Ismét hídfoglalás volt Budapesten, Hadházy Ákos jövő hétre újabb tüntetést hirdetett

- A gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása ellen tüntettek Hadházy Ákosék kedd este. A Kúria nem engedélyezte az Erzsébet híd 24 órás elfoglalását, szerda hajnal 4 óráig lehet a tüntetőké a híd.
- Hadházy szerint látszik, hogy a hatalmat zavarja a tiltakozás, és jövő hétre már tényleg 24 órás tüntetést jelentett be. Puzsér Róbert arról beszélt, hogy nem szabad hagyni, hogy a kormány identitáspolitikai vitát csináljon a gyülekezési jogok védelméből.
- A beszédek után a tömeg egy része elfoglalta a Szabadság hidat, ahonnan este tízre leszorították őket a rendőrök. Többen megpróbálták blokád alá venni a Petőfi hidat is, de ott rendőri sorfal állta a tüntetők útját. Hadházy azt ígérte: ő hajnal négyig marad az Erzsébet hídon.
- A budapesti rendezvénnyel párhuzamosan Miskolcon is több százan tüntettek a gyülekezési törvény szigorítása ellen.
Az Erzsébet híd budai hídfőjénél minden irányban nehéz a továbbjutás. A forgalom lépésben halad. Sokan félreértették, hogy a Hadházy Ákos által meghirdetett rendezvény 17 órakor kezdődik, mert a hidat 16 órakor lezárták, ezért érdemes messze elkerülni a környéket autóval.

Simkó Edit tanár lesz az egyik felszólaló, aki azt várja a tüntetéstől, hogy az emberek felfogják, hogy a demokráciáért tenni kell, és bár a diktatúra bizonyos szempontból kényelmesnek tűnhet, a vele járó infantilizált állapotot fel kell számolni.
Orbán Viktor a Pride betiltása után minden egyes tüntetést megakadályozna, amely szerinte súlyosan sérti a közlekedés rendjét. Ez a kitételt már 2018-ban törvénybe foglalta a Fidesz, de a miniszterelnök szerint a Kúria rosszul értelmezte a jogszabályt, amikor engedélyezte múlt kedden az Erzsébet híd elfoglalását. „Ha a bírók így döntenek, és mi ezt nem akarjuk, hogy ilyen döntések szülessenek, akkor mi nem tudjuk utasítani a bíróságot, mert a bíróság független. Mi egy dolgot tehetünk, megváltoztatjuk a jogszabályokat, és ezzel a lehetetlenné tesszük, hogy bírói döntésekkel akár több hidat is egyszerre le lehessen zárni Budapesten, mert itt ez történt” – fogalmazott Orbán péntek reggel a Kossuth Rádióban.
Azt is mondta a miniszterelnök, hogy fontos a gyülekezés szabadsága, hiszen az jó, ha mindenki elmondhatja a véleményét. „Ha akarja, akkor erőteljes formában is, de az nem normális dolog, hogy közben emberek ezrei vagy akár tízezrei rekednek benn egy budapesti dugóban, nem tudják élni az életüket, végezni a munkájukat, azért, mert néhány száz ember úgy dönt, hogy hidat vagy hidakat zár le. Ezért ezt meg fogjuk akadályozni” – mondta Orbán, majd bejelentette, hogy törvénymódosítással védenék meg a nem tüntető emberek jogait. A miniszterelnök politikai céljairól és a beígért törvénymódosítás hátteréről itt írtunk bővebben.
„A feladat világos: csak annyi a dolgunk, hogy ne hagyjuk abba, amíg a kormány vissza nem vonja a technofasiszta »Pride-törvényt«!” – írta Hadházy Ákos a tüntetés Facebook-eseményénél, és megosztotta a felszólalók névsorát:
- Simkó Edit, tanár;
- Koltai Róbert, színművész;
- Szalay Krisztina, színművész;
- Holoda Attila, energiapolitikai szakértő;
- Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék volt bírója;
- Puzsér Róbert, publicista;
- Kis Milán, influenszer.
A rendőrség szerint az elmúlt hetek tapasztalatai alapján a bejelentett és tudomásul vett gyűlések után a résztvevők többször jogellenesen foglaltak el hidakat. „Amennyiben újra erre kerülne sor, arra kérjük a városban közlekedőket, hogy ne ragadtassák magukat erőszakos cselekményekre; a konfliktusok elkerülése érdekében kísérjék figyelemmel a rendőrség honlapját, ahol az esetleges további közlekedési fennakadásokról folyamatosan tájékoztatást adunk” – írják a rendőrség honlapján.
Közleményük szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság a hatályos jogszabályok keretei között mindenki számára biztosítja a békés gyülekezéshez és véleménynyilvánításhoz való jogot, ugyanakkor a jogsértések elkövetőivel szemben megteszi a szükséges intézkedéseket.

A szervezők szerint hallgatói ellenállással bővül most a gyülekezési törvény elleni tüntetéssorozat, ez már délután fél 4-kor el is kezdődött. Az egyetemisták a Mikszáth Kálmán téren gyűltek össze, ahol rövid beszédek után a Szabad sajtó útra vonultak át, hogy csatlakozzanak a Hadházy Ákos által meghirdetett demonstrációhoz. Fél 4 előtt a Szabadság híd pesti oldalán már a rendőrök is elkezdtek gyülekezni, helyszíni tudósítónk beszámolója szerint nagyjából egy tucat rendőr, és hat-hét kisbusz állt ott akkor.
A Mikszáth Kálmán téren a tüntetés kezdete előtt nagyjából ötven diák gyűlhetett össze, négy után pár perccel, a kezdéskor durván százan lehettek ott. Imre Marcell, a megmozdulás egyik szervezője arról beszélt, hogy közösen kell megüzenniük az egyetemistáknak: van remény. Mint mondta, precedenst és platformot szeretnének teremteni az egyetemistáknak, és példát szeretnének mutatni a hallgatóknak.

A másik szervező, Hughes Alex beszélt az újvidéki tragédiáról és az ezt követő, Belgrádban százezresre dagadó szerb tüntetésekről, amelyet szintén hallgatók kezdeményeztek és tartottak fenn. Ő egyetemeken átívelő együttműködésre szólított fel, mint mondta, „képviseljük a reményt mi magunk, ha kell”. Arra, hogy a kormány csorbítja a gyülekezési jogot, rövid reakciót adott: „Ez a mi terünk, ezek a mi utcáink, mi egyetemeink, mi hídjaink”.
A hallgatók ezután elindultak a Szabad sajtó út felé, közben többen azt skandálták, hogy „hallgatók, nem hallgatunk”. A Baross utcán aztán azt is skandálták, hogy „aki dudál velünk van”, de a helyszíni tudósítónk szerint nem dudált senki. A menet egyébként rendőri biztosítással vonult, az Üllői úton a biciklisávban mentek. A forgalmat itt még nem akadályozták, de itt már többen visszadudáltak a skandálásra.

Autóval délután 16 órától nem lehet felhajtani a hídra, és jelentősen borul a buszok menetrendje is. A BKK az M2-es, az M3-as és az M4-es metrókat ajánlja a buszok helyett.
Kedden várhatóan 17 órától az alábbiak szerint közlekednek a BKK járatai:
- A 107-es busz csak a budai oldalon és terelve, az Infopark – BudaPart és a Móricz Zsigmond körtér (Szent Gellért tér – Műegyetem) között közlekedik, a Szent Gellért tér és a Keleti pályaudvar közti megállóhelyeket nem érinti.
- Az 5-ös, a 7-es, a 8E, a 108E, a 110-es, a 112-es, a 133E autóbuszok a pesti végállomások és a Blaha Lujza tér, illetve a budai végállomások és a Szent Gellért tér (7-es, 8E, 108E, 133E), a Móricz Zsigmond körtér (110-es, 112-es), valamint a Déli pályaudvar (5-ös) között közlekednek.
Amennyiben a forgalmi helyzet lehetővé teszi, április 8-án késő este az Erzsébet hídi járatok ismét teljes vonalon, de a Szabadság hídon át közlekednek. Április 8-án éjjel a 907-es, 908-as, 908A, 956-os, 973-as autóbuszok az Erzsébet híd helyett a Szabadság hídon közlekednek.

A Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk és a Jobbik képviselői március 18-án szavazták meg a gyülekezési törvény módosítását, amely alapján a jövőben tilos lesz olyan gyűlést tartani, amely
„a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg.”
A törvénymódosítás egyértelmű célja a június végi Pride betiltása. A jogszabály alapján a szervezők és a résztvevők is szabálysértést követnek el, és pénzbírságot kell fizetniük. Ennek legalacsonyabb összege 6500 forint, legmagasabb összege pedig 200 ezer forint is lehet. A törvénymódosítás alapján a rendőrség arcfelismerő szoftvert is használhat a résztvevők azonosítására.
Nem lehet 24 órás tüntetést tartani az Erzsébet hídon. Hadházy Ákosék kedd 17 órától szerda 22 óráig jelentették be a tüntetést a rendőrségnek, ám ezt a közlekedés rendjének sérelmére hivatkozva nem engedélyezték. A rendőrség határozata szerint kedd 16 órától szerda hajnali 4 óráig biztosítják az Erzsébet hidat, és a szervezők legkésőbb szerdán hajnalra kötelesek visszaadni a helyszínt a közúti forgalomnak. Hadházyék fellebbeztek a döntés ellen, de a Kúria hétfőn elutasította a keresetet.
„A forgalom lassítása vagy akadályozása (…) együtt járhat a bejelentett gyűlés megtartásával, és azt a közlekedők tűrni kötelesek, de a gyűlés célja nem lehet kifejezetten és közvetlenül a forgalom lassítása vagy akadályozása” – áll a Kúria határozatában. A bírói tanács arra jutott, hogy a forgalom akadályozása már kilépne a szükségesség-arányosság keretei közül. Így jogerősen is csak szerda hajnal 4 óráig tarthat a blokád, és ebbe a 12 órába bele kell számolni a színpad építését és bontását is.
Hadházy Ákos nevetségesnek tartja a rendőrség és Kúria indoklását, de nem lepte meg a döntés. „Varga Zs. András Orbán embere, és nem bízta a véletlenre, a saját tanácsához vonta a döntést” – mondta a képviselő a Telexnek. Arra a kérdésre, hogy a bíróság határozata után milyen módon tudják teljesíteni a beígért 24 órás tüntetést, Hadházy úgy reagált: hosszú ideig kint lesznek a hídon, és legkésőbb a tüntetésen választ fog adni. A képviselő szerint nem az a fontos, hogy hány hidat és mennyi ideig foglalnak el, hanem az, hogy mennyien vesznek részt a tiltakozáson.