Nem az volt, hogy egyből Porsche, és mekkora királyok vagyunk – idézetek a Simon’s Burger alapítóival készült interjúból
Közel kétórás interjút készítettünk a Simon’s Burger alapítóival, Tóth Simonnal és Tóth Mátéval. Ebben a cikkben néhány gondolatot szöveges formában is kiemeltünk a beszélgetésből.
Hamarosan New Yorkban nyitnak éttermet a Simon’s Burger alapítói és tulajdonosai, ami jelentős ugrás az alig hároméves vállalkozás életében. Az egyik albrandjuk, a Smashy New York-i nyitása több mint százmillió forintba kerül: arra a kérdésre, hogy megéri-e, illetve hogy mekkora kockázat ez, Tóth Máté vezérigazgató azt mondta, hogy „Simivel sohasem excelezünk, sohasem írtunk üzleti tervet semmiről, általában ha valami eszünkbe jut, azt egy-két napig fontolgatjuk, és ha tetszik, akkor belevágunk.”
Tóth Simon alapító a tavaszi időszakot a vállalkozásuk legkeményebb időszakaként jellemezte, mert az amerikai éttermük mellett itthon is új egységeket nyitnak, illetve egy további, csirkés albrand bevezetésére is készülnek, mert szeretnének alternatívát kínálni annak, „aki betelt a marhahússal” – tette hozzá a testvére.
Tóth Máté úgy látja, hogy a csirkehús Amerikában is „legszebb időszakát éli”, a hazai piac pedig rendkívül telítetlen, szerintük lényegében csak a KFC van jelen ebben a szegmensben. „A marhának most van egy kicsit cikibb hangulata, a globális felmelegedés is biztosan rátesz erre, és a marha egyébként is egy nehéz hús, a csirkét meg mindenki szereti” – válaszolta a vezérigazgató arra a kérdésre, hogy miért megy ennyire a csirke.
„Valahogy egy őrültség, hogy marhahús elleni világ van. Nem azt mondom, hogy minden egyes nap marhahúst kell enni, de a marhahúsfogyasztás egy egészséges dolog, iszonyatosan sok benne B12-vitamin, vas, fehérje. Értem persze az ökológiai lábnyomát, és okosan kell egyensúlyba hozni, de nem gondolnám, hogy az lesz a jövő, hogy ne együnk marhahúst” – válaszolta a vezérigazgató arra a kérdésre, hogy hamburgerezőként hogyan viszonyulnak a klímaváltozáshoz.
A partizánakciók vége
„Akármelyik nap megnézzük az OTP-számlánkat, szinte mindig nullás” – mondta a névadó azzal kapcsolatban, hogy a bevételeiket eddig mindig visszaforgatták és új éttermeket nyitottak. „Voltak pillanatok, amikor nehezen tudtunk kifizetni bármit is” – mondta a stratégiájuk hátulütőjéről.
A testvére, Máté, hozzátette, hogy „nekünk viszont jót tett az egónknak, hogy nem azt láttuk a számlánkon, hogy százmilliók vannak rajta. Nem az volt, hogy egyből Porsche és társai, hanem mindig azt láttuk, hogy nem sok pénz van a számlánkon, ezért nem az volt, hogy mekkora királyok vagyunk, hanem nyitogassunk csendben, okosan, az életszínvonalunk pedig nem nagyon változott az elmúlt három évben.”
Az interjúban azt mondták, hogy a következő hetekben új üzleteket fognak nyitni különböző magyar városokban, és utána jön el annak az időszaka, amikor kicsit megállnak és tőkét gyűjtenek: „A partizánakcióknak vége van, most kicsit leállunk.” Jobban motiválja őket, hogy nyissanak egy éttermet Bécsben, mint hogy legyen még egy valamelyik vidéki városban, úgy látják, hogy a külföldi terjeszkedés erősítené a piaci pozícióikat.
„Sosem fogjuk elfelejteni, hogy innen indult az egész, de magunk előtt nem Magyarországot látjuk már, hanem Észak-Amerikát és Európát”
– mondta Tóth Máté, aki szerint a konkrét terveik között Bécs és Bukarest szerepel, utána pedig Németország, illetve London. „Ha ott lenne egy Simon’s Burger, az egy kicsit »megérkezéshangulat« lenne”.
Ennél azonban még nagyobb álmaik is vannak, a vezérigazgató szerint szeretnék elérni azt a hatást, hogy „magyarként bárhol a világban büszkék lehessünk arra, hogy a Simon’s Budapestről indult”. Később megjegyezte,
„fantasztikus lehetőség lenne, ha minden magyar identitásának a része lenne, hogy Puskás, Rubik, Simon’s”.
Várják a konkurenciát
Marhahúsalapon a Simon’s Burger a harmadik legnagyobb gyorsétteremlánc itthon, Tóth Máté abban bízik, hogy még több nagy franchise jelenik meg a piacon, ők viszont nem tervezik, hogy lenyomnák a két nagyot, a McDonald’sot és a Burger Kinget. Nagyon várják egyébként, hogy a Five Guys – amihez gyakran hasonlítják őket – bejöjjön Magyarországra, mert van egy „nagyon jó ötletük” a konkurens nyitónapjára. „Ahogy élénkül a piac, annál jobban arra vagy hajtva, hogy alkoss, cselekedj, fejlődj, jobbítsd meg a dolgaidat” – mondta a vezérigazgató.
A Simon’s indulásánál nagy hype volt körülöttük, sokan álltak sorba, friss volt a termék, viszont Tóth Máté szerint a hype kevés, mert mint mondta: „jó marketinggel rossz hamburgert csak egyszer lehet eladni”. A hype-nak ráadásul szerinte árnyoldala is van, túlságosan feltornázza az elvárásokat, miközben „mi nem mondjuk magunkról, hogy a világ legfinomabb hamburgerét fogod enni, mi azt mondjuk, hogy egy teljesen normális hamburgert fogsz nálunk enni, amire jövő héten vissza fogsz vágyni”.
Több szempontból atipikusan működnek a hazai vendéglátóhelyek többségéhez képest, például ingyen vannak a szószok, bármennyiszer újra lehet tölteni az üdítős poharat, a gyerekek ingyen kapnak fagyit. Erről azt mondta Tóth Simon alapító, hogy „minket jobban érdekelt az ügyfélélmény, mint a profit, ami végül egyébként profitot termelt, és sokkal többet, mint amennyit vártunk volna”.
Az első teljes évükben egymilliárdos forgalmuk volt, most pedig az előzetes adatok alapján úgy látják, hogy 2024-ben cégcsoportszinten nagyjából ötmilliárdos forgalmat értek el. A pénzügyi sikernek örülnek, ugyanakkor Tóth Máté szerint fontosabb nekik, hogy minden rendben legyen az éttermekben, ha panaszos ügyfél van, annak gyakran személyesen mennek utána, akár hétvégén is.
Fontos az életforma
Az alapítók vallásos családból jönnek, második generációs keresztény családként szoktak magukra hivatkozni, az interjú során erről is kérdeztük őket.
„Mindennap úgy kelek fel, hogy hálát adok Istennek, először is azért, hogy élek, de azért is, hogy ennyire fantasztikus életem van. Őszintén remélem, hogy ha most még nem is, de később, az életünk és a munkásságunk egy jó példa tud lenni az emberek szemében. Ezek hívő srácok, tök normálisan élnek, feleségük van, családjuk, és ha valaki egyszer azt mondja, hogy olyan akarok lenni, mint az a két gyerek, akkor ilyen szempontból megérte” – mondta Tóth Máté.
Bár a korosztályukban kevesen vállalják nyilvánosan, ha vallásosak, a vezérigazgató azt mondta, hogy meglepően jó visszajelzéseket kapnak, „én azt látom, hogy az emberek kicsit éhesek erre az életmódra”. Ráadásul azt gondolja, hogy a sikerüknek fontos tényezője is ez az életforma, „ad egy stabilitást, ad egy feszességet a mindennapokban, nem engedi elkalandozni a figyelmünket, hanem megyünk előre stabilan, látjuk a célt, hiszünk abban, hogy van föntről segítségünk, és megyünk előre”.
„Mi úgy gondoljuk, hogy az igazi szabadság nem az, hogy bármit megtehetsz, bármit megcsinálhatsz, hanem pont hogy inkább az a szabadság, ha ezeknek ellent tudsz mondani, szembe tudsz ezekkel menni, és gyakorlatilag Isten akarata szerint vagy képes élni” – fogalmazott Tóth Simon, miután azt kérdeztük, hogy mennyire nehéz tartani a vallás kereteit egy olyan világban, ahol számos inger és impulzus arra csábíthat, hogy szegje meg a hitéből következő szabályokat.
De a közel kétórás beszélgetésben az is szóba került, hogyan bírják a 16-18 órás munkanapokat, és ez mennyire viseli meg a kettőjük kapcsolatát; mit csinál a harmadik testvérük, illetve hogyan vesz részt a cég életében az a társuk, aki a kezdőtőkét adta; illetve hogy mitől lett ekkora hype körülöttük, milyen tudatos döntéseik voltak ebben.
Május 9-én nézd élőben a Telex élő felvételét KAP-pal, azaz Kovács András Péterrel! Minden információ itt.