Eddig ismeretlen, új baktériumtörzset fedeztek fel a kínai űrállomáson

Kínai tudósok egy új, eddig ismeretlen baktériumtörzset fedeztek fel a kínai űrállomás, a Tiangong fedélzetén. Ahogyan a kínai állami média beszámolt róla, a Niallia tiangongensis névre keresztelt új mikroba egy, a Földön élő baktérium új verziója, amit az űrállomás egyik kabinjában találtak, és a vizsgálatok szerint nagyon hatékonyan alkalmazkodott az új körülményekhez.

A kutatók szerint nagyon fontos, hogy megértsük, hogyan változnak a mikrobák egy hosszabb távú űrutazáson, ez egyrészt az űrhajósok egészségének védelmében is elengedhetetlen, másrészt felhasználhatjuk őket például élelem vagy ivóvíz előállításához. Az űrbeli növénytermesztésben is alapvető szerepük lesz – ahogyan idelenn a Földön is.

A Shenzhou-15 legénysége hat hónapot töltött az űrállomáson, és a felfedezésük egyáltalán nem a véletlen műve volt, egy tudományos kísérlet keretében steril törlőkendőkkel gyűjtöttek mintákat az állomás moduljainak felületéről. A mintákat lefagyasztották és visszahozták a Földre, majd genomszekvenálással elemezték őket, ami az új törzs felfedezéséhez vezetett.

Az már jó ideje tudott, hogy a földi mikroorganizmusok az űrállomásokon képesek életben maradni, és gyorsan és hatékonyan alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez, a mikrogravitációhoz, a sugárzáshoz. Ha ennek a képességnek a trükkjeit meg tudnánk fejteni, az nagyot lendíthetne a hosszú távú emberes űrutazások kilátásain.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!