli Boldog Istvánt, mellette pedig aVölner-Schadl-ügyben Völner egyik védőjeként is dolgozik.

(Ha esetleg nem látszana rögtön a szavazás, akkor nem a készülékedben van a hiba, kell neki pár másodperc, hogy betöltődjön, ahogy annak is, hogy elfogadja a szavazatot.)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!