Rozsdamarta Petőfi híd: még a felújítás tervezésének megpályáztatására sincs pénze a fővárosnak

Rozsdamarta Petőfi híd: még a felújítás tervezésének megpályáztatására sincs pénze a fővárosnak
Hodik Zoltán, a hidakat kezelő Budapest Közút híd, műtárgy főosztályvezetője – Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

766

„Egyelőre a kormányzati elvonások ellen küzdünk, ha kapunk levegőt, jöhet a hídrekonstrukció”

– mondta lapunknak Kiss Ambrus, a főpolgármesteri hivatal főigazgatója arra a kérdésünkre, hogy mikor kezd neki a főváros az erősen korrodált Petőfi híd felújításának. Bár szerinte is nagyon jól tudják, hogy a rekonstrukciót el kellene kezdeni, még sincs benne az erre fordítható összeg a 2025-ös költségvetésben.

A miértre Kiss Ambrus válasza az, hogy a főváros jelenlegi pénzügyi helyzetében inkább az alapvető közszolgáltatások fenntartására koncentrálnak, például legyen áram a közvilágításhoz, legyen üzemanyag a BKV-buszokba. Egyelőre a felújítás több százmillió forintba kerülő tervezésére kiírandó közbeszerzési pályázatra sincs meg a fedezet. Azt, hogy maga a hídfelújítás mennyibe kerülhet, Kiss Ambrus nem akarta pontosan megbecsülni, az szerinte a műszaki tartalomtól függően több tízmilliárd forint is lehet.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / TelexFotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / TelexFotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

A fővárosnak három lehetősége van, hogy pénzt szerezzen az infrastrukturális beruházásokra: a hitel, a kormány vagy az unió. A Lánchidat saját forrásból és az Európai Beruházási Bank hiteléből újította fel Budapest, a kormány ehhez segítségül felajánlott hatmilliárd forintot. Kiss szerint ha ez a pénz a fővárosnál lenne, már kiírták volna a tervezési pályázatot. De nincs és soha nem is volt.

Megkeresték Lázár Jánost, hogy a Lánchíd hatmilliárdját tegye bele a kormány egy közös fővárosi híd- műtárgyalapba, amiből Budapest több fejlesztést is megkezdhetne, de Kiss szerint a felvetésükre nem kaptak olyan választ, amiből az elképzelés reálissá válna, sőt, más sorokon még újabb elvonás jött. Emelkedett például a szolidaritási hozzájárulás mértéke.

Hogy mikor jön el a pont, amikor a Petőfi híd felújítását már nem lehet halasztgatni, és mit tesz akkor a főváros? Kiss szerint az a hidat monitorozó Budapest Közút szakmai döntése lesz, amit a városházának végre kell majd hajtania.

Kerestük az Építési és Közlekedési Minisztériumot, hogy mi a reakciójuk a főváros javaslatára, és hogy vállalnának-e szerepet a híd felújításában, de választ egyelőre nem kaptunk.

A napokban bemásztunk az úttest szintje alá, a Petőfi híd szerkezetébe, hogy megnézzük, mennyire pusztít a korrózió ott, ahol nem látjuk. Amit találtunk, minket is meglepett. A híd elkorrodálódott fém- és vasbeton elemeit kézzel lehet bontani, ahogy videónkban is látszik:

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!