83 doboznyi náci dokumentum került elő egy Buenos Aires-i pincéből

309

A második világháború alatt az argentin hatóságok 83 doboznyi náci tárgyat foglaltak le náciktól, és ez az anyag több mint nyolcvan évig feldolgozatlan maradt. A történészek most vehetik tüzetesebb vizsgálat alá az argentin legfelsőbb bíróság épületének alagsorából előkerült dokumentumokat, írta a Reuters.

A 83 dobozt Tokióból küldte a német nagykövetség Buenos Airesbe 1941 júniusában, és a Nan-a-Maru nevű japán gőzös rakományaként érkezett meg Argentínába. Akkoriban a hatóságok tartottak attól, hogy a dobozok tartalma befolyásolhatja Argentína semlegességét a világháborúban. A német diplomaták azt állították, hogy csupán személyes holmikat tartalmaznak a dobozok, de az argentin vámosok öt véletlenszerűen kiválasztott dobozt azért átvizsgáltak.

A dobozokban képeslapokat, fényképeket, náci propagandaanyagokat és a náci párthoz köthető jegyzetfüzeteket találtak. Ezek után egy szövetségi bíró lefoglaltatta a dobozokat, és azokat a Legfelsőbb Bíróság épületébe szállíttatta. Az anyag most, 84 évvel később került elő, hogy a bíróság muzeológusai kutatni kezdtek a raktárban.

83 doboznyi náci dokumentum került elő Buenos Airesben – Fotó: Argentína Legfelsőbb Bírósága / Reuters
83 doboznyi náci dokumentum került elő Buenos Airesben – Fotó: Argentína Legfelsőbb Bírósága / Reuters

„Az egyik doboz kinyitásakor olyan anyagokat azonosítottunk, amelyek célja Adolf Hitler ideológiájának megszilárdítása és terjesztése volt Argentínában a második világháború alatt” – közölte a bíróság.

A dobozok most egy fokozott biztonságú helyiségbe kerültek át, és a bíróság felkérte a Buenos Aires-i Holokauszt Múzeumot, hogy vegyen részt a dokumentumok feldolgozásában és leltározásában.

A szakértők a holokauszt még kevéssé feltárt elemeihez is remélnek információkat találni, az Argentínába került dokumentumokban is lehet nyom annak, hogy a nácik milyen nemzetközi finanszírozási hálózatokat építettek ki.

Argentína egészen 1944-ig semleges maradt a második világháborúban, de akkor megszakította a kapcsolatait a tengelyhatalmakkal, és hadat üzent Japánnak és Németországnak is.

A Holokauszt Múzeum szerint 1933 és 1954 között negyvenezer európai zsidó menekült a náci üldöztetés elől Argentínába, és azóta is itt van a legnagyobb zsidó közösség Latin-Amerikában.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!