Már kész is Elon Musk űrbázisa, igaz, csak a Földön

Már kész is Elon Musk űrbázisa, igaz, csak a Földön
Tiki Bar a Starbase területén – Fotó: Lars Plougmann / House and lawn ornaments / Wikipedia

Megvalósult Elon Musk egyik régi vágya, már van saját települése. Ez Starbase, amit a múlt hétvégén a texasi SpaceX-dolgozók hoztak, szavaztak létre azon a területen, ahonnan a cég a rakétái egy részét indítja. A régiót korábban Boca Chicának hívták, de a 283 szavazásra jogosult, helyi dolgozó közül 212-en úgy döntöttek, hogy közös lakóhelyre vágynak. Nemmel csak hatan szavaztak. A hírt Elon Musk is megosztotta az X-en:

Starbase első polgármesterének Bobby Pedent választották meg, aki a SpaceX fellövésekért és tesztelésért felelős alelnöke. Mondjuk a döntés nem volt túl bonyolult, hiszen egyedül indult, akárcsak a két kollégája, akik a két biztosi széket pályázták meg. A szavazás eredményeként Starbase C típusú várossá vált, ami többek között lehetővé teszi a városvezetésnek, hogy 1,5 százalékos ingatlanadót szedjen a helyiektől.

Azonban nem csak ez lehet az előnye a várossá alakulásnak. Egy, a texasi törvényhozáshoz benyújtott javaslat felhatalmazná a várost, hogy rakétaindításokkor és más, céges projektekhez lezárja a közeli Boca Chica Beachhez és Boca Chica Állami Parkhoz vezető autópályát, és ideiglenesen kizárjon mindenkit ezekről a területekről. Ez jelenleg a megye hatáskörébe tartozik, így nemcsak Musk cégének érdekeit veszik figyelembe a lezárási kérvények tárgyalásakor, hanem a közeli Brownsville-ét és South Padre Island üdülővárosét is. Jelenleg évente ötször használják a Boca Chica-i rakétaindító platformot, de a SpaceX azt tervezi, hogy ezt évi 25 alkalomra emelnék, így ha az állami törvényhozás nem a cégnek kedvezően dönt, az komoly konfliktusokat szülhet a megye és az új város között.

Nagyjából 500-an élnek most Starbase-ben, többségében alkalmazottak és családtagjaik. A város a mexikói határ mellett, egy öbölnél található, és leginkább tömeggyártott házakból, lakóautókból és pálmafákból áll. A város határában egy közel három méter magas, aranyozott Musk-mellszobor áll, „Elon Musk, más néven Memelord” felirattal. A szobrot nemrég megrongálták. Nem csak a szobor utal arra, hogy Musk szereti az internetes vicceket: az egyik fő sugárút a Meme utca nevet kapta, ami remekül illusztrálja, hogy a milliárdos ugyan hivatalosan nem vezeti a várost, de a háttérben jelentős befolyással bír annak mindennapjaira.

Bár a város lakói megválasztották az új vezetőket, a település irányításába a közszolgák főnöke, a cég tulajdonosa, a Starbase-ben is lakó Elon Musk könnyen beleszólhat. Ahogy egyre kijjebb szorul a DOGE-ban végzett kormányzati pozíciójából, több ideje is jut majd erre. Így olyan hatalomra tett szert, amiről a 19. század végi mágnások óta a cégvezérek többsége talán csak álmodhat.

Az elmúlt években Musk a legtöbb cégét átköltöztette Texasba, részben a kedvezőbb szabályozások miatt, részben azért, hogy kikerüljön a liberálisabb kaliforniai vezetés rémuralma alól. Ez a valóságban annyit jelentett, hogy amikor 2020-ban berobbant a járvány, az összes többi vállalkozáshoz hasonlóan Musknak is be kellett zárnia a fremonti Tesla-gyárát, amit hamar illegálisan újranyitott, mert biztos volt benne, hogy legfeljebb 35 ezer Covid-eset lesz világszerte. A Johns Hopkins Egyetem 2023-ban hagyott fel az adatszolgáltatással, de akkor már 100 millió regisztrált esetet és 1 millió halált okozott a koronavírus. Ez azonban csak megalapozta a költözési vágyát, ami végül 2024 júliusában teljesedett be, amikor az állam demokrata többségű törvényhozása elfogadott egy új törvényt, ami megtiltotta a tanároknak, hogy elmondják a szülőknek, ha a gyerekeik melegek vagy transzneműek.

Így Musk többi cége, az X, a Boring és a Tesla is Texasban, az állam fővárosa, Austin környékén található, és a cégek abban a régióban is lelkesen építkeznek, így nem kizárt, hogy nem Starbase lesz az utolsó Musk-város. Az Austintól 30 percre található Snailbrook közösségét Musk, volt barátnője, Grimes és Kanye West egyfajta texasi utópiaként álmodták meg. A dallasi KERA News szerint a közösség idén újabb fejlesztésbe kezd, és tovább akarnak terjeszkedni. Jelenleg már több száz otthon, több bolt és egy Montessori iskola is található Snailbrookban.

16 tonna

A céges város koncepciója egyáltalán nem új az Egyesült Államokban. Az 1800-as évek vége felé elképesztő ütemű terjeszkedés és fejlesztések zajlottak az országban, így logikus volt, hogy például az épülő vasút, bányák és fatelepek köré a működtető cégek kisebb városokat építettek, ahol minden a vállalat birtokában volt. A legtöbb egyszerűen pragmatikus szempontok alapján épült, de akadt olyan is, ami valamilyen utópisztikus kommunaként határozta meg magát. A legtöbb céges városban építettek templomot, iskolákat és könyvtárakat, hogy élhető környezetet hozzanak létre a munkásoknak, de ez azzal is járt, hogy kocsmát nem lehetett felhúzni.

Műholdfelvételen a Starbase 2023 novemberében – Fotó: Maxar Technologies / AFP
Műholdfelvételen a Starbase 2023 novemberében – Fotó: Maxar Technologies / AFP

Azonban volt olyan vállalat, ami nem feltétlenül a munkások jólétét helyezte előtérbe. Sok ilyen város a civilizációtól távoli helyeken épült fel, így a munkásoknak nem igazán volt lehetőségük utazgatni vagy akár más munka után nézni. Ezt a cégek ki is használták, és volt, ahol a fizetést céges pénznemben adták, amit csak a vállalat boltjaiban lehetett elkölteni.

Mivel minden a cégé volt, semmiféle verseny nem létezett ezeken a településeken, így a lakbér és a bolti árak is gyakran hamar az egekbe szöktek. Ez azzal járt, hogy a munkások óriási hiteleket halmoztak fel, amit csak ledolgozni tudtak, így a vállalatok akár egy életre magukhoz láncolhatták a dolgozókat. Még dal is született erről. Úgy néz ki, hogy Musk részben ezt is átvenné a céges városokból, de egyelőre nem a Földön, hanem a Marson vezetné be: 2020-ban azt írta, hogy ha valakinek nincs pénze átrepülni a Marsra, nincs semmi gond, kaphat hitelt, amit ledolgozhat az új kolónián.

Nem osztatlan a siker

Nemcsak hat SpaceX-alkalmazott ellenezte a várossá alakulást, hanem például Eddie Trevino Jr., Cameron megye főbírája is, aki a lezárási jogkör átadását is ellenzi. Emellett természetvédelmi csoportok is gyakran kritizálják a SpaceX-et, mert a fellövések és az egyre több fény rengeteg kárt okoz az élővilágban, és a környéken szétdobált sok rakétatörmeléket is veszélyesnek tartják. 2024-ben az USA környezetvédelmi ügynöksége 150 ezer dolláros (kb. 54 millió forintos) bírságot szabott ki a cégre, mert kiborítottak egy csomó szennyvizet. A SpaceX szerint mindez valójában csak bürokratikus nézeteltérés volt, és azt állítják, hogy betartják a környezetvédelmi szabályozásokat.

A Dél-Texasi Környezetvédelmi Igazságossági Hálózat aktivistái a várossá alakulás előtt azzal kampányoltak, hogy mindenki hívja fel a képviselőjét, és kérje meg, hogy szavazzon a város megalapítása ellen, mert attól tartanak, hogy innentől kezdve a cég bármikor bezárhatja a környék strandjait, és meggátolhatják a texasiakat, hogy kihasználják az amúgy közösségi tereket. Ez a helyi carrizo/comecrudo törzsre is igaz lehet, akik szintén kötődnek a tengerparthoz.

Bár a projekt leginkább Musk hiúságáról szól, a milliárdosnak nagy tervei vannak a területtel: 2021-ben azt írta, hogy a következő egy-két évben Starbase évente több ezer új lakossal bővül majd. Ez akkor ugyan nem jött össze, de most a várossá alakulással könnyebbé vált. És most, hogy Donald Trump támogatása, a karlendítések és a DOGE-os ámokfutása miatt a Tesla népszerűsége bezuhant, valószínűleg még több energiát fordít majd az állami szerződésekkel kitömött SpaceX-re.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!