Az MCC médiaiskolájának feje szerint Mátyás király óta nem volt ilyen jó vezetője a magyaroknak

Az MCC médiaiskolájának feje szerint Mátyás király óta nem volt ilyen jó vezetője a magyaroknak
Magyar uralkodók Giulio Ferrario 1847-es könyvében. Jobbról balra: Mária, IV. Béla, Vencel és I. Mátyás – Fotó: Florilegius / Universal Images Group / Getty Images

804

Pont jókor, a történelemérettségi napján jelentetett meg egy írást a kormányhoz enyhén közel álló Mandiner a jótollú Boris Kálnokytól. Az állampárti irányban robotoló Fidesz elitképzője, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Média Iskoláját vezető Kálnoky akarva-akaratlanul segített megvilágítani a fiataloknak, mi az a feudalizmus, milyen viselkedés várható el egy hűbérestől.

Kálnoky nem cicózik, egyenesen az MCC névadójához, I. Mátyás magyar uralkodóhoz hasonlítja Orbán Viktor kormányfőt.

Már a felütés is erős: „Mikor nyugati barátaim Orbán Viktorról kérdeznek, általában azt mondom nekik: ő a legjobb dolog, ami Magyarországgal az 1830-as évek óta történt.” Az érettségizőknek ismét segít Kálnoky: akkoriban nem volt hazai kormánya nemzetünknek, a Habsburg igája alatt senyvedett a haza, Széchenyi Istvánék pedig rájöttek, hogy modernizáció kell. Itt ki is tér a reformkor széchenyista vívmányaira, megemlítve azt a tudományos akadémiát is, aminek a szabadságát most pont az Orbán-kormánytól félti sok tudós.

A cikk szépen végigmegy a reformkoron, a levert 1848-49-es szabadságharcon (elismerve, hogy az oroszok is részt vettek leverésében), az abszolutista elnyomáson, a kiegyezésen. Ez utóbbi pedig a reformkor reformjai nélkül nem tudott volna rendesen működni. Itt ismét előbukkan a hűbéresi hűség, amikor Kálnoky kijelenti: „Szeretem Orbán Viktor kormányzását ehhez az érához hasonlítani.”

Ugyanis Orbán kormánya „modernizálta az országot”. A 2010 előtti sötét időkhöz képest „felment a GDP, többen dolgoznak, alacsonyabbak az adók, magasabbak a fizetések, kevesebb a bürokrácia, az állam- és magánadósság, a gazdaság sokoldalúbb”. Váratlan fordulat jön e ponton, Horn Gyula szocialista miniszterelnököt dicséri a szerző, aki bemutatta Orbánt vezető európai politikusoknak, „személyes presztízsével segítette Orbán politikai karrierjét”. És itt váratlan snittel végre jön a feudalizmus:

Ugyanis Kálnoky szerint „ha az utolsó valóban igen jónak mondható magyar kormányt keressük, talán Mátyás királyig (1458-1490) kell visszamennünk”.

Mátyás a legenda szerint álruhában kószált a nép körében, hozza fel a váratlan, bújtatott kritikát a csak szuperbiztonságos, lezárt közegben a nép közé merészkedő Orbánnal szemben. Itt nem áll meg, kissé kibújva a hűbéres szerepéből, hisz Mátyás meritokratikus elköteleződése mellett háborúit is fényezi, ami a békepárti mostani kormány szemében akár kegyvesztéssel is járhatna. Itt gyorsan vált, hogy azóta nem volt rendes kormányzás, jött a török, az osztrák, a náci, a kommunista, és még a két világháború közt is hiába volt független az állam, rosszul ment a sorunk. Kálnoky javít végre előző hibáin, amikor kijelenti:

„Furcsa, hogy ez az 1400-as évek utáni első jó kormány az első olyan is, amit Európa többi része gyűlöl.”

Szerinte Nyugat-Európa Attila óta a legrosszabbnak tartja Orbánt, pedig Attila hun volt. De a magyarok tudják, a zsigereikben érzik: „a jó, stabil kormány ritka és értékes”. És itt jön a csattanó, amivel bármelyik, dolgozatkor puskázó, a tanulást ellinkelő, suttyomban órán tiktokozó középiskolás megérti, mi a feudalizmus:

„Talán ez az egyik ok, amiért Orbánt ilyen sokáig hatalomban tartották. És azt hiszem, hogy ez fogja megakadályozni őket abban is, hogy egy kalandor, Magyar Péter kezébe adják az országot.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!