Az Indiai-óceánba zuhant végül az ósdi szovjet űrszonda

Lezuhant a szovjet Kozmosz-482 űrszonda leszállóegysége a Földre, de kicselezte a radarokat, sokáig nem lehetett tudni, pontosan hol landolt végül, írja az NBC News. A szondát legutóbb Németország felett észlelték, aztán eltűnt az EU űrfelügyeleti és űrkövetési (EU SST) műveleti központjainak monitoráról, azaz „ellenőrizetlenül tért vissza ismeretlen helyre”.

Az űrszonda végül ártalmatlanul zuhant az Indiai-óceánba Jakartától nyugatra, Indonéziában, EDT idő szerint hajnali 2:24-kor (GMT idő szerint reggel 6:24-kor) – jelentette be az orosz űrügynökség, a Roszkoszmosz a Telegramon. Kárról vagy sérülésről nem érkezett jelentés, és továbbra sem világos, hogy a leszállóegység egy darabban elérte-e az óceánt.

Érdemes lesz felnézni az égre, mert valami nagy is a fejünkre eshet – írtuk pénteken, de jó eséllyel senkinek sem esett a fejére a nagy darab vas. Úgy volt, hogy az űreszköz akár Magyarországon is lezuhanhat.

A Kozmosz-482-vel a szovjetek a Vénuszra akartak leszállni, de a küldetés kudarcot vallott. Az űrszonda négy darabra vált szét, ezek közül kettő alacsony Föld körüli pályán maradt, majd nem sokkal később lezuhant, két egység pedig egy magasabb pályára került, de rosszul beállított időzítő miatt ezek sem tudták elhagyni a Föld körüli pályát.

A Kozmosz-482 lehetséges földet érési zónája – Forrás: EU SST
A Kozmosz-482 lehetséges földet érési zónája – Forrás: EU SST

A leszállóegység érkezését a szombat hajnali órákra várták. Mivel nem egy űrbumerángról van szó, nagy valószínűséggel el is érte a Földet. El se éghetett a légrétegben, mert az egy méter átmérőjű 495 kilós eszközt hőpajzzsal is ellátták, és úgy tervezték, hogy kibírja a 300G-s gyorsulást és a 100 atmoszférás nyomást is.

A cikket a Roszkoszmosz, az Orosz Szövetségi Űrügynökség Telegram-posztjával frissítettük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!