Szájkarate: „De sikerült?” vs. „Parasztgyerek vagyok”

Ez itt a Szájkarate, a Telex cikksorozata, amiben az olvasók szavazhatják meg a NER tizenöt évének ikonikus mondatát. Arról, hogy miért és hogyan működik ez, itt írtunk.
Az előző meccsen a közpénz jelleg elvesztése és a harminc éve luxusrepülőző Orbán Viktor csapott össze, a győztes idézet pedig hatalmas fölénnyel, a szavazatok 87,5 százalékának begyűjtésével (ez talán még a Holdról is látszik!)
„Az MNB által létrehozott alapítvány vonatkozásában az alapító által juttatott vagyon elveszíti közvagyon jellegét”
lett, úgyhogy az megy tovább a következő fordulóba.
Innentől pedig kezdődjön az aktuális forduló két újabb, mindenki által ismert és sokat idézett mondattal!
„De sikerült?” vs. „Parasztgyerek vagyok”
„De sikerült?” – Kovács Zoltán, 2016
Tíz év sem telt el azóta, hogy Kovács Zoltán kormányszóvivőnek be kellett mennie az ATV Egyenes beszéd című műsorába, és Kálmán Olga folyamatos pressziója alatt majdnem negyed órán keresztül hárítani és tompítani az akkor még csak csírázó MNB-üggyel kapcsolatban, de mégis olyan, mintha egy másik galaxisból néznénk. Kálmán Olga azóta a DK képviselője, Kovács azóta nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, a kettejük parádés találkozásából viszont kisült a korszak egyik legrövidebb, de leghatékonyabb kérdése is: „De sikerült?”.
Az azt megelőző mondat szinte már mellékes is, de Kálmán azt mondta a szóvivőnek, hogy „megpróbálták eltitkolni” az MNB-alapítványok érdekes gazdálkodását. A mondat önmagában is bomba, de érdemes megnézni hozzá azt a fél másodpercnyi mimikai leolvadást, amit előtte produkál Kovács, mintha ő is tudná, hogy nincs hova menekülni, csak feltenni egy kérdést, amire majdnem tíz évvel később tényleg tudjuk a választ: nem, nem sikerült.
„Urizálni úri gyerekek tudnak, én parasztgyerek vagyok, annak születtem” – Rogán Antal, 2014
Rogán Antal már jó pár éve százmilliókat kereső feltaláló, de a Louis Vuitton-logós, helikopterrel utazgatós, sokcsillagos szállodás luxust már akkor sem vetette meg, amikor még nem volt az. A Fidesz környékén jó páran vannak így ezzel (mínusz a feltalálós sztori, ami persze erősen billeg, de oda se neki), és időnként fel is merül, sőt, el is hangzik intelemként, hogy visszább kéne venni a luxizásból. Kisebb hajó, nagyobb szerénység, ugye.
Amikor 2014-ben az akkor még komoly tényezőnek számító Pokorni Zoltán jelentette ki, hogy nem kéne urizálni, és a régi Index stábja a parlamentben próbálta reagáltatni erre a fideszes politikusokat, Rogán egészen egyedülálló logikai-szemantikai duplaszaltóval hárított. Pedig hát az urizálni szó jelentése nagyzolni, fellengzősen előkelőség módjára viselkedni – vagyis a parasztgyerekség nem hogy nem zárja ki ezt, hanem éppen hogy alapot ad neki. Hogy Rogán az „annak születtem” félmondattal mit üzent a társadalmi mobilitásról, inkább hagyjuk is.