A sűrű mellű nőknél rejtve maradhat a rák a mammográfiánál, extra vizsgálatokra lehet szükségük
Egy brit tanulmány szerint évente több száz emberéletet lehetne megmenteni akkor, ha azoknál a nőknél, akiknek sűrű állományú mellük van, extra rákszűréseket is végeznének, írta a Guardian.
Emlőrákszűrésen nők tízmilliói mennek át évente, de a mammográfia kevésbé hatékony a nagyon sűrű állományú mellű nőknél, mert a szövet elrejtheti a daganatokat a röntgenfelvételeken. A sűrű mellszövetek a felvételeken fehérebbnek látszanak, így nehéz felismerni a korai stádiumú betegséget, ami szintén fehérként jelenik meg a képalkotó vizsgálat során.
A Cambridge-i Egyetem kutatói szerint hatékony képalkotó vizsgálatokkal évente 3500 további rákos megbetegedést lehetne kimutatni és 700 életet megmenteni az Egyesült Királyságban.
„A rák korai diagnózisa óriási különbséget jelent a betegek számára a kezelésük és a kilátásaik szempontjából. Meg kell változtatnunk a nemzeti szűrőprogramunkat, hogy biztosíthassuk, hogy több rákot diagnosztizáljanak korán, ami sokkal több nőnek adna sokkal jobb túlélési esélyeket” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Fiona Gilbert professzor, aki megjegyezte, hogy felismeréseik minden más olyan országra igazak lehetnek, ahol hasonló az emlőrákszűrés.
A tanulmányban 9361 olyan nő vett részt az Egyesült Királyságban, akiknek sűrű mellük volt, és negatív (nem rákos) mammográfiai eredményt kaptak. Amikor további képalkotó módszereket alkalmaztak náluk, 85 rákos megbetegedést találtak.
Két vizsgált módszer a kontrasztanyagos mammográfia (CEM), amelyben festékanyagot használnak az erek láthatóbbá tételére, és a rövidített mágneses magrezonancia képalkotás (Ab-MRI), amely gyorsabb, mint a hagyományos MRI. A vizsgálatban alkalmazott harmadik képalkotó módszer – az automatizált emlő ultrahang (Abus) – szintén kimutatta a rákot, de sokkal kevésbé volt hatékony, mint a CEM és az Ab-MRI.
A CEM 1000 vizsgált nőből 19-nél az Ab-MRI 17-nél, az Abus pedig négynél talált rákot. Mivel a mammográfiák már most is körülbelül nyolc rákos megbetegedést mutatnak ki 1000 sűrű mellű nőből, a további vizsgálatok több mint háromszorosára növelhetik az emlőrák kimutatásának hatékonyságát, állítják a kutatók.
A rák korai stádiumban való felismerése életmentő lehet, de a kutatók még vizsgálják, hogy a plusz képalkotó vizsgálatok mennyire hatékonyan csökkenthetik a halálesetek számát, és azt is, hogy milyen egészségügyi kockázatokkal járhat a túldiagnosztizálás. További feladat még a vizsgálatok költség-haszon arányának megbecslése, ami a finanszírozói oldalról lényeges szempont.