Nevetséges műszaki hibák, visszahívások és a vártnál kisebb érdeklődés: megbukik a Tesla Cybertruck?

Több mint kétmillió előrendelést adtak le a Tesla Cybertruckra a gyártás 2023. november végi beindulásáig, Elon Musk Tesla-vezér évente 250 ezer példány eladásával számolt, ám a rettenetes/formabontó külsejű, elektromos pickupból idén február végéig kevesebb mint 50 ezret regisztráltak összesen. A képet árnyalja, hogy amúgy ez a modell volt tavaly a 10. legkeresettebb villanyautó az Egyesült Államokban. Ugyanakkor a vártnál gyengébb eredmény hatását fokozza, hogy éppen egy sokadik műszaki probléma miatt meghirdetett visszahívási akció miatt derült ki az eladott mennyiség. Ilyen visszahívásból egyébként a gyártás első tizenhárom hónapjában nyolc volt, amelyeknek egy részét szoftverfrissítéssel oldotta meg a cég, más esetekben viszont szervizbe hívta az autók gazdáit.
Mi okozhatja az eltérést a Tesla kezdeti várakozásai és a valóság közt? Valóban összezuhant az érdeklődés a világ legvitatottabb megítélésű autója iránt, vagy ez csupán átmeneti állapot?
A Cox Automotive elemzőcég egyik vezetője, Stephanie Valdez a Wirednek azt mondta, hogy az új autókra leadott előrendeléseknek általában a 2–16 százalékából lesz végül vásárlás. A Cybertruckra kezdetben 100, később 250 dollárt kellett befizetniük az érdeklődőknek, és csak 5 százalékuk döntött úgy, hogy valóban vásárol egyet a kiviteltől függően 38–45 millió forintnak megfelelő összegért kapható autóból. A többiek visszakapták az előleget, ha elálltak vételi szándékuktól.
Bár ezzel az eredménnyel Musk autója még a várható tartományom belül teljesített, a több mint öt és fél méter hosszú, rozsdamentes acélkarosszériával készített típus esetében így is alacsony az átváltási arány. Az első teljes gyártási év viszonylag jól alakult, hiszen 2024 harmadik negyedévében 16 600 Cybertruckot adtak el. Ez a szám az év utolsó hónapjaiban 13 ezer alá csökkent, majd az idei első három hónapban ez is feleződött, januártól március végéig mindössze 6400 darabot rendeltek.
Nemcsak az autó tökéletességének látszata tört meg viszonylag hamar, de Elon Musk is éppen akkoriban kezdett politikai ámokfutásba, amikor felfuthatott volna a Cybertruck eladása. Szerencsétlen módon a cég és vezetője, valamint a Tesla Model 3-nál, illetve az Y-nál eleve sokkal szűkebb rétegnek szánt autó megítélése párhuzamosan romlott, mégpedig szórakoztató és tragikomikus epizódok egész során keresztül.
Aligha számított arra a Tesla, hogy a 2019-ben bejelentett, számos autóipari innovációval telepakolt Cybertruck bemutatója azért válik emlékezetessé, mert élő adásban, több millió rajongó szeme láttára sikerül kétszer is betörni a golyóállónak mondott oldalablakokat egy közönséges vasgolyóval. Az erről szóló felvételt különböző YouTube-csatornákon összesen több tízmillióan látták, így egy baki tette világszerte ismertté a bizarr külsejű Teslát:
Később olyan videók kezdtek terjedni a villanyteherautó gyártás előtti tesztpéldányáról, amelyen elakadnak vele a hóban, majd egy Ford F–150 pickupnak kell kihúznia onnan. Később hasonló helyzetbe került néhány óvatlan Cybertruck-vásárló is, ami biztosan jelzi, hogy nagyon visszaüthet, ha bármilyen új autó körül akkora a hype, hogy a vele átélt kellemetlen pillanatokból azonnal mém lesz.
Mint kiderült, azért akadhattak el terepen a Cybertruckok, mert a Tesla nem fejlesztette ki időben az elektronikus differenciálzár szoftverét, miközben erre elég nagy szükség lenne a komolyabb terepakadályok leküzdéséhez. A német Auto Motor und Sport szlalompályán végzett tesztje szerint az autó hidraulikus és mechanikus kapcsolat nélküli elektromos kormányrendszere nem szereti az éles irányváltásokat.
Mindössze két hónapja gyártották a Tesla földi űrjárművét, amikor az Európai Közlekedésbiztonsági Tanács (European Transport Safety Council) szakértője közleményben fejezte ki reményét, hogy soha nem fogják forgalmazni a kontinensen. Szerinte ugyanis a karosszéria éles formái halálos veszélyt jelentenek a gyalogosokra és a kerékpárosokra. Ez egyébként erős átfedésben van azzal, amit a szervezet és a legtöbb közlekedésbiztonsági szakértő általában gondol a magas homlokfelületű szabadidő-autókról, illetve a platós kisteherautókról.

A Teslák esetében nem újdonság, hogy a cég mást ért bizonyos kifejezések alatt, mint a közönsége. Példa erre az Autopilot fantázianevű, sokak által önvezetőnek tartott rendszer, amely valójában egy fejlett, de nem teljes körű vezetéstámogató megoldás. A neve ellenére a Full Self-Drivingnak hívott, több millió forintnak megfelelő összegért kapható szoftveres továbbfejlesztés sem jelent teljes önvezetést, legalábbis egyelőre, ezért az amerikai hatóságok vizsgálják, hogy a Tesla becsapta-e az ügyfeleit ezekkel a névadásokkal.
A Cybertruck esetében a hidegen hengerelt, rendkívül szilárd rozsdamentes acél karosszéria lemezeiről is hamar elterjedt a köztudatban, hogy korróziós foltok jelenhetnek meg a felületükön. A cég már az autó kezelési útmutatójában is arról írt, hogy:
„A külső sérülések elkerülése érdekében azonnal távolítsuk el a maró anyagokat (például zsír, olaj, madárürülék, fagyanta, elhullott rovarok, kátrányfoltok, útszóró só, ipari csapadék stb)”. Ezt egészítette ki az a megjegyzés, hogy: „Ne várja meg, amíg a Cybertruck teljes mosása esedékes lesz.”
Mire már nem csupán a félelemkeltő külsejű Teslák gazdáinak közössége tudott a jelenségről, késő volt elmagyarázni, hogy a rozsdamentes nem azt jelenti, hogy egy acéllemez egyáltalán nem korrodálódhat, csupán azt, hogy ellenállóbb a korrózióval szemben, mint a hagyományos acél. Ezzel viszont az a probléma, hogy a DeLorean DMC–12, vagyis a Vissza a jövőbe trilógiából ismert modell utáni második, közismerten rozsdamentes acél karosszériával gyártott autó külsejét rendszeresen ápolni kell, ha gazdája nem akarja, hogy romoljon a megjelenése. Ezenkívül speciális bevonatot is rendelhet a Teslától, de azért ötezer dollárt, átszámítva 1,8 millió forint körüli összeget kell fizetnie.
Az még ugyan tűnhet egyedi problémának, hogy a Cybertruck bizonyos esetekben nem viseli jól az autómosót, beázhat az elektronikája, majd elsötétülhet a központi kijelzője. Az viszont egyértelműen imázsromboló, hogy a 2023 novembere és 2024 áprilisa közt gyártott nagyjából 3800 példányt vissza kellett hívni, mert a gázpedáljuk burkolatának leválása miatt végállásban beakadhatott a pedál, ami balesetveszéllyel járt. A problémát átmenetileg szegecseléssel oldották meg.
Már közel egy éve készültek a Cybertruckok a Tesla texasi gyárában, amikor a cég a Business Insider kérdésére elárulta, hogy a típus forgalmazása nyereségessé vált, és hamarosan egy olcsóbb és hátsókerék-hajtású, 70 ezer dolláros (25 millió forintos) verziót is bemutatnak belőle. Visszahívási akciók és gyorsan terjedő rossz hírek később is voltak, hiszen például a Road and Track cikke szerint bizonyos példányokon hibás volt a tető szélén végigfutó karosszériaelem ragasztása, ezért az menet közben leválhatott és elrepülhetett, ami ugyancsak balesetveszélyt okozott:
Később a Cybertruck történetének követői értesülhettek az utastér, illetve a karosszéria külsejének illesztési pontatlanságairól, majd arról, hogy az éles külső borítás akár az óvatlan tulajdonosok ujjait is levághatja, miközben lecsukják a hatalmas terror-Tesla orrában lévő csomagtér ajtaját. Más autóknál ezek a rendszerek akár kis ellenállást érzékelve is visszanyitnak, hogy ne okozzanak sérülést a használóiknak.
A Tesla Cybertruck kudarcáról írt hosszú cikket április elején a Forbes amerikai kiadása, miután Musk előzetes elképzeléseinél 84 százalékkal kevesebbet adtak el a típusból. A cikkben az utóbbi évtizedek legnagyobb autóipari bukásának nevezett villanyautó esetét a Ford Edsel történetével állította párhuzamba Eric Noble, a CARLAB tanácsadó cég elnöke, aki egyben a kaliforniai Pasadenában található ArtCenter College of Design professzora. Korábban ebben az iskolában végzett Franz von Holzhausen, a Tesla dizájnfőnöke is. A kudarca miatt legendás Fordot 1958 és 1960 közt gyártották, ám formaterve, főként a jellegzetes, sokak szerint vécéülőkére emlékeztető hűtőmaszkja, valamint minőségi problémái és elhibázott árazása miatt a korábban tervezett évi 200 ezer példány helyett összesen csak 63 ezer talált belőle gazdára, mielőtt befejezték a gyártását.
Becslések szerint a Tesla 900 millió dollárt (321 milliárd forintot) költött a Cybertruck fejlesztésére, valamint a gyártása előkészítésére. Mivel a konstrukció számos ponton eltér a hagyományos Teslákétól, az új gyártósor és szerszámok nem alkalmasak a márka többi típusának előállítására. Ezen a hatalmas pénzégetésnek tűnő problémán az sem enyhít, hogy a fényezetlen karosszériával piacra dobott elektromos pickuphoz nem kellett fényezőüzemet építeni további 200 millió dollárért, illetve az ahhoz szükséges környezetvédelmi hatósági engedélyeztetést is megúszta a cég.
Kifejezetten rosszul jött, hogy Elon Musk már Donald Trump választási kampányában is aktív szerepet vállalt, egy kampányrendezvényen náci karlendítéshez hasonló mozdulatot tett, majd Trump győzelmét követően komoly kormányzati szerephez jutott, ami miatt a demokrata szavazók, köztük a városlakó, zöld gondolkodású villanyautó-vásárlók gyűlölték meg.

Azt, hogy ez hosszú távon mennyivel rontotta a Tesla megítélését, egyelőre csak becsülni lehet. Az viszont biztos, hogy a cég az idei első negyedévben a tervezettnél 13 százalékkal kevesebb (a várt 408 ezer helyett 337 ezer) autót adott el globálisan, miközben világszerte egyre többen választanak villanyautót. Április elején 2397 eladatlan Cybertruck szerepelt a cég nyilvános kimutatásában, ez az Electrek portál szerint 200 millió dollár értéket képviselt, ám a gazdára váró készlet cikkünk írásakor meghaladta a 4200 darabot.
Mindez nem lepi meg azokat, akik bármilyen Tesla, de főként a Cybertruckok tulajdonosaként kénytelenek voltak szembesülni azzal a pusztító gyűlölettel, amely bárhol felcsaphat az Egyesült Államok megosztott társadalmi közegében, ahol ezeket az autókat növekvő számban gyújtják fel vagy rongálják meg. Akár egy egyszerű bérautós furikázáshoz is olyan megjegyzések tartoznak, mint amilyeneket az Atlantic szerzője tapasztalt, aki egy napig cybertruckozott Washingtonban. Beszámolója szerint többen voltak, akik ujjongtak amikor felbukkant a különös autó, de sokan nyílt ellenszenvvel reagáltak, egy nő például háza verandájáról azt kiabálta neki: „Baszódj meg te is, meg ez a kocsi is, meg Elon is!”
Elon Musk egy 2019-es űripari konferencián kijelentette, hogy semmilyen piackutatást nem végez, mert mint hozzátette: „Ha nem szereted a terméket, ne várd el, hogy mások is szeretni fogják.” A jelek szerint ez az elképzelés sokáig tökéletesen működött a hagyományos Tesláknál, hiszen a Model 3 és az Y korábbi sikere megismételhetetlen. Musk személyes kedvence, a régi sci-fi-filmeket idéző formájú Cybertruck esetében a túlzott magabiztosság mégis hatalmas csapás lehet a márkának.