Tele volt nem létező könyvekkel egy lista, amelyet nagy amerikai lapok is lehoztak, kiderült: MI generálta
Több amerikai újságban is megjelent egy lista a nyárra ajánlott olvasmányokkal, de egy sor olyan könyv is rákerült, amelyek egyszerűen nem léteznek – írja az NPR.
Mint kiderült, egy mesterséges intelligencia (MI) által generált listát licenceltek az érintett lapok egy tőlük független kiadótól, az MI pedig szokásához híven hallucinált egy kicsit, de ez valahogy senkinek nem tűnt fel időben, így a lista több helyen is nyomtatásba került. Ráadásul nem is egy-két hiba csúszott be: a Summer reading list for 2025 (2025-ös nyári olvasólista) című összeállítás tizenöt könyvéből tíz nem létezik. A szerzőjük igen, csak ilyen címmel nem írt könyvet soha. Ezen a képen pirossal ki vannak emelve a kamu könyvek, sárgával a létezők:
A lista többek között olyan lapokban is megjelent, mint a Chicago Sun-Times vagy a Philadelphia Inquirer. Előbbi kiadójának, a Chicago Public Mediának a marketingigazgatója, Victor Lim azt mondta, a lista nem saját maguk által előállított tartalom, hanem a King Featurestől licencelték, amely a Hearst Newspapers nevű kiadóhoz tartozik. „Vizsgáljuk, hogyan kerülhetett ez nyomtatásba. Ez egy licencelt tartalom, amelyet nem a Sun-Times hírszerkesztősége készített vagy hagyott jóvá, de elfogadhatatlan, hogy bármilyen tartalom, amelyet az olvasóinknak nyújtunk, pontatlan legyen. Nagyra értékeljük olvasóink bizalmát a tudósításainkban, és nagyon komolyan vesszük ezt az ügyet. Vizsgáljuk, és hamarosan további információval szolgálunk” – írta Lim az NPR-nak.
A listáról nem derül ki, hogy ki a szerzője, de Marco Buscaglia vállalta érte a felelősséget, egyúttal azt is elárulta, hogy a listát részben MI-vel állította össze. „Hatalmas hiba a részemről, és semmi köze a Sun-Timeshoz. Ők bíznak abban, hogy az általuk megvásárolt tartalom pontos, és én elárultam ezt a bizalmat. Ez 100 százalékban az én hibám” – írta az NPR-nak.
Az, hogy a nagy nyelvi modelleken alapuló MI-k hallucinálnak, azaz olyan válaszokat adnak vagy tartalmat generálnak, amely részben vagy egészben valótlan, nem újdonság, a működési mechanizmusukból adódik. Ettől még lehetnek hasznosak bizonyos feladatokra, de az ellenőrizetlenül újságba kerülő szövegek létrehozása láthatóan nem tartozik ezek közé.