A demencia első jeleinél sokszor nincs okunk gyanakodni

„A nyugati társadalom erősen birtoklás- és tudatorientált. Van autónk, házunk, kutyánk, macskánk és van tudásunk, vannak ismereteink” – vezette be Prof. dr. Kálmán János pszichiáter, intézetvezető egyetemi tanár, a Magyar Demencia Társaság elnöke a demenciáról szóló előadását Szegeden, a Mentorháló eseményén. Szerinte az internetes információs hozzáférhetőség korában már nem is annyira a saját tudás az igazi érték, inkább az, hogy a rendelkezésünkre álló adatok között hogyan tudunk eligazodni – és ez a demenciára is igaz.
A fogágybetegségek például összefüggésbe hozhatók a szellemi hanyatlással, így aztán olyanok is vannak, akik a helytelen fogmosási technikákat jelölik meg a betegségek kialakulásának okaként – de ezt a következtetést egyelőre nem támasztotta alá kutatás. Egy amerikai vizsgálat az emberi agyban felhalmozódó mikroműanyagot vizsgálta, arra jutva, hogy annak mennyisége akár egy evőkanálnyi is lehet. Bár adja magát a feltételezés, hogy ez nem tesz jót a szellemi képességeknek, önmagában az eredményből még nem tudjuk, köze van-e a demenciához.
Most akkor legyen macskánk, vagy ne?
Kálmán János elmondása szerint évente 15–30 ezer közlemény jelenik meg a demencia egyik legismertebb formájáról, az Alzheimer-kórról, ami már önmagában is átláthatatlan információtömeg, ráadásul a mennyiségnek az is velejárója, hogy az álláspontok sokszor szembemennek egymással. A macskatartás hatása a mentális egészségre például népszerű vizsgálati téma: egyesek azt állítják, hogy pozitívan hat az agyunkra, mások azt, hogy a leépüléshez járul hozzá. Az emberi társas kapcsolatok is változó megítélés alá esnek e tekintetben, a magányos életmódot, az önmagunkról gondoskodást, de a párunkkal, családunkkal való interakciókat is lehet kognitív tornaként értelmezni.
Mindemellett találunk a történelemben félrevezető, manipulált kutatási eredményeket is, olykor akár a legnevesebb intézmények köréből. Sylvain Lesné, a Minnesotai Egyetem kutatója 2006-ban publikált nagy hatású tanulmányt a Nature folyóiratban arról, hogy egy amyloid-β fehérje memóriazavart okoz egerekben, azonban később az eredmények hitelességével kapcsolatban erős gyanú merült fel, azokat nem sikerült más kutatás során megismételni.

Bár szeretnénk azt hinni, hogy bennünket nem érhet el a leépülés, a betegség megannyi közismert alak példáján keresztül épült be a köztudatba. Ronald Reagan, Peter Falk, Margaret Thatcher, Malcolm Young és Puskás Ferenc is szenvedett a demenciától, a közelmúltban pedig Gene Hackman esete kapott nagy figyelmet. Willem de Kooning expresszionista festő története valamelyest pozitívan tűnik ki a felsorolásból,
nála ugyanis a leginkább életmódbeli tényezők miatt bekövetkezett romlás visszafordíthatónak bizonyult, miután egy nő komoly változásra bírta rá.
A világon 3 másodpercenként indul el valakinek az agya a leépülés útján, Magyarországon ez évente 12 ezer új beteget jelent. A felismerés általában későn jön, pedig az időtényező nagyon fontos a betegség kezelésében. Kálmán János előadásában hangsúlyozta, az időskor nem egyenlő a demenciával, rengeteg idős ember van, aki kiváló szellemi frissességnek örvend.
Az első jelek még nem adnak okot gyanakvásra
A demencia kezdetben egészen apró, a mindennapokból nem is igazán kitűnő jelenségek formájában mutatkozik meg, amelyek önmagukban még egyáltalán nem kell, hogy betegségre utaljanak, épp ezért nagyon nehéz az igazán korai beazonosítás. A tünet lehet csupán annyi, hogy az ember keresi a szavakat, félreérti amit mondanak neki, elfelejti, hogy hol tartott egy beszélgetésben, esetleg elszenved egy koccanásos balesetet.
Utóbbi példával kapcsolatban Kálmán megjegyezte, külföldön sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek az időskori szűrésre a vezetői engedély érvényességének meghosszabbításánál, miközben itthon, bár tapasztalható némi javulás e téren, alapvetően „elég nehéz nem kapni jogosítványt”. Olyan ország is van, ahol közúti baleset következtében kötelezik az alanyt demenciaszűrésre és kognitív vizsgálatra.
Egy nagyon egyszerű – nem diagnosztikus – szűrőmódszer az úgynevezett órarajzolási teszt, amely során arra kérik az embert, hogy rajzoljon le egy órát, ami azt mutatja, hogy háromnegyed négy lesz öt perc múlva. A rajzot az alapján elemzik, hogy az illető hova helyezte a mutatókat, illetve a számokat az óralapon. Kálmán János elmondása szerint a hazai háziorvosok kapacitásába még ez a gyors teszt, illetve ennek értékelése sem fér bele.
Lehet, hogy a hozzátartozó előbb kerül kórházba
A demenciát kísérő jelenségek között az egyik legjellegzetesebb a Beckett klasszikusáról, a Godot-ra várva című színműről elnevezett Godot-szindróma. Ilyenkor, akárcsak a névadó darab szereplőinek, a betegnek is számtalan kérdése van, illetve ugyanazt a dolgot is hajlamos folyamatosan újra megkérdezni. Ez a tünet az egyik leginkább megterhelő a hozzátartozók számára, hiszen nem lehet rá legyinteni, a beteg folyamatosan keresi a figyelmet és a kapcsolattartást ahhoz, hogy el tudjon igazodni.
Mindez olyan stresszhelyzetet teremt minden érintett számára, hogy az már nem csak a szellemileg leépült családtagra jelent veszélyt. A professzor szerint előfordul, hogy a hozzátartozó előbb lesz depressziós, adott esetben előbb kerül kórházba, mint a kérdező.
A gondozói stressz vezethet alvászavarhoz, akár öngyilkossághoz, de lehetnek testi tünetei is, mint az infarktus.
A kialakult helyzetnek természetesen a beteg is kárát látja, előfordulhat elhanyagolás, de bántalmazás is az ápoló részéről.
Kálmán János azt is hozzátette, általában a nők azok, akik igazán jelen vannak egy demens rokon ápolásánál, így ennek a stressznek ők sokkal nagyobb mértékben vannak kitéve. Mindeközben ráadásul az Alzheimerre is a nők a fogékonyabbak, háromszor akkora eséllyel éri el őket a kór, így betegként és a beteg mellett is nagyobb arányban beszélhetünk róluk.
Tehetünk ellene
Ahogy a professzor elmondta, bizonyos szokások vagy életmódbeli tényezők mérhető hatással vannak a mentális egészségünk megőrzésére. A testmozgás például 2–4, a társas kapcsolat jelenléte 5 százalékos javító tényező lehet, megéri tehát társaságban mozogni. Külön említést érdemel a tánc, amely az Alzheimer-betegeknél jelentkező szinkronizációs zavar kezelésére kiválóan alkalmas.
Az iskolázottság, illetve a rendszeres tanulás nyújtotta védelemre is egyértelmű bizonyítékokat lehet találni, ráadásul egyre több applikáció is lehetőséget ad különböző agytornákra. Gyakorta felmerülő kérdés, hogy az állattartók közül a kutyások vagy a macskások tesznek többet saját szellemi épségükért, Kálmán János erre válaszolva kiemelte a séta és a szemkontaktus hatását, és a kutyásokat hozta ki győztesnek.
A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.