Az UV-sugárzás okozza a melanómás megbetegedések több mint 80 százalékát világszerte, mondja a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség

A 2022-ben észlelt melanómás megbetegedések közül közel 332 ezer, azaz 83 százalék kiváltója volt az UV-sugárzás – olvasható az International Journal of Cancer (IJC) című tudományos szakfolyóiratban megjelent tanulmányban. A betegség 58 700 esetben végződött abban az évben halálozással.

Az MTI a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) legfrissebb jelentése alapján azt írja, hogy a tanulmány szerint az UV-sugárzással kapcsolatos esetek aránya 2022-ben magasabb volt a férfiak esetében, 86 százalék, míg a nőknél 79 százalék volt.

A kutatók azt is megfigyelték, hogy „a melanóma előfordulása a világ régiói szerint jelentősen változik”, egyrészt az UV-sugárzásnak kitettség különböző szintje szerint, valamint amiatt, hogy a világos bőrű lakosság esetében a melanóma kialakulásának a kockázata jóval magasabb.

A melanóma (melanoma malignum) a festéktartalmú sejtek rosszindulatú daganatos elváltozása, amely gyakran aszimmetrikus, a határai szabálytalanok, többszínű, növekszik, illetve változtatja a külsejét.

Az UV-sugárzás okozta daganatos megbetegedések legmagasabb arányát (több mint 95 százalékát) Ausztráliában és Új-Zélandon, valamint Észak-Európában és Észak-Amerikában tapasztalták.

Míg a melanóma a múltban ritka betegség volt, az elmúlt évtizedekben megemelkedett az UV-sugárzás kockázata – napozás, erős napsugárzás jellemezte térségben történő utazás –, és ez jelentősen megnövelte a megbetegedés előfordulását, elsősorban a világos bőrű népesség körében – mutatott rá az IARC.

Azokban az országokban, ahol történelmileg magas volt az UV-sugárzás okozta megbetegedések száma, csökkent ugyan az előfordulása a fiatalabb nemzedékek körében, a népesség számának növekedésének és elöregedésének következtében viszont feltehetően lényegesen nő az évente diagnosztizált melanómás esetek száma.

Egy minapi előrejelzés szerint 2040-ben több mint 510 ezer megbetegedés és 96 ezer halálozás – azaz a jelenleginél 50, illetve 68 százalékkal több – várható a WHO szakosított szervezete szerint.

Oliver Langselius, a tanulmány fő szerzője szerint „a melanómás esetek többsége elkerülhető”. A kutató rámutatott arra, hogy sürgősen szükség van a közegészségügyi erőfeszítések fokozására a napsugárzás elleni védelem érdekében, elsősorban a magas kockázatú térségekben és az idősödő népesség körében. A kutatók kiemelték, hogy az elmúlt két-három évtizedben rendszeresen nőtt az új megbetegedések száma, de közben javult a szűrés, és új kezelési módszereket is kifejlesztettek.

Az emelkedés Magyarországon is érzékelhető: két évtized alatt megduplázódott a magyarországi bőrrákos esetek száma, és a betegek negyede még mindig későn fordul orvoshoz, írtuk két éve.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!