Egymilliárd forintból bővül a magyar kvantumkommunikációs hálózat

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egymilliárd forintos beruházást hoz létre műhold alapú kvantumkommunikáció terén. A QCIHungary projekt részeként a Műegyetem egy kvantumképes optikai földi állomást vásárol az osztrák Quantum Technology Laboratories GmbH (qtlabs) vállalattól, ami lehetővé teszi, hogy kvantumkulcs-szétosztási kísérletek végezzen kvantumkommunikációs műholdakkal.

A kvantumkulcs-szétosztás (quantum key distribution, QKD) egy olyan új technológia, ami a kvantumfizika törvényeit használja ki a titkosításhoz használt kriptográfiai kulcsok biztonságos továbbítására. A hagyományos titkosítási módszerekkel ellentétben a QKD a matematikai problémák bonyolultságán alapuló biztonság helyett a fizika alapvető törvényszerűségein alapuló védelmet nyújt, így a kvantumszámítógépek által jelentett jövőbeli fenyegetések elleni védekezés hatékony eszközének tekintik. A beruházás lehetővé teszi, hogy az ország csatlakozzon a kvantumkommunikációs műholdakat használó rendszerekhez.

A QCIHungary projekt célja egy biztonságos kvantumkommunikációs gerinchálózat kiépítése Magyarországon. Az Európai Kvantumkommunikációs Infrastruktúra (EuroQCI) kezdeményezéshez hozzájáruló hazai projekt a Pro-M Zrt., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont konzorciumi együttműködése révén valósul meg.

„A beruházás megerősíti a BME elköteleződését a kutatás és innováció mellett, biztosítva, hogy a Műegyetem és Magyarország kulcsszereplő legyen a csúcstechnológiák, így a kvantumtechnológiák területén”– hangzott el dr. Zaránd Gergely, a BME tudományos rektorhelyettesének köszöntőjében a beruházást bejelentő eseményen.

A BME új infrastruktúrája a magyarországi kísérleti és oktatási tevékenység sarokköveként szolgál majd a műhold alapú kvantumkommunikáció területén, lehetővé téve globális QKD-kapcsolat kialakítását. „Ez a beruházás nemcsak egyetemünk, hanem Magyarország szerepe szempontjából is egy fontos mérföldkő” – hangsúlyozta dr. Imre Sándor, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja a kezdeményezés fontosságát hazai és nemzetközi viszonylatban. „Büszkék vagyunk arra, hogy hozzájárulhatunk a kvantumkommunikációs infrastruktúra kiépítésére irányuló európai erőfeszítésekhez, és hogy kutatóink és hallgatóink számára olyan eszközöket tudunk biztosítani, amelyekkel élen járhatnak ezen a területen.”

A kvantumképes optikai földi állomás a BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékén működő Mobil Kommunikáció és Kvantumtechnológiák Laboratóriumban kap helyet, amely több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a kvantumkommunikációs kutatások terén. Dr. Bacsárdi László, a laboratórium vezetője beszédében kiemelte „Az elmúlt években azon dolgoztunk, hogy a kvantumkommunikációt az elméletből a gyakorlatba vigyük át.” Elmondta továbbá, hogy „ezzel az új optikai földi állomással jelentős lépést teszünk a műholdas kvantumkommunikációs kísérletekben való részvétel és a jövőbeli kvantuminternethez nélkülözhetetlen protokollok továbbfejlesztése felé”.

A beruházás összhangban van az Európai Unió által indított Európai Kvantumkommunikációs Infrastruktúra kezdeményezésével, és jelentős lépést jelent a biztonságos, országokon átnyúló európai kvantumhálózat megvalósítása felé.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!