Annyi a kankós Angliában, hogy a világon elsőként oltani kezdenek ellene
Anglia lesz a világ első országa, ahol oltani kezdenek kankó ellen – írja a BBC. Az ország közegészségügyi szolgálata, az NHS azért döntött a vakcina bevetése mellett, mert rekordmagasságban jár a betegséggel fertőzöttek száma: 2023-ban több mint 85 ezren voltak, ami a legmagasabb 1918, azaz az esetszámok nyilvántartásának a kezdete óta.
A tripper és gonorrhoea néven is ismert betegség bakteriális eredetű, a Neisseria gonorrhoeae nevű baktérium okozza. Szexuális úton terjed, a nemi szervek és a húgyutak gyulladásával jár. Férfiaknál látványosabb tünettel, a húgycsőből ürülő gennyes váladékkal jár, illetve fájdalmat, vizelési nehézséget okozhat. Nőknél gyakori a tünetmentesség, de ez esetben is továbbadhatják a fertőzést. Náluk méhnyak-, hashártya- vagy petevezeték-gyulladást is okozhat. A tünetek jellemzően a fertőzés után 3–5 nappal jelentkeznek. A kankó a meddőség egyik leggyakoribb oka.
A vakcinát, amellyel kankó ellen oltani fognak, eredetileg nem erre fejlesztették: csecsemőknek szokták adni meningococcus B ellen. A két betegségért felelős baktériumok azonban olyan közeli rokonok, hogy a vakcina a kankó ellen is működik.
Az oltás eredményessége 30-40 százalékos, de az NHS azt reméli, hogy már ezzel is gátat szabhatnak a fertőzésszám további növekedésének. Az oltás nem lesz bárkinek elérhető, főleg azok a meleg és biszexuális férfiak kaphatják meg, akiknek több szexpartnerrel volt dolguk, illetve akiknek van valamilyen szexuális úton terjedő betegségük.
Az oltás nem lesz kötelező, így értelemszerűen nem tudni, mennyien fognak élni vele, de az Imperial College London kutatóinak 2022-es becslése szerint ha népszerű lesz, egy évtized alatt akár százezer fertőzést is megelőzhet, egyúttal nyolcmillió fontot (mai árfolyamon 3,8 milliárd forintot) takaríthat meg az NHS-nek, ez utóbbit nyilván azzal, hogy aki nem fertőződik meg, azt kezelni se kell. Talán ennél is fontosabb szempont, hogy a kankót okozó baktérium képes ellenállóvá válni az ellene használt antibiotikum helyett, ami jelentősen megnehezíti a kezelését.
Az oltás augusztustól lesz elérhető.